poniedziałek, 27 marca 2023

Cuda w lesie i wynalazki roślin

 Świat przyrody nieustannie zaskakuje, inspiruje i fascynuje, jest niezwykle skomplikowany, zróżnicowany i pełni niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka. Fascynujący temat przyrody poruszają książki Cuda w Lesie oraz Wynalazki Roślin wydawnictwa HarperKids.pl.
Opowieści 5 minut przed snem. Cuda w LesieLasy to przestrzenie wyjątkowe i niebywale dobroczynne, które chociażby pochłaniają dwutlenek węgla, zmniejszając tym samym jego udział w atmosferze, regulują obieg wody w przyrodzie, stanowią wspaniałe miejsce zdrowej rekreacji dla znajdujących się w nich ludzi oraz oczywiście są domem dla różnorodnej mnogości niezwykłych organizmów. Każdy z nich inaczej wygląda, funkcjonuje, ma inne zdolności oraz funkcje, podlega wyjątkowym procesom i wchodzi w interakcje z innymi. Do świata tych niesamowitych organizmów wprowadza w poetyckim stylu książka Cuda w Lesie.
Jest to zbiór wierszowanych opowieści o różnych mieszkańcach lasu, dzięki którym można poznać przykładowo proces rozmnażania się grzybów, zapylania kwiatów przez pszczoły, kolejne etapy transformacji od malutkiej kijanki do dorosłej żaby, albo życia ptaszka od wyklucia z jaja do nauki latania. Na koniec każdej króciutkiej historii znajduje się strona, na której już bez rymów napisane są różne ciekawostki, a przede wszystkim po prostu wytłumaczone zjawisko, będące tematem opowiadania. Są to krótkie i przyjemne opowieści, przepełnione magicznym i kojącym nastrojem tajemniczego świata przyrody, upiększone fantastycznymi ilustracjami. Młody czytelnik może z nimi dowiedzieć się różnorodnych rzeczy o świecie przyrody, przykładowo poznać proces fotosyntezy, etapy życia jelonka rogacza, co słowo „spory” oznacza w kontekście grzybów, albo czym jest murmuracja. Warto jednak mieć na uwadze, że większość książki napisana jest wierszem, który choć jest dobrze napisany, urokliwy i skutecznie kreuje magiczny nastrój książki to może on stanowić utrudnienie dla czytelnika w rozumieniu czytanego tekstu i wymagać więcej skupienia, niż przy obcowaniu z prozą.  Cuda w Lesie to świetna propozycja dla każdego zafascynowanego otaczającym go światem młodego czytelnika, pełna przepięknych ilustracji, ciekawych informacji i oczywiście fantastycznych i tajemniczych organizmów, których niesamowite zachowania żywo rozbudzają wyobraźnię.  Wynalazki RoślinJest to książka, która w przyjemny i przystępny sposób uświadamia młodych czytelników o niezwykłości świata roślin, których rozmaite właściwości nie tylko pomagają im w codziennym funkcjonowaniu w przeróżnych warunkach naturalnych, ale też nieustannie inspirują ludzi na całym świecie do tworzenia nowych wynalazków, stosowania ciekawych rozwiązań, ułatwiających codzienne funkcjonowanie, zwiększających bezpieczeństwo, albo wspomagających w badaniach naukowych. Książka Wynalazki Roślin to niesamowicie obfity zbiór fascynujących informacji o roślinach i związanych z nimi wynalazkach.Zarówno osoby zainteresowane niesamowitą florą, jak i nowoczesnymi wynalazkami, albo jednym i drugim jednocześnie, znajdą mnóstwo ciekawych rzeczy dla siebie. Każda strona tej książki to mozaika sporych ilustracji, informacji na temat cech charakterystycznych i funkcji danej  rośliny, a także ciekawostki na temat inspirowanych nimi wytworów ludzkich, zarówno tych ukończonych i towarzyszących ludziom w codziennym życiu, jak i takich nad którymi prace ciągle trwają. Z książki dowiedzieć się można masy ciekawostek o słonecznikach, akacjach, bambusach, pnączach, glonach, eukaliptusach, a także klejach, łazikach kosmicznych, aspirynie, biopaliwach, budynkach inspirowanych rośłinami i można by jeszcze tak naprawdę długo wymieniać. 
Jest to świetna książka dla każdej osoby zainteresowanej światem roślin, wynalazków i wszystkiego co jest na granicy jednego i drugiego świata, które to okazują się mieć bardzo dużo ze sobą wspólnego. Skutecznie pokazuje ona niezwykłość świata roślin, a także to jak ważny jest on dla właściwego funkcjonowania całego świata, rozbudza ciekawość wobec przyrody i niezwykłej pomysłowości ludzkiej, uwrażliwia też na kwestie dbania o środowisko naturalne. 


TOP