czwartek, 9 sierpnia 2018

Zu&Berry czyli kreatywność i przygoda.

Już nie raz pisałam jak ważne jest wspieranie dziecięcej wyobraźni, kreatywności, zdolności manualnych i poznawczych. Dzięki pomocom, które są dostępne na rynku, rodzice mają dużo bardziej ułatwione zadanie niż przed laty. Dzisiaj chciałabym zaprezentować wam kolejne propozycje z nowej serii Zu&Berry, które są nowością w ofercie Fabryki Kart Trefl - Kraków. Propozycje dla dzieci do pierwszego roku życia znajdziecie tutaj. Tym razem chciałam zaprezentować wam dwa rodzaje kart: karty kreatywne i karty przygodowe.

Do kart kreatywnych należy Układam stwory oraz Kraina zagadek.

Układam stwory są to karty kreatywne dla dzieci od 1 roku życia, które mają pobudzić w nich wyobraźnię i kreatywność. W skład zestawu wchodzi 36 dwustronnych kart, które w sumie tworzą 24 obrazki bajkowych zwierząt i stworów.Karty te rozwijają u dziecka spostrzegawczość. Żeby stworzyć wybraną postać należy, kierując się kolorem oraz rodzajem postaci na obrazku, ze stosu kart wybrać te właściwe, które będą tworzyły całość. Dla rocznego dziecka nie jest to takie proste, ale dzięki takiej zabawie rozwija swoją spostrzegawczość, umiejętność rozpoznawania kolorów, rozpoznawania zwierząt oraz nazywanie części ciała takich jak głowa, tułów, nogi. Podczas takiej zabawy rozwija się również mowa.


Takie karty wspomagają również rozwój kreatywności i wyobraźnię, dzięki tworzeniu własnych, wymyślonych postaci i nazywaniu ich.
Bardzo podobają mi się grafiki na kartach Układam stwory, a jakość ich wykonania jest naprawdę na wysokim poziomie. Dzięki zaokrąglonym wszystkim rogom, nie ma obawy, że dziecko może zrobić sobie krzywdę. Karty bardzo mi się spodobały, dlatego z przyjemnością mogę wam je polecić. 

Karty kreatywne Kraina zagadek to propozycja dla starszych dzieci od 3 roku życia.


One również ćwiczą u dzieci spostrzegawczość. Dzieci przy zabawie nimi muszą myśleć (np. które krzesło pasuje do stolika), kojarzyć, być uważnym i zwracać uwagę na szczegóły (np. jaka zabawka znalazła się w niewłaściwym pudełku) oraz pozytywnie wpływają na rozwój percepcji wzrokowej (zadania w których należy wskazać, który obrazem jest lustrzanym odbiciem). Dodatkowo dziecko nabywa wiedzę o otaczającym go świecie, poznaje kolory, kształty, poznaje pojęcie co to są przeciwieństwa. dziecko uczy się klasyfikowania i stopniowania (wskazywanie przedmiotów np. od największego do najmniejszego).Jak widzicie te karty to kopalnia fantastycznych zabaw w postaci różnego rodzaju zadań i łamigłówek, które pomogą w rozwoju waszego malucha.


Teraz przejdźmy do kart przygodowych: Zakręcone labirynty oraz Rycerze i rabusie, dla dzieci od 3 roku życia.

Zakręcone labirynty jak sama ich nazwa mówi to karty na których znajdują się labirynty do przejścia.Karty są dwustronne na jednej jest skomplikowany labirynt, natomiast na drugiej zawsze jest waż do ćwiczenia zdolności manualnych oraz poprawnego trzymania pisaka i pewnego rysowania linii. Jest to bardzo przydatne ćwiczenie wprowadzające do nauki pisania.


Z drugiej strony mamy labirynty o różnym stopniu zaawansowania. Labirynty również ćwiczą zdolności manualne, ale też doskonalą koordynację oko - ręka. Labirynty są tak różnorodne i ciekawe, że doskonale nadadzą się do rozwijania wyobraźni małego poszukiwacza przygód, zachęcając go do wymyślania najróżniejszych przygód jakie mogą spotkać go lub jego wymyślonego przyjaciela podczas przeprawy przez nie.Uważam, że Zakręcone labirynty byłyby naprawdę świetnymi kartami do ćwiczeń manualnych, gdyby nie ich mały rozmiar. Nie jestem pewna, czy jeszcze nie wprawione małe dłonie dadzą sobie radę z tak ciasnymi korytarzami labiryntów. To jedyny minus, który widzę w tych kartach.

Kart jest aż 50 i dodatkowo można je ścierać, dzięki czemu karty nie są jednorazową pomocą.

Ostatnie karty, które dzisiaj chcę wam przedstawić to Rycerze i rabusie. 


Te karty to trochę karty do zabawy ale równocześnie mogą być grą. Każdy z uczestników opcji gry kładzie przed sobą dużą kartę (karty różnią się od siebie) następnie na środku stołu kładziemy małe okrągłe karty obrazkiem do dołu. Gdy wszyscy są gotowi odkrywamy jedną okrągłą kartę i każdy z graczy musi znaleźć ten przedmiot na karcie. Kto pierwszy go odnajdzie ten zdobywa punkt. Te karty są tak skonstruowana, że możemy się bawić w odszukiwanie przedmiotów w pojedynkę, bez rywalizacji.
Odnalezienie poszukiwanego przedmiotu nie jest wcale takie proste, trzeba naprawdę skupić się i dobrze wytężyć wzrok, żeby go odnaleźć.

Jeżeli spodobała wam się seria Zu&Berry to wszystkie propozycje, które wam przedstawiłam znajdziecie TUTAJ
TOP