środa, 4 października 2017

Kto drugi ten lepszy - Lucrum Games

Kto drugi ten lepszy wydawnictwa Lucrum Games to ciekawa propozycja gry strategicznej od 7 roku życia, w którą ostatnio mieliśmy okazję trochę pograć. Zazwyczaj drugie miejsce tak naprawdę jest chyba najgorszym jakie można zdobyć. Słynna amerykańska nauczycielka tańca mawiała, że drugi to pierwszy przegrany, ale nie w tej grze:) Tutaj jak sama nazwa gry mówi Kto drugi ten lepszy.W skład gry wchodzi:
- plansza do gry
- 6 figurek
- 6 kart w kolorach figurek
- 32 karty wyścigu


Każdemu z graczy rozdaje się po 5 kart z akcją, czyli ile ma się ruszyć na planszy do przodu lub do tyłu. Pierwszą kartę gracz może dać komu chce (w tym też sobie), reszta kart należy do niego. Tak wygląda runda, oprócz piątej. 5 rund to 1 tura, a cała gra trwa 5 tur. Przez całą grę przesuwamy się po planszy, w przód i w tył. Kto po pięciu turach będzie miał drugi wynik z najwyższych ten wygrywa. W pierwszym momencie wydawało mi się, że jest to trochę skomplikowane, te podziały na rundy i tury, ale to tylko takie pierwsze wrażenie. Gra jest bardzo prosta w swych założeniach, ale zarazem bardzo pasjonująca.Ile trzeba mieć sprytu i strategicznego myślenia, żeby zając akurat drugą, wygrywającą pozycję. Te kalkulowanie, czy dać kartę sobie, czy może innemu graczowi i któremu, to jest prawdziwe wyzwanie. Dając innym karty nie wiemy, co kryją jego karty. Gra z pozoru łatwa, tak naprawdę jest dość trudna i potrzeba w niej troszkę szczęścia, ale też dużo skupienia, myślenia, kalkulowania jaki ruch opłaci nam się zrobić. Trzeba też na bieżąco orientować się w poszczególnych turach.

Gra jak każda w której dochodzi do zawodów, kto jest lepszy, wywołuje dużo emocji o skrajnym zabarwieniu emocjonalnym. Nie zabraknie przy niej okrzyków triumfu, oraz zgrzytów zębami ze złości. Emocje jednak trzeba umieć poskramiać, dlatego tego typu gry to doskonały sposób na trenowanie tego z dziećmi, które miewają jeszcze z tym problemy. 


Podsumowując gra podobała się nam  i chętnie do niej będziemy wracać. Myślę,że dorośli gracze będą się przy niej bawić wyśmienicie.

Wiek graczy: +7 lat
Liczba graczy: 2 - 6 os.
Wydawnictwo: Lucrum Games
TOP