wtorek, 25 lutego 2020

Memozaury, gra pamięciowa - Zu&Berry

Memozaury, gra pamięciowa wydawnictwa Zu&Berry, zaprasza was do świata dinozaurów. Żeby w nim przetrwać, będą wam potrzebne takie atrybuty jak dobra pamięć, spostrzegawczość oraz refleks jakim powinien cechować się prawdziwy łowca tych prehistorycznych zwierząt. Rodziców zapewniam, że te polowanie jest jak najbardziej bezpieczne dla obu stron, chyba że wasz młody fan dinozaurów nie da wam spokoju, bo będzie chciał ciągle z wami grać w tę grę.  ;)

W skład gry wchodzą:
- 32 kafelki dinozaurów
- 15 kart z ciekawostkami na temat dinozaurów

Zanim zaczniecie grać, warto zapoznać się z kartami opisującymi dinozaury i zapamiętać ich nazw. To wam się przyda w jednym z wariantów gry Memozaury.No właśnie, napisałam jednym z wariantów, ponieważ w tej grze są aż 3 propozycje rozgrywek. Jedno łączy wszystkie te możliwości, zawsze chodzi o zebranie jak największej ilości kafelków dinozaurów, w czym niezbędna jest nam dobra pamięć. Kto ma ich najwięcej, ten wygrywa.

Pierwszy wariant to typowe memory. Wykładamy wszystkie pomieszane kafelki, obrazkiem do dołu i staramy się odnaleźć jak najwięcej postaci dinozaurów. Mamy dinozaury, które składają się z jednego kafelka, dwóch kafelków, trzech kafelków oraz czterech kafelków. Jeżeli wylosujemy dinozaura jedno kafelkowego to kładziemy go przed sobą, natomiast jeżeli wylosujemy jedną z części dinozaura to część tą kładziemy na środek. Następuje kolejka następnego gracza, który jeżeli dobierze kafelek do wyłożonej części (dinozaur jest cały) to może wziąć wszystkie kafelki składające się na danego dinozaura. Gra kończy się, gdy nie ma już na stole żadnego kafelka.Druga opcja jest bardzo podobna to tej opisanej powyżej, tylko dochodzi jeden element, kafelek (kafelki) całego dinozaura zabiera do siebie osoba, która prawidłowo, jako pierwsza, nazwie danego prehistorycznego stwora. Dodatkowo odkładamy dwa losowe kafelki do pudełka.

Trzecia opcja jest zupełnie inna od pozostałych dwóch. Tym razem pomieszane kafelki rozkładamy w kwadrat (4 rzędy po 8 kafelków) i odkrywamy po kolei kafelki, tak żeby odkryć danego dinozaura. Jeżeli kolejny odkryty kafelek nie pasuje, zakrywamy wszystkie kafelki i swoją szansę ma kolejny gracz. Czyli nie trzeba odkrywać tych kafelków, które wiemy, że nie należą do naszego dinozaura, którego chcemy ułożyć. Jak sami mogliście się zorientować, tutaj dobra pamięć i spostrzegawczość są wręcz niezbędne.


Gra Memozaury wydawnictwa Zu&Berry to wspaniałe ćwiczenie pamięci wzrokowej, skupienia, spostrzegawczości oraz planowania. Takie umiejętności bardzo przydają się dzieciom już od najmłodszych lat oraz na etapie edukacji szkolnej. Ćwiczenie w grze planowania swoich działań  powoduje, że w późniejszych latach, nasza pociecha łatwiej sobie radzi z takimi złożonymi czynnościami jak: jak ubieranie się, pakowanie plecaka, czy też odrabianie lekcji, do których umiejętność planowania jest niezbędna.


Na opakowaniu możemy znaleźć informację, że jest to gra dla minimum 2 osób, ale moim zdaniem ta propozycja doskonale również się sprawdzi w wariancie jednoosobowym.

Wiek graczy: +4 lat
Liczba graczy: 2-4 os.
Wydawnictwo: Zu&Berry


TOP