środa, 12 lutego 2020

Kwiaciarenka - Granna

Nie każdy ma okazję pracować w kwiaciarni, wśród pięknych i pachnących kwiatów, ale jeżeli kochacie kwiaty i dobre gry planszowe wystarczy usiąść w zaciszu domowym i wyłożyć na stół grę wydawnictwa Granna pt. "Kwiaciarenka"


W skład gry wchodzi:

- 96 kart sklepu
- 16 kart graczy (kasy fiskalne i wazony startowe)
- 24 karty banknotów
- 4 plansze witryn

Celem gry jest stworzenie takiej witryny naszej kwiaciarenki, żeby zdobyć na koniec 3 rundy jak najwięcej punktów. Każdy gracz otrzymuje planszę witryny, 3 startowe wazony, kasę fiskalną oraz 7 kart. Z tych kart wybiera jedną i odkłada ją do obszaru przechowywania. Następnie pozostałe karty kładzie w obszarze przekazywania. W czasie jednej rundy, mamy 7 tur. Gracze grają jednocześnie, czyli wybierają jedną kartę, którą chcą zagrać, odkładają resztę kart dla gracza po ich prawej lub lewej stronie (w zależności, która jest to runda) oraz zagrywają wybraną przez siebie kartą. 


Jak się zagrywa kartą? To zależy jaką kartę wybierzemy. Mamy następujące rodzaje kart:

- karta wazonu, którą możemy ustawić od razu w witrynie
- karta kwiatów, można ją wstawić do odpowiedniego wazonu, lub położyć do schowka
- karta pensji, którą wkładamy do naszej kasy fiskalnej.
- karta kosza z kwiatami, którą umieszczamy w schowku i w dowolnym momencie rozgrywki możemy ją kupić płacąc kartami banknotów lub pensji
- karta zamówienia, ją też umieszczamy w schowku i w dowolnym momencie możemy takie zamówienie zrealizować.Tak gramy przez 6 tur, natomiast w 7 turze możemy wymienić kartę, która do nas dotarła po zapłaceniu 2$. Kartę, którą wylosujemy musimy użyć. 

W schowku możemy mieć 4 karty, gdy mamy schowek pełny, zawsze możemy przenieść niepotrzebną kartę do kosza, ale wiąże się to z ujemnymi punktami na koniec rundy. 

Po 7 turach wszystkie puste wazony i karty ze schowka przenosimy do kosza. Liczymy zdobyte punkty (płatki) i odejmujemy od zdobytych punktów punkty z kosza (każda karta to -1 pkt)

Kto zdobędzie najwięcej punktów ten może chlubić się tytułem właściciela najlepszej kwiaciarenki.Nie wiem czy zdołałam w prosty sposób wytłumaczyć wam zasady gry, które w pierwszym momencie mnie trochę przerosły, ale po obejrzeniu recenzji video, zrozumiałam zasady bardzo szybko i okazały się one nie takie zawiłe jak mi się w pierwszym momencie wydawało. 

Gra oprócz pięknych kart jest również bardzo ciekawa i relaksująca, szczególnie gdy gra się w nią większą ilością osób niż 2. To idealna gra dla 4 osobowej rodzinki, która chce miło spędzić ze sobą czas. Można w niej psocić innym graczom, ale równie dobrze możemy skupić się wyłącznie na rozwijaniu własnej witryny nie zwracając większej uwagi na innych.
Jeżeli przyjmiemy strategię, że oprócz rozwijania własnej witryny, chcemy również trochę poprzeszkadzać innym graczom, musimy wykazać się skupieniem, spostrzegawczością i umiejętnością przewidywania ruchów przeciwnika. Czasami będzie się opłacało zabrać dla siebie nie koniecznie pasującą nam kartę, tylko po to żeby nie dostała się w ręce przeciwnika.
Równie dobrze możemy tę grę przekształcić w grę kooperacyjną, gdzie będziemy dążyli do jak najlepszego wyniku wszystkich grających zawodników. Nie ma tego w zasadach gry, ale od czego jest nasza własna wyobraźnia. Wybór strategii i rodzaju rozgrywki zależy tylko i wyłącznie do nas.


Gra Kwiaciarenka wydawnictwa Granna nie zajmuje nam wiele czasu, nie wymaga również wielkiego doświadczenia w tego typu grach. Jej głównym celem jest zapewnienie dobrej, miłej i nieco intelektualnej rozrywki dla rodzin oraz grona przyjaciół.

Zaletą tej gry jest również możliwość grania w wariancie jednoosobowym.

Należy jeszcze zauważyć, że jest to pierwsza gra z serii gram bez plastiku. Bardzo się chwali firmie Granna, że myśli o środowisku i zaczęła wykluczać plastik ze swoich opakowań :)

Wiek graczy: +10 lat
Liczba graczy: 1-4 os.
Wydawnictwo: Granna
TOP