wtorek, 14 sierpnia 2018

Morskie gry planszowe na wakacje i nie tylko.

Woda, piasek i odcienie błękitu od razu kojarzą mi się z ciepłymi wakacyjnymi dniami, gdy oprócz zabaw dzieci nie muszą sobie niczym zawracać głowy. W takie dni na leniwe wieczory, albo wyjścia na plażę warto mieć gry, które klimatycznie idealnie wpiszą się w wakacyjne, letnie klimaty. Natomiast po wakacjach, będą nam o nich przypominały.

Dzisiaj mam dla was aż 3 propozycje dla różnych grup wiekowych.

Dla dzieci od 4 roku życia wydawnictwo Rebel, przygotowało wodoodporną wersję dobrze wszystkim znanej gry Dobble - Plaża. W skład gry wchodzi:
- 30 kart.


Jeżeli jakimś cudem, jeszcze nie znacie tej gry, to pokrótce przedstawię wam o co w niej chodzi. Gra są to okrągłe karty na których znajduje się 6 obrazków. N każdym obrazku jest jeden wspólny przedmiot z inną dowolnie wybraną kartą. Zadaniem uczestników gry jest jak najszybsze odnalezienie tego przedmiotu. Kto go pierwszy wskaże ten wygrywa dane rozdanie. Tak gramy, aż do wyczerpania kart. Kto najwięcej razy jako pierwszy odnalazł wspólny przedmiot wyłożonych kart, ten wygrywa całą grę.Gra ta jest o tyle fajna, że nie musimy wybierać w niej opcji rywalizacji. Możemy tak po prostu bawić się z dzieckiem w odnajdywanie przedmiotów, przy okazji rozmawiając z nim o nich i wyjaśniając dziecku do czego one służą. Przy takiej zabawie dziecko uczy się spostrzegawczości, rozwija umiejętności mowy (opowiadając o przedmiotach na kartach) a co najważniejsze, podczas wspólnej zabawy pogłębiamy więź łączącą nas z dzieckiem.

W trybie rywalizacji dziecko trenuje spostrzegawczość, refleks oraz zaczyna uczyć się zdrowej rywalizacji, dlatego nie należy non stop dawać dziecku wygrywać. Warto uświadamiać mu, że najważniejsza jest dobra zabawa, śmiech oraz przebywanie ze sobą.


Tak jak wspominałam wcześniej karty zostały ofoliowane, dzięki czemu możemy je zabrać na plażę, podwórko i nic złego nie powinno się z nimi dziać. Dodatkowo idealnie nadają się do wzięcia na wyjazdy wakacyjne, dzięki niewielkiemu rozmiarowi oraz poręcznemu woreczkowi.

Moim zdaniem warto je mieć w swojej kolekcji gier dla dzieci.

Wiek graczy: +4 lat
Liczba graczy: 2 - 5 os.
Cena od: ok 69,95 zł 
Wydawnictwo: Rebel


Kolejną typowo wakacyjną propozycją jest Najazd turystów wydawnictwa Nasza Księgarnia dla dzieci od 8 roku życia. W skład gry wchodzi:
 - 50 kart turystów
 - 5 hoteli
 - 5 domków
 - 11 żetonów punktów
 - 4 znaczniki graczy


Celem gry, którą stworzył słynny Reiner Knizia, jest przejęcie kartami turystów hoteli i domków tak, aby na koniec rozgrywki zdobyć jak najwięcej punktów. Każdy gracz dostaje po 8 turystów do ręki, natomiast na stole mamy 5 hoteli, za których zajęcie zawsze otrzymamy 5 punktów oraz 5 domków o różnym standardzie od 1 gwiazdki do 5 gwiazdek. Ile gwiazdek posiada domek, tyle za jego zajęcie dostanie gracz, który to zrobi. Dodatkowo, żeby urozmaicić możliwości strategiczne gry, kto zajmie jako pierwszy dwa domki (nie koniecznie jeden po drugim) ten gracz otrzymuje dodatkowe 5 punktów. Zatem przejmowanie domków o niższym standardzie również się opłaca.
Skąd będziemy wiedzieli jaki turysta może "zakwaterować się do danego domku, lub hotelu? Jest 5 kolorów kart a na każdej karcie turysty pokazane jest w ilu gwiazdkowym  domku lub hotelu może on zamieszkać. Na tej podstawie lokujemy swoich turystów. Gracz, który w danej lokalizacji umieścił najwięcej swoich turystów, ten przejmuje dany obiekt i zgania za niego punkty. Kto uzbiera ich najwięcej ten wygrywa.Zasady gry Najazd turystów są naprawdę proste i bardzo przystępnie wytłumaczone w instrukcji. Takie gry lubię najbardziej, bo nie muszę do nich podchodzić po kilka razy, żeby zrozumieć o co w nich chodzi.

Jest to typowo gra strategiczna, która pomimo prostych zasad, wymusza od graczy myślenia jaki ruch opłaci nam się najbardziej. Oczywiście występuje tutaj element losowości, bo nie wiemy jakie nam się trafią karty podczas gry i  dodatkowo 2 z nich losowo zostają odłożone, bez podglądania, przez co nie wiemy co na malejącej gromadce kart do dobrania jeszcze pozostaje i jakie karty mają nasi przeciwnicy.


Sama koncepcja gry, bardzo mi się podoba, aczkolwiek mogłaby mieć ciut mniejsze pudełko, żeby można ją było brać na wakacje. W tej opcji jest to trochę nieporęczne i zajmuje za dużo cennego miejsca w bagażu. Natomiast w domu powinna osobom lubiącym gry strategiczne zapewnić sporo dobrej rozrywki.

Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Cena od: 59,90 zł 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Na koniec chciałam zaprezentować wam grę Wielka ucieczka wydawnictwa Nasza Księgarnia od 8 roku życia. W skład gry wchodzi:
- 8 dwustronnych płytek tereny
- 102 karty
- 30 pionków piratów
- 8 żetonów skrzyń
- 5 znaczników graczy


Celem w tej grze jest jak najszybsze dotarcie do celu. Cele mamy dwa, w zależności od tego którą opcję wybierzemy może to być ucieczka z więziennej celi albo dotarcie do pirackiej kryjówki. Planszę tworzymy sami z płytek terenu, dzięki temu sami decydujemy, czy to ma być łatwiejsza czy trudniejsza i dłuższa wersja gry. Każdy gracz otrzymuje po 6 kart. Tylko i wyłącznie używając ich można się poruszać do przodu. Pionek pirata należy stawiać na  pierwszym wolnym polu z takim samym obrazkiem jaki mamy na wykładanej karcie.  W ten sposób musimy dojść do celu. Ale karty jeżeli nie będziemy ich dobierać w końcu się skończą. Jedynym sposobem na dobranie kart jest cofnięcie się na pole na którym stoi 1 lub 2 graczy. Za taki ruch dobieramy sobie 1 lub 2 karty. To są podstawowe zasady tej gry. Jest jeszcze wariant rozbudowany, ale skupmy się na tym podstawowym.
Jak widzicie gra w swoich zasadach jest bardzo prosta i przejrzysta, ale wygrana zależy od naszej strategii i szczęścia w doborze odpowiednich kart. Trzeba wiedzieć kiedy pójść do przodu, którym z pionków iść do przodu, którym się cofać, żeby zdobyć dodatkowe karty.

Wielka ucieczka to przyjemna gra strategiczna, w której samemu możemy sami ustalać poziom trudności. Z młodszym graczem wystarczy, że zbudujemy planszę tylko z 3 elementów a dla zaawansowanych graczy można utworzyć planszę z 8 elementów z dodatkowymi utrudnieniami. Dzięki temu jest to gra dla młodszych i starszych graczy.

Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 2 - 5 os.
Cena od: 89,90 zł 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
TOP