środa, 8 grudnia 2021

Książki na Boże Narodzenie dla dzieci 2021 cz.II

Zapraszam na drugą część przeglądu książek świątecznych, które zachwycą naszych najmłodszych czytelników i wprowadzą je w magiczny, świąteczny nastrój.

Książka Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! wywołała nie małe zamieszanie wśród rodziców najmłodszych czytelników, które przecież kochają Mikołaja. Nakład jej rozchodzi się w mgnieniu oka, a serwery wydawnictwo tekturka nie wytrzymują ilości chętnych osób, które chcą ja kupić, gdy tylko pojawia się informacja, że jest jeszcze kilka książek na sprzedaż. Czy naprawdę jest tak genialna, żeby się o nią ''bić''?

Jest to książka, stworzona na wzór instrukcji obsługi, a jej odbiorcą jest Mikołaj, lecz zgubił on ją i takim to sposobem, dzieci mogą się dowiedzieć najsekretniejszych tajemnic przemiłego brodacza. Maluchy zaglądając do umieszczonych w niej okienek oraz mini książeczek dowiedzą się: jak zbudowane są sanie, poznają wszystkie renifery, tajemną moc dzwoneczków, dowiedzą się po co są aż 3 apteczki w saniach, jak bezpiecznie dostarczać prezenty, co kryje się pod strojem Mikołaja, a na koniec będą mogły zagrać w bardzo ciekawą i pomysłową grę planszową. Wisienką na torcie jest przyczepiony do książki dzwoneczek.Gdy książka dotarła do mnie i zaczęłam ją oglądać i czytać, zrozumiałam dlaczego jest tak bardzo popularna. Po prostu od pierwszego na nią spojrzenia czuć te magię świątZbliżają się święta, a Miś jak każdy miś śpi sobie w najlepsze, bo taka jego natura. Natomiast leśne zwierzątka, przyjaciele naszego bohatera, nie chcą, żeby przegapił tego magicznego czasu jakim jest Boże Narodzenie, dlatego postanawiają go obudzić i postarać się, żeby nie zasnął. Wymyślają dla niego różne zajęcia, pilnują go, aż do momentu, gdy jest noc przed świętami. Wszystkie zwierzątka zasypiają oprócz naszego miłego misia, który ... No właśnie, czy nasz miś wytrwa w oczekiwaniu na święta i nie zaśnie, a może ma jakiś sekretny plan na tę noc?
Tego wszystkiego dowiecie się z tej ciepłej i magicznej opowieści w której przyjaźń przebija się na pierwszy plan opowieści. Poznacie sympatycznych bohaterów, którzy myślą nie tylko o sobie, lecz głównie o swoich bliskich, innych zwierzątkach, które kochają i tworzą zgraną wspólnotę leśnych zwierząt.Pisząc o tej książce nie można nie wspomnieć o ilustracjach, które są wręcz przepiękne, a ich kolorystyka daje wrażenie ciepła, przytulnej atmosfery, dlatego nie mogę zrobić nic innego, tylko muszę wam ją bardzo polecić.


  Magiczny sklep z prezentamiBartek, bohater książki pt. ''Magiczny sklep z prezentami", również chciał sprawić radość swoim bliskim: tacie, babci i siostrze, ale jego rodzina nie miała pieniędzy na prezenty. Chłopiec bardzo przejmował się tym faktem, ale ..., pewnego dnia trafił do magicznego sklepu z zabawkami w którym, wraz z niedźwiedziem polarnym, znalazł niesamowite i magiczne prezenty dla bliskich, za które musiał jedynie zapłacić śmieszną piosenką, czy też ciekawym opowiadaniem. Był to np. flakonik z zapachem szczęścia, który tak naprawdę był tylko zwykłą pustą buteleczką. Chłopiec w pewnym momencie zwątpił w swoje prezenty, bo komu może się spodobać taka zwykła buteleczka. Czy domownicy poczują magiczność tych wymyślonych, prezentów? Magiczny sklep z prezentami to wzruszająca opowieść o tym co jest najważniejsze w życiu, czyli nie pieniądze i dobra materialne, lecz miłość do bliskich, a zwykłe prezenty można zastąpić takimi przepełnionymi wyobraźnią, dziecięcą wyobraźnią, która zmienia zepsutą trąbkę w najzabawniejszy instrument na świecie. To piękna opowieść, która może choć na chwilę wyrwie nas z tego konsumpcjonizmu, dążeniu do tego żeby mieć, a nie żeby być. Warto przed świętami sobie przypomnieć, że to ludzie powinni być dla nas najważniejsi, ich miłość, obecność, wspólnie spędzony czas. 


Niezwykłe drzewoGłównymi bohaterami książki Niezwykłe drzewko jest mały chłopiec o imieniu Rysiu oraz starszy pan Józef, mieszkaniec domu spokojnej starości. Nasz młody bohater, wraz ze swoją grupą przedszkolną udaje się do domu spokojnej starości, z gościnnym występem - Jasełkami. Podczas przedstawienia Ryś się myli, bardzo zawstydza i ucieka z sali widowiskowej na korytarz, na którym spotyka pana Jóżefa przy dziwnie ubranej choince, zupełnie nie przypominającej te współczesne. Chłopiec bardzo jest zaciekawiony dekoracjami jakie na niej wiszą. Staruszek z chęcią opowiada mu o każdej z nich, ponieważ każda ma swoją własną, radosną historię, a patrząc na nią pan Józef zmienia się w małego Józia i przenosi się w czasy tuż po wojnie, do swojego domu na wieś w którym żył ze swoją mamą oraz starszymi braćmi, natomiast ich tata jeszcze nie wrócił z wojny i nikt nic o nim nie wiedział. W książce poznacie historię słomianej laleczki, drewnianych zawieszek z wyrytymi literkami, drewnianych zabawek, małych sweterków itd. Każda  z tych rzeczy to fascynująca opowieść przepełniona ciepłem, miłością, wzruszającymi historiami, które pokazują, że magia świąt jednak działa i to co wydaje się niemożliwe staje się możliwe. Ta opowieść pokazuje jak bardzo można za kimś tęsknić, jak ważni są najbliżsi.
 Ta cudowna książka zostanie w naszej biblioteczce przez wiele lat, dla kolejnych pokoleń, bo przesłanie w niej zawarte nigdy się nie przedawni.

TOP