poniedziałek, 28 stycznia 2019

Jakie korzyści niesie za sobą układanie puzzli. Puzzle obserwacyjne - Kapitan Nauka.

Puzzle bez wątpienia to klasyka dziecięcych zabaw. Jedne dzieci lubią je mniej, inne za nimi przepadają, jednak nie można im odmówić, że są ważnym elementem w rozwoju każdego dziecka. Zalety układania puzzli przez maluchy, ale też przez starsze osoby, są nie do przecenienia. Natomiast producenci, prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej urozmaiconych wersji puzzli.
Jakie korzyści niesie za sobą układanie puzzli. 
Puzzle obserwacyjne - kapitan nauka.
1. Puzzle ćwiczą obie półkule mózgu.

Podczas układania puzzli w mózgu uruchamiane są obie półkule, odpowiedzialne za logiczne myślenie oraz kreatywności i wyobraźnię, dzięki czemu dziecko, ale również osoby starsze, świetnie ćwiczą swoje szare komórki. Jak wiadomo, gdy nie ćwiczymy mózgu pracuje on po prostu gorzej od tego regularnie trenowanego.2. Rozwijają zdolności przestrzenne.

Puzzle ćwiczą wyobraźnię przestrzenną. Cóż to jest ta wyobraźnia przestrzenna? Otóż jest to zdolność do tworzenia umysłowych obrazów, która w późniejszych latach jest bardzo przydatna w matematyce, technice. Dzięki wyobraźni przestrzennej jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak dana rzecz wygląda w formie przestrzennej.

3. Ćwiczą pamięć i koncentrację oraz spostrzegawczość.

Puzzle to ten typ zabawy, przy którym należy usiąść, skupić się, skoncentrować uwagę na poszukiwaniach odpowiednich puzzli pasujących do danego elementu, który w danym momencie układamy. Żeby znaleźć dobry element, należy być spostrzegawczym. Czy sami układając puzzle zauważyliście, że na początku idzie wam gorzej, a im dłużej i częściej to robicie wasza spostrzegawczość się zdecydowanie poprawia.
W puzzlach obserwacyjnych ćwiczenie spostrzegawczości nie kończy się na ułożeniu całego obrazka. Gdy mamy już ułożone wszystkie elementy, na brzegach znajdują się przedmioty, które dziecko znajdzie gdzieś na obrazku. Moja Patrycja odnajdywała te elementy dużo szybciej niż ja.
4. Ćwiczą małą motorykę.

Mała motoryka to nic innego jak sprawność rąk. Układając małe elementy dzieci doskonale ćwiczą ich sprawność, umiejętność chwytania i dopasowywania elementów jednych do drugich.5. Uczą wytrwałości w dążeniu do celu.

Ile razy chcieliście się poddać podczas układania puzzli, ale coś wam nie dawało tego zrobić? Układanie puzzli to wspaniała nauka wytrwałości i dążenia do celu pomimo pewnych trudności.


6. Dzieci poznają i uczą się nowych rzeczy.

Gdy układamy różne tematyczne puzzle, takie jak ostatnio pojawiły się w ofercie Kapitana Nauki:W domu, Zwierzęta leśne, Pojazdy czy też Rycerze, dziecko ma okazję poznać nowe rzeczy, pojęcia, kolory, kształty. 


Jak widzicie zalety układania puzzli są nieocenione w prawidłowym i wszechstronnym rozwoju dziecka oraz podtrzymywaniu sprawności u osób starszych.Dla czytelników naszego bloga Kapitan Nauka przygotował rabat na wszystkie puzzle obserwacyjne ze swojej kolekcji. Rabat ważny do końca lutego 2019r.


TOP