czwartek, 3 stycznia 2019

Słowne gry karciane idealne na imprezę.

Czas na dobrą imprezę jest prawie zawsze, bardzo to lubimy ponieważ nie ma nic lepszego niż spędzenie miło czasu w gronie lubianych przez nas ludzi. Żeby ten czas był jeszcze lepszy, albo dla rozruszania towarzystwa, czy ma ono 8, 15 czy też 40 i więcej lat warto wystawić na stół słowne gry karciane idealne na imprezę. Dzisiaj chciałabym wam zaprezentować trzy takie gry.
Pierwszą z nich jest gra Duże i włochate z serii Trefl Joker Line.Polega ona na wymyślaniu najtrafniejszych a może najśmieszniejszych skojarzeń do dwóch słów wybranych w danej turze. W tą grę może grać aż 8 graczy. W danej turze jedna osoba jest sędzią oraz jedna jest osobą zgadującą, natomiast pozostali gracze wymyślają hasła do dwóch słów, a konkretnie przymiotników, wybranych przez sędziego. Sędzia ze stosu kart z przymiotnikami wybiera 3 karty, następnie jedną odrzuca. Do wybranych kart pozostali gracze, oprócz zgadującego, wymyślają swoje skojarzenia np. sędzia odkrywa słowa: zepsute, nieruchome, wieczne.


Odrzuca słowo wieczne. Gracze muszą wymyślić skojarzenia do słów: zepsute i nieruchome. Oto przykładowe skojarzenia: stare auto, zgniłe jabłko, złe samopoczucie itd. Sędzia ma za zadanie wybrać według niego najlepsze skojarzenie, natomiast osoba zgadująca musi odgadnąć co wskaże sędzia. Za wybrane skojarzenie oraz za odgadnięcie, który wariant wybierze sędzia dostaje się punkty. Dla podgrzania atmosfery zabawy, należy stosować klepsydrę podczas wymyślania skojarzeń.


Drugą grą, którą chcę wam przedstawić są Szóstki z serii Trefl Joker Line.


Gra składa się z kart: trafiony, unikat, błyskawica.

Trafiony - należy zapisać 6 popularnych słów, które kojarzą się z jedną kategorią. W tej kategorii otrzymujemy punkty, gdy uda nam się podać takie same hasło co inni gracze. Za każde takie słowo otrzymujemy punkt.
Unikat - należy zapisać 6 wyjątkowych słów, które kojarzą się z jedną kategorią. Tutaj przyznaje się punkty za słowa, które nie pojawiają się u naszych konkurentów.
Błyskawica - należy zapisać 6 popularnych słów, które kojarzą się każdy z inną kategorią. Punkty uzyskujemy za słowa, które wymienili inni gracze.
Hasła bierzemy z kart dołączonych do zestawu. Mi ta gra kojarzy się trochę z zabawą z dzieciństwa w państwa miasta, aczkolwiek ta gra jest dużo bardziej urozmaicona i hasła do których będziemy musieli wymyślać skojarzenia też są z dużo większej ilości dziedzin niż gra w państwa miasta.
Trzecia propozycja to gra Na końcu języka wydawnictwa Nasza Księgarnia.


Gra polega na pojedynkach, kto szybciej wymyśli hasło. Jak dochodzi do pojedynków? Należy karty ułożyć w 2 stosy. Gracze biorą po jednaj karcie z dowolnego stosu i kładą je przed sobą jedna na drugiej. Gdy na minimum dwóch stosach graczy pojawi się ten sam symbol odbywa się pojedynek. Gracz musi jak najszybciej podać skojarzenie z hasłem, które znajduje się na karcie przeciwnika. Kto poda pierwszy poprawne skojarzenie ten zdobywa punkt w postaci kart. Bądźcie czujni, bo gdy zabierzemy karty z własnego stosu, lub zrobi to przeciwnik może się okazać, że pojawią się kolejne pojedynki. Bądźcie czujni, bo tutaj refleks i tęga głowa to podstawa.
Jak widzicie to zabawne słowne gry karciane idealne na imprezę w gronie rodziny lub przyjaciół, które rozkręcą niejedną imprezę. Gry nieco różnią się od siebie, ale jedno je łączy, to skojarzenia związane ze słowami. W  tych grach liczy się refleks i tęga główka, która w mig wymyśli skojarzenia z hasłami. 
Oprócz dobrej zabawy, te gry świetnie ćwiczą u dzieci szybkie kojarzenie, które nie raz przyda im się podczas sprawdzianów z języka polskiego. Wiadomo, że im częściej coś ćwiczymy tym sprawniej nam to wychodzi, dlatego polecam wam te gry, wy sami natomiast wybierzcie, która z nich najbardziej przypadła wam do gustu.


TOP