czwartek, 26 lipca 2018

Przygodowe książki dla dzieci idealne na wakacje.

Czas wakacji to idealny okres na przeżywanie przygód, zwiedzanie nowych miejsc, rozwiązywanie zagadek. Nie zawsze sami możemy przeżyć przygodę w świecie realnym, dlatego do pomocy przychodzi nam wyobraźnia. Co najlepiej pobudza naszą wyobraźnię? Oczywiście dobra książka, dlatego chciałam wam przedstawić przygodowe książki dla dzieci idealne na wakacje. Propozycji tych jest kilka i dla różnych przedziałów wiekowych.Wydawnictwo Zielona Sowa
+6 lat


Pan Pingwin postanawia zostać detektywem i bardzo liczy na przeżycie ekscytującej przygody. Już pierwszego dnia jego działalności dostaje zlecenie na odnalezienie skarbu, który podobno ma się znajdować w Muzeum Obiektów Extraordynaryjnych. Pan Pingwin podekscytowany możliwością przeżycia niesamowitej przygody i zdobyciem pieniędzy rusza do muzeum. Kierując się tropami, które były umieszczone w muzeum, natrafia na tajemnicze, od lat nie odwiedzane podziemia w których znajduje się dżungla oraz mapa prowadząca do skarbu. Czy Pan Pingwin i właścicielka muzeum oraz jej brat zdołają odszukać skarb? Kim są bracia O'chuligan i jaką rolę odegrają w poszukiwaniach zaginionego skarbu? Czy ekspedycja się powiedzie? Tego wszystkiego dowiecie się, gdy zagłębicie się w lekturę tej fascynującej książki przygodowej, w której główni bohaterowie przeżywają przygody godne prawdziwych poszukiwaczy skarbów.Książka jest napisana lekko i wciąga od pierwszych stron. Jej fabuła zaskoczy nie jednego młodego czytelnika, nagłymi i zaskakującymi zwrotami akcji, jak w najlepszych filmach tego gatunku. Patrycji bardzo spodobała się ta książka i była wręcz oburzona, że następna część wychodzi dopiero w październiku. My ją wam bardzo POLECAMY.


Wydawnictwo Zielona Sowa
+6 lat


Panna Jones i Książkowe Emporium to opowieść o dziewczynce, którą podrzucono do małej księgarni. Dziewczynka została z właścicielką i jej synem a, że nikt nie wiedziała jak ma na imię to została nazwana Znajdą. Znajda ma 11 lat i pracuje wraz z rodziną Jones w ich księgarni, ale dziewczynka ma swój sekret - ona nie potrafi czytać. Pewnego dnia, rodzina czyta w gazecie, że właściciel wielkiej księgarni postanawia oddać ją za darmo, wystarczy tylko wysłać zgłoszenie. Rodzina postanawia wziąć udział w loterii i traf chce, że to właśnie oni stają się szczęśliwymi, nowymi właścicielami Książkowego Emporium Montgomery'ego. Szczęśliwi jadą odebrać swoją nagrodę. Właściciel oprowadza ich po swojej niezwykłej księgarni, w której znajduje się bardzo dużo sal tematycznych urządzonych pod dany temat. Sale przywołuje się specjalną dźwignią, której działanie najlepiej rozumie Znajda. Gdy właściciel pokazuje im salę starych ksiąg nagle traci humor i szybko chce podpisać dokumenty przekazania księgarni i ucieka mówiąc, że wyjeżdża nie wiadomo gdzie. Tajemnica niezwykłego przekazania księgarni wyjaśnia się następnego dnia, gdy w jej progi zawitał jegomość, który twierdzi, że Montgomery jest mu winien miliony za starą książkę, którą od niego kupił. Jeżeli rodzina nie odda mu książki do następnego dnia wszystko straci. Czy tak się stanie? Kim był ów jegomość? Czy uda się wyjść z tarapatów rodzinie? Tego dowiecie się czytając książkę.Sylvia Bishop, autorka książki, pisze bardzo ciekawie i wciągająco, tylko ma jedną wadę, której nie mogę zaakceptować. Tak jak poprzednio (Słoń Eriki) i tym razem fabuła jest pełna absurdów. Po pierwsze kto by zostawił 5 letnie dziecko w księgarni? Czy te 5 letnie dziecko nie wiedziałoby jak ma na imię, że trzeba byłoby je nazywać Znajdą. Jakim cudem rodzina nie zorientowała się przez 6 lat, że dziecko nie umie czytać, co ze szkołą? Wszystko to, to totalne absurdy, które nie powinny znaleźć się w takiej książce. Nie są one konieczne do napisania ciekawej książki przygodowej, którą ona jest. Rozumiem co to jest fikcja literacka, ale... . Cały zamysł jest naprawdę super i ciekawie się ją czyta, przy okazji śmiejąc się czasami do rozpuku. Co do tej książki jestem niezbita wewnętrznie, bo to co mnie razi, Patrycji zupełnie nie przeszkadzało i nie zwróciła zupełnie na to uwagi. Natomiast co do fabuły intrygi obie jesteśmy zgodne, że jest bardzo ciekawa. Zatem sami rozważcie, czy ta książka warta jest waszej uwagi.

Wydawnictwo Skrzat
+6 lat

Grupka przyjaciół wyrusza wraz z dziadkiem jednego z nich, na wycieczkę do Krakowa. Niestety tuż po przyjeździe dziadek czuje się gorzej i jedzie do szpitala. Dzieciaki zostają same. Po powrocie do domu przyjaciół dziadka orientują się, że zaginęły wartościowe pocztówki, które miały być prezentem urodzinowym dla przyjaciela dziadka. Gdy dzieci zastanawiają się, co mogło się stać przychodzi listonoszka, która wkłada podobną pocztówkę do skrzynki. Okazuje się, że jest ona przeznaczona właśnie dla nich, natomiast wiadomość jest zagadką, którą muszą odgadnąć. Przy pomocy napotkanych osób dzieciaki idą śladem pocztówek (jedna pocztówka prowadzi do kolejnej pocztówki i na każdej z nich jest kolejna zagadka). Przy okazji tej pogoni za złodziejami dzieci poznają Kraków i związane z nim legendy. Wszystko co jest opisane w książce jest jak najbardziej prawdziwe, legendy oraz miejsca, którymi wędrują, dzięki czemu ta książka staje się fantastycznym, jedynym w swoim rodzaju, przewodnikiem po mieście Kraków. Gdy tylko przeczytacie tą książkę, sami będziecie chcieli odbyć wędrówkę szlakiem pocztówek. Co najważniejsze tylko podczas lektury dowiecie się czy dzieci odnajdą zaginione pocztówki i kim był tajemniczy antykwariusz, który pomógł im rozwiązać dwie zagadki, po czym tajemniczo zniknął.Patrycja jest zafascynowana tą książką i nie może się doczekać, kiedy my ruszymy na poszukiwanie miejsc opisanych w tej książce. Tę książkę MUSICIE MIEĆ.

Wydawnictwo Zielona Sowa
+9 lat

Główną bohaterką książki jest Lottie, która ma rodziców naukowców, którzy w domu hodują skorpiony, rośliny i inne ciekawe rzeczy. Lottie nie ma przyjaciółki, nikogo do siebie nie zaprasza, bo wstydzi się swojego "nie normalnego" domu. Pewnego dnia wychowawczyni przyprowadza do jej domu eleganckiego pana z dziewczynką Sophie i prosi, aby Lotta na obozie, na który jedzie, zaopiekowała się nią. Tak też się dzieje, dziewczynki się zaprzyjaźniają i Sophie zdradza Lottcie tajemnicę, że elegancki pan to jej ojczym, który nie pozwala się jej widywać z mamą od wielu lat. Sophie postanawia uciec do mamy i cały ten spisek wciąga Lottę, która litując się nad nią postanawia jej pomóc. Czy ucieczka się powiedzie? Jakie przygody przeżyją dziewczynki? Czy wszystko skończy się dla nich dobrze? Tego dowiecie się podczas lektury książki.


Nie wiem, czy jest to książka odpowiada dla dzieci od 9 roku życia. Oprócz niebezpiecznych przygód, opisuje również trudne tematy takie jak zaufanie nieznajomym, odpowiedzialność, przyjaźń, tolerancję, samotność. Czy 9 letnie dziecko zdoła to wszystko zrozumieć? Sama nie wiem, ale można spróbować, ponieważ oprócz wątku przygodowego możemy nauczyć dziecko, że nie można bezgranicznie ufać osobom, które dopiero co poznaliśmy, że takie zaufanie, może się dla nas źle skończyć. Książka mówi również, że lepiej rozmawiać o problemach niż desperacko robić głupie rzeczy, przynajmniej ja to tak odbieram. Książkę tą powinni również przeczytać dorośli, żeby lepiej poznać punkt widzenia swoich dzieci, które pragną ich bliskości i "normalności". To wszystko opakowane jest w wartką akcję pełną niespodziewanych zwrotów akcji. Jak dla mnie WARTO tą książkę przeczytać.


To są propozycje książek przygodowych, które my ostatnio czytaliśmy. A jakie są wasze ulubione książki przygodowe?
TOP