poniedziałek, 14 stycznia 2019

Nietypowe książki o typowych problemach dzieci.

 Nastaje taki czas w życiu każdego dziecka, gdy oprócz niezmąconej niczym beztroskiej dziecięcej zabawy, zaczynają pojawiać się różnego typu problemy i dylematy. Małe dziecko jeszcze samo nie wie jak z nimi postępować, wielu rzeczy nie rozumie, dlatego przychodzą mu z pomocą nietypowe książki o typowych problemach dzieci. Takie książki chciałabym pokazać wam z wydawnictwa Zielona Sowa.
Zmartwienie Róży.


Jest to książka poruszająca bardzo ważny temat jakim jest zmartwienie. Nie ma chyba osoby na świecie, która by nie miała w swoim życiu jakichś zmartwień. Zmartwienia są różne i dotyczą innych spraw, gdy jesteśmy jeszcze dziećmi a innych gdy jesteśmy już dorośli, niemniej powodują one nasze zasmucenie.
W tej książce w bardzo ciekawy sposób zostało to zmartwienie pokazane oraz co się dzieje, gdy te zmartwienie trzymamy głęboko w sobie z nikim się nimi nie dzieląc. Książka ta pokazuje dzieciom co należy zrobić, żeby tego zmartwienia się pozbyć. Jak to zrobić podane jest w bezpośredni sposób, tak że dziecko nie musi się niczego domyślać, co jest bardzo ważne. Myślę, że warto mieć tą książkę w swojej biblioteczce.


Nietypowy Adaś.


Każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy, czyli inny niż reszta ludzi. Dzieci chcąc się dopasować do grupy rówieśników, często ukrywają swoją wyjątkowość, czyli w tej książce nazwaną jako nietypowość. Nie każdy musi być taki sam i interesować się ty samym. Mamy różne zainteresowania, różne charaktery i różne temperamenty. W tej książce ta nietypowość opisana jest jako skrzydła, które nagle wyrastają Adasiowi. On się ich wstydzi i pragnie je ukryć za wszelką cenę, dlatego zakłada kurteczkę, która symbolizuje chęć wpasowania się do typowego świata. Adasiowi jest niewygodnie w tej kurteczce, dlatego staje się smutny. Co zrobić, żeby pozbyć się tej kurtki. Co każdy musi sobie uświadomić, żeby być w życiu szczęśliwym? Ta książka odpowie waszemu dziecku na to pytanie, a może i nie jeden dorosły uświadomi sobie, że nosi taką kurteczkę jak Adaś i w końcu się jej pozbędzie :) Tego wam życzę.
Dorastanie.


Sam tytuł książki mówi nam o czym jest jej tematyka. Natomiast treść mnie zaskoczyła, zupełnie inaczej ją sobie wyobrażałam, tymczasem jest to wierszowana opowiastka jak to się rodzimy jesteśmy maluchami, potem dziećmi następnie wchodzimy w dorosłość i zakładamy własne rodziny. Ta wierszowana opowieść moim zdaniem zbyt pobieżnie traktuje cały proces dorastania, przez co staje się tylko miłą historyjką dla małych dzieci.

 Dla dzieci od 8 roku życia, moim zdaniem ta książka się już nie nadaje, ponieważ nie porusza żadnych ważnych problemów dotyczących dorastania i w żaden sposób nie pomaga ich rozwiązać. Tytuł sugeruje, że w książce będzie coś więcej, ale tak nie jest dlatego jest to książka typowo dla małych dzieci w wieku przedszkolnym, tak żeby im pokazać ogólny zarys jak przebiega życie człowieka. 

Wszystkie propozycje są dla dzieci od 4 roku życia.
TOP