środa, 22 marca 2023

Czytam sobie - nowości marzec

Dziś chciałabym zaprezentować wam nowości marcowe z serii Czytam sobie do nauki czytania dla dzieci od 5 do 7 roku życia, czyli zestaw 5 ciekawych opowiadań podzielonych na 3 poziomy trudności. W skład prezentowanego zestawu wchodzą książki: Zagraj to, Fryderyku!, Wakacje Adelki, Wyspa pirata Protazego, Na tropie potwora z Loch Ness, Spotkanie z Filozofią.

Czytam sobie poziom 1

Książki z poziomu 1 zawierają 150-200 wyrazów w tekście, napisane są bardzo dużą czcionką i znajdują się na dole stron. Historia opowiedziana jest w krótkich, przeważnie pojedynczych zdaniach, żaden z wyrazów nie zawiera litery „h”. Co druga strona opatrzona jest ramką ze słowem do czytania głoskami. Kontakt z książką wzbogacają przyjemne dla oka, barwne ilustracje, zajmujące praktycznie całą powierzchnię strony. Na każdym poziomie trudności na samym końcu książeczki czeka 6 naklejek, zazwyczaj z motywującym napisem, takim jak „Jestem super!”, czy „Czytam sobie”.Zagraj to, Fryderyku!Jest to, jak nie trudno się domyślić historia życia, jednego z naszych największych kompozytorów, Fryderyka Chopina. Dzieci poznają go, gdy był małym chłopcem. Lecz już od najmłodszych lat muzyka otaczała go. Jego mama grywała mu na fortepianie, a mały Frycek grywał razem z nią. Był coraz lepszy i już jako mały chłopiec zaczął koncertować i grać skomponowane przez siebie utwory. W młodzieńczym wieku wyjechał do Francji, gdzie tworzył i koncertował, aż przyszedł czas choroby.

 Tak oto w bardzo przystępny sposób najmłodsi czytelnicy poznają życiorys geniusza muzyki - Fryderyka Chopina.


Wakacje Adelki


Tym razem razem czytelnicy dowiedzą się jakie plany ma Adelka na nadchodzące wakacje. Zastajemy ją w maju, gdy pogoda jest iście wakacyjna i naszej bohaterce już nie chce się odrabiać lekcje. Jej myśli są juz na wakacjach. Bierze kartkę klej, nożyczki, kolorowe magazyny i zaczyna wycinać co jej się przyda w nadchodzące wakacje. Nie może zabraknąć roweru, kajaków, rolek, sprzętu do pływania, ale mama pyta czy nie zapomniała dorysować psa.
Czemu Adelka ma go dorysować, przecież oni nie mają psa. Tego dowiecie się po przeczytaniu tej historyjki.


 Czytam sobie poziom 2

Poziom 2 to już 800-900 wyrazów w tekście, nadal duża czcionka i dłuższy, bardziej złożony tekst umieszczony w różnych miejscach strony. Pojawiają się zdania złożone, krótkie dialogi i do zbioru głosek dochodzi „h”. W miejscu ramek z głoskami pojawiają się ramki do czytania sylabicznego.

Wyspa pirata ProtazegoProtazy to straszny pirat, który łupi i grabi inne statki, żeby zdobyć wielkie skarby. Lecz wcześniej Protazy był zwykłym człowiekiem, który uprawiał azalie i rododendrony. Tak sobie piratował nasz Protazy, aż pewnego dnia na jego drodze stanęła piękna syrena, w której nasz twardy pirat się zakochał. Przez tę miłość wydał całą fortunę i musiał wyruszyć na kolejne grabieże.

Kogo tym razem spotka na swej drodze i jak to się skończy dowiecie się z tego pirackiego opowiadania, w którym amor pełni główną rolę.Na tropie potwora z Loch NessUna i jej kolega Rob spędzali wakacje w swoich domach w Szkocji w pobliżu jeziora Loch Ness. Ich dni wypełnione były wędrówkami, zabawami oraz wieczornymi opowieściami starego Angusa, który opowiadał im o smokach, elfach i innych niewiarygodnych historiach. Oczywiście musiała również pojawić się historia potwora z Loch Ness z pra pra pra babką Angusa w roli głównej. Nasi bohaterowie nie uwierzyli w tę historię, aż do chwili gdy sami z psem sąsiadów nie wybrali się nad jezioro.
Co wydarzyło się nad jeziorem? Tego wam nie zdradzę, żeby nie psuć wam tej opowieści.


Czytam sobie poziom 3

Poziom 3 to teksty składające się z 2500-2800 wyrazów w tekście, duża, wyraźna czcionka, dłuższe, niekiedy złożone zdania, dialogi, użyte wszystkie głoski i przewaga ilościowa tekstu nad czarno-białymi ilustracjami. Nie ma już ramek z głoskami, czy sylabami, ale za to są trudne słowa objaśnione w słowniczku na końcu książki.

Spotkanie z Filozofią


Muszę przyznać, że to dość trudna książka jak dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z czytaniem. W tym czytelnik spotyka Filozofię, która próbuje odpowiedzieć na pytanie czym jest filozofia, kiedy i gdzie powstała i  jakie głównie pytania nurtują ludzi, którzy zwą się filozofami. Są to bardzo trudne zagadnienia takie jak sens istnienia, otaczający nas świat itd. Opowiadanie to to monolog Filozofii do dzieci. TOP