poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Sierpniowe nowości wydawnictwa Egmont.

Co ciekawego proponuje nam w sierpniowych nowościach wydawnictwo Egmont? Na co warto zwrócić uwagę? Na te i inne pytania postaram się wam odpowiedzieć w dzisiejszym przeglądzie.
Książki dla najmłodszych.

Dla najmłodszych czytelników wydawnictwo Egmont przygotowało kolejne książeczki z serii Akademia Mądrego Dziecka: Słodki domek oraz  Co by tu zjeść?


Słodki domek opowiada o pszczółkach, które zakładają swój domek na drzewie lepiąc go z pyłku kwiatowego. Podczas pracy, przyglądają im się różne zwierzątka. Niektóre z tych zwierzątek są zaciekawione ich pracą, inne natomiast są tym zirytowane jak sowa, której te prace przeszkadzają w spaniu.

Książka jest przepięknie zilustrowana, chociaż czasami jej kolorystyka daleko odbiega od rzeczywistej, ale jest to świetny pretekst do rozmowy, czy dziecko wie jakiego koloru są drzewa, zając. Tak rozmawiając podczas lektury książki, przekazujemy dziecku wiedzę o otaczającym je świecie, jednocześnie budując relacje z dzieckiem.
Natomiast Co by tu zjeść to opowieść o gąsienicy, która była bardzo głodna i chciała coś zjeść. Na swojej drodze znajdowała najróżniejsze pożywienie, ale inne zwierzątka odradzały jej jedzenie tych rzeczy, ponieważ to nie były przysmaki gąsienicy. Gdy już gąsienica odnalazła swój przysmak, którym są oczywiście liście, zamiast  najeść się, z tego zmęczenia uwiła sobie kokon żeby odpocząć. Co się potem stało, my dorośli bez problemu się domyślamy, natomiast dla dzieci to świetny sposób aby poznać tajemnice przyrody.


Bardzo lubię tę serię za jej edukacyjne treści, piękne ilustracje oraz twarde kartki z dziurkami. Tytuły sierpniowe powinny dołączyć do waszych kolekcji książeczek Akademii Mądrego Dziecka.

Książki dla przedszkolaków.

Do serii Akademia Mądrego dziecka dołączyły książeczki z nowej kategorii Literkowe przedszkole.Każda książeczka to osobna literka. Jak dotąd powstały książeczki do literki E jak Eklerki. Tak jak nazwa sugeruje młody czytelnik będzie miał okazję poznawać kolejne litery z alfabetu słuchając wesołych i wciągających opowiadań z życia przedszkola. 
Oprócz opowiadania w którym zaznaczone są wyrazy na daną literę osobnym kolorem, w książeczce mamy również zadania do wykonania w celu utrwalenia poznanej litery. Nasz mały przedszkolak będzie mógł pokolorować daną literkę, będzie miał za zadania pokolorować wyrazy zaczynające się na daną literę, rozwiązać zagadkę oraz pokolorować obrazki według instrukcji.

Książeczki przeznaczone są dla dzieci, ale do pomocy będą potrzebni rodzice, którzy przeczytają opowiadanie, przeczytają polecenia przy zadaniach. Przy okazji opowiadania, można porozmawiać z dzieckiem o emocjach, o relacjach jakie panują u niego w przedszkolu, podpytać o dzieci, które chodzą razem z nim do grupy oraz o zajęcia, czy są podobne do tych o których przeczytacie w książeczce. Dodatkowo z tych opowiadań dziecko dowie się dlaczego trzeba dobrze myć ręce - B jak bakterie, pozna nowe określenia jak Aglet czyli końcówka od sznurowadła.

Osobiście książeczki trochę bym powiększyła, ale dzięki ich niewielkiemu rozmiarowi ich cena jest bardzo niska. W tej chwili w promocji kosztują tylko 3,49 na stronie wydawnictwa Egmont.

Książki do nauki czytania.

Z serii Czytam sobie pojawiły się nowe tytuły: Nela i piesek Fafik oraz Thor i Loki. Jest jeszcze jedna książeczka, ale my akurat jej nie mamy. Obie te książki są poziomu 2 czyli dla ciut czytających dzieciaczków.Nela i piesek Fafik to idealna propozycja dla dzieci lubiących zwierzątka, a szczególnie pieski. Nela pewnego dnia wychodzi na podwórko i znajduje pod samochodem taty bezdomnego małego rudego pieska. Od pierwszego wejrzenia zaczyna czuć sympatię do niego i chce się nim zaopiekować. Całej rodzinie podoba się ten pomysł oprócz mamy, która realnie podchodząc do opieki nad psem wynajduje problemy, jakie wiążą się z opieką nad psiakiem, czyli odrobaczanie, spacery, wyjazdy na wakacje itd. Czy znajdą się rozwiązania problemów, które wynajduje mama i czy da się przekonać, że piesek to dobry pomysł? Tego dowiecie się po przeczytaniu książki.


Thor i Loki to bohaterowie mitów skandynawskich. Są to bogowie: Thor - władca błyskawic, natomiast Loki to bóg ognia. Nie za bardzo za sobą przepadali i psotny Loki często robił bratu różne niemiłe psoty. Opowiadanie zaczęło się od tego, że Loki obciął włosy umiłowanej Thora - Sif. Oczywiście Thor bardzo się rozgniewał. Żeby udobruchać brata Loki wymyślił pojedynek kowali na cuda ze złota. Loki obiecał bratu, że kowale zrobią złote włosy dla Sif. Do czego doprowadziły knowania przebiegłego Lokiego? Czy udało mu się udobruchać brata? Jaką nagrodę chcieli kowale za swoją pracę? Tego wszystkiego dowiecie się z książki.


Dzięki tej serii Patrycja zaczęła płynnie czytać, dlatego nie mogę zrobić nic innego jak wam ją polecić. Dzięki bardzo dużej ilości książek w przeróżnej tematyce, każde dziecko znajdzie coś dla siebie, coś co zachęci go do nauki czytania.

Książka do nauki pisania.


"Zawodowy pisarz to amator, który nigdy nie rezygnuje"

Gdy już umiemy czytać, czas na naukę pisania. Nie chodzi mi jednak o naukę pisania typu: Ola ma kota, o nie. W książce Notes młodej pisarki nauczycie się jak stworzyć swoją pierwszą własną powieść. Autorka książki przeprowadzi was przez kolejne etapy jakie musi przejść każda osoba, która chce pisać książki. Nie od razu zaczyna się pisać powieści. Najpierw trzeba się rozgrzać. Podstawowym i pierwszym pytaniem jakie należy sobie zadać to: "Czy przy pisaniu dobrze się bawisz?" Jeżeli tak to ta książka jest właśnie dla ciebie, niezależnie ile masz lat.

Gdy już czytelnik, czyli przyszła pisarka, lub pisarz, bo nie chcemy dyskryminować chłopców, przeczyta pierwsze rozdziały, które pokazują co robić, a czego nie, żeby zostać pisarzem, przechodzimy do opisania takich tematów jak: bohater literacki, fabuła, dialogi, język powieści, narrator, tytuł a na samym końcu przechodzimy do wydania powieści, którą uda nam się stworzyć.


W tej książce nie znajdziecie porad, które niby są mądre, ale tak naprawdę niczego wam nie ułatwiają, nie dają konkretnych wskazówek. Ewa Nowak, autorka książki, daje konkretne porady oparte na konkretnych przykładach, dzięki czemu młode pisarki bez problemu zrozumieją co ma na myśli. Tutaj nie znajdziecie ogólnikowego stwierdzenia bądź sobą. Tutaj znajdziesz porady: "Jeżeli masz wyraziste poglądy na jakiś temat, uważaj , żebyś nie napisała książki ideologicznej. W dalszej części tekstu autorka wyjaśnia, co to jest książka ideologiczna. Inna porada np. Nie zaniedbuj czarnego charakteru, nazywaj bohaterów krótkimi imionami i wiele, wiele innych naprawdę cennych wskazówek. 

Bardzo polecam tę książkę każdej osobie, która lubi pisać. Zdobędziecie z niej wiedzę, której nie nauczy was nauczyciel w szkole. 

Książki o historii.

Strrraszna historia to nowa seria wydawnictwa Egmont, która ma pokazać młodzieży, że historia nie jest straszna ani nudna, wręcz przeciwnie jest dużo ciekawsza niż to co jest zawarte w podręcznikach szkolnych. Nie zabraknie w niej momentów strasznych, mrocznych, ale też wesołych i ciekawych. Z książek tych można się dowiedzieć:
- dlaczego Aztekowie uwielbiali jeść żaby, larwy i jaszczurki?
- jak dręczono dzieci?
- czy Aztekowie byli kanibalami?
- jakie potrawy zawdzięczamy kuchni azteckiej?
- jak torturowano wrogów?
- kogo i dlaczego Aztekowie składali w ofierze?
- dlaczego Inkowie kąpali dzieci w moczu?
- w jaki sposób Inkowie budowali bez pomocy narzędzi?
- o czym świadczyły u Inków uszy do ramion?
- co oznaczało życie w spartańskich warunkach?
- Skąd się wzięli greccy bogowie?
- czy można wykiwać wyrocznię i zmienić bieg historii?
- jak wyglądała grecka demokracja?
- jak oszukiwali Grecy?To tylko nieliczne pytania, na które możecie znaleźć odpowiedź w książkach: Ci paskudni Aztekowie, Ci niewiarygodni Inkowie, Ci rewelacyjni Grecy. Uprzedzam was, że nie są to książki przeznaczone dla dzieci. Zalecany przedział wiekowy to +13 lat i zdecydowanie się z tym zgadzam. Na książce nie było napisanej tej informacji i dałam ją poczytać Patrycji, zanim sama do niej zajrzałam. Po kilkunastu stronach Patrycja stwierdziła, że nie będzie więcej czytać, bo to jest dla niej za straszne. Tak, to prawda Strrraszne historie, bywają momentami naprawdę straszne, ale dla starszych dzieci powinny być ciekawe i wciągające, zupełnie inne od podręcznika szkolnego.

I jak podobają wam się sierpniowe nowości wydawnictwa Egmont? 

TOP