poniedziałek, 30 października 2017

Yeti - Lucrum Games

Grę Yeti - Lucrus Games mamy już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz postanowiłam ją wam pokazać, ponieważ nie jest ona z gier bardzo prostych. Otwierając pudełko trochę się przestraszyłam ilości elementów i opisu przebiegu gry. Dlatego jest to gra od 8 roku życia, aczkolwiek najpierw instrukcję gry powinien przeanalizować rodzić, lub starsze rodzeństwo, tak aby móc w prosty sposób wytłumaczyć zasady najmłodszemu graczowi. Nie uprzedzajcie się od razu do tej gry, gdy już przyswoi się jej zasady, rozgrywka jest naprawdę ciekawa.w skład gry wchodzi:
- plansza z górą
- 5 żetonów premii
- 1 Yeti i 5 namiotów
- 6 kafelków pogody
- 7 kości
- 5 himalaistów
- 5 znaczników punktów zwycięstwa
- 7 kafelków ekwipunku
- album ze zdjęciami Yeti
- 5 kast pomocy.Celem gry jest "odnalezienie" Yeti. Jak to zrobić przedstawię wam w skrócie, ponieważ szczegółowe tłumaczenie instrukcji gry byłoby zbyt zawiłe. Jakie ruchy w danej turze wykonamy zależy od rzutu kostkami oraz naszych wyborów. Na kostce mamy 5 różnych znaczków: trop, szerp, namiot, śnieg, moneta. Każdy z tych znaczków ma swoje zastosowanie np. za monety możemy kupić ekwipunek, lub zrobić Yeti zdjęcie. Szerpowie pomagają himalaiście we wspinaczce na szczyt, natomiast za trop otrzymuje się od razu punkty zwycięstwa. Co to są punkty zwycięstwa? Jest to ilość oczek o które przesuwamy się do przodu po planszy, a które przybliżają nas do Yeti. Punkty zwycięstwa dostajemy również za zrobione zdjęcie oraz za kupiony ekwipunek. Na koniec gry, gdy pierwszy gracz dotrze do Yeti, wszyscy podliczają swoje punkty zwycięstwa i gracz, który ma ich najwięcej ten wygrywa.Gra tylko w pierwszym momencie jest skomplikowana. Po około drugiej rozgrywce, zasady powinniśmy mieć już opanowane i wtedy gra zaczyna sprawiać prawdziwą przyjemność. Gdy już osiągniemy odpowiedni poziom w grze podstawowej, można przejść na grę zaawansowaną z wariantem pogodowym. To już jest wyższa szkoła grania dla zaawansowanych i wytrwałych graczy, którzy lubią myśleć podczas gry. Nie każde dziecko poradzi sobie z tym wariantem gry, ale starszym graczom powinien on sprawić wiele frajdy.Yeti - Lucrum Games to ciekawe wyzwanie dla początkujących (8 letnich) graczomaniaków. Nie jest to zwykła planszówka, gdzie wystarczy rzucić kostką i bezmyślnie posuwać się po planszy. Yeti to prawdziwa rozgrywka dla prawdziwych graczy. Bardzo ważne jest logiczne myślenie co w danym momencie najbardziej będzie mi przydatne, czyli które symbole z kostek przydadzą nam się najbardziej w danym momencie. Rzucając kostkami tylko symbol śniegu jest dla gracza symbolem obowiązkowym i kostkę na której on wypadnie odkładamy na bok, a resztą rzucamy do skutku aż odłożymy wszystkie kostki na bok. Na podstawie wyrzuconych kostek robimy ruchy. Jak widzicie ruch zawodnika zależy trochę od szczęścia, ale w dużej mierze od podejmowanych przez niego decyzji. Trzeba umieć podejmować słuszne wybory, tak aby zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa. Wspinający się nasz himalaista mnoży zdobyte przez nas punkty zwycięstwa w danej turze, dlatego warto się nim wspinać jak najwyżej. Gdy dotrzemy na sam szczyt zdobywamy żeton premii. Przy okazji gry ćwiczy się pamięć. Żeby dobrze grać, trzeba opanować wszystkie możliwości jakie dają nam kostki, oczywiście mamy kartę z podpowiedziami, ale ciągłe zerkanie w nią tylko rozprasza i nie pozwala odpowiednio skupić się na grze, zatem trzeba trochę wysilić szare komórki, żeby to wszystko zapamiętać.

Co do wykonania tej gry, to przyczepiłabym się tylko do góry, która moim zdaniem jest ciut za wąska, przez co ciężko ustawiać na niej namioty i himalaistów. Bardzo mnie ucieszyło, że zbudowaną górę nie muszę rozkładać, żeby zmieściła się do pudełka.


Jeśli macie w domu dobrze zapowiadających się graczomaniaków, to gra Yeti - Lucrum Games jest właśnie dla was. Myślę, że my spędzimy przy niej nie jeden jesienno - zimowy wieczór.

Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 2 - 5 os.
Wydawnictwo: Lucrum Games
TOP