środa, 1 lutego 2023

Gra karciana Dixit

Gra karciana Dixit otrzymana z TaniaKsiazka.pl to jedna z najpopularniejszych gier dla dzieci, którą zna większość rodziców. Postanowiłam sprawdzić tą grę, czy faktycznie jest tak genialna jak wszyscy piszą.  Czy ta gra naprawdę zasługuje na miano hitu dowiecie się w dalszej części.

W skład gry wchodzą:
- 84 karty
- 6 drewnianych króliczków
- 38 znaczników do głosowania
- tor punktacjiKażdy z uczestników gry otrzymuje po 6 kart. Narrator wybiera jedną ze swoich kart i mówi innym graczom z czym ta karta mu się kojarzy. Może opisać swoje skojarzenie jednym słowem, kilkoma słowami, tytułem książki, piosenki, filmu, albo nawet fragmentem wiersza. Nie ma to być opis tej karty, lecz nasze skojarzenie. Pozostali gracze muszą ze swoich kart wybrać jedną, która najbardziej pasuje do tego skojarzenia i wszystkie te karty wykładamy zakryte na środek. W przypadku 3 graczy, ilość kart na stole jest za mała, dlatego my dokładaliśmy 3 przypadkowe karty z bocznego stosu, oczywiście bez patrzenia co to są za karty. Następnie odwracamy te 6 kart i należy wytypować, która karta należy do narratora. Do tego służą znaczniki do głosowania. Następnie rozdziela się punkty za dobre odpowiedzi itp. Szczegółowe zasady przyznawania punktów znajdziecie w instrukcji. Grę wygrywa króliczek, który jako pierwszy przybiegnie do mety.


Karty same w sobie są przepiękne i niezwykłe, a skojarzenia, które wywołują czasami zaskakują np. moja córka kartę z niebem skojarzyła ze szkołą. Zachodziliśmy w głowę co ma jedno do drugiego. Otóż niebo skojarzyło jej się z religią, a lekcje religii ze szkołą i tak od nieba doszła do szkoły. Skojarzenia mogą być przeróżne, natomiast najważniejsze jest to, że dzięki takiej grze bardzo rozwijamy swoją wyobraźnię, oraz nieszablonowe myślenie. Natomiast gracze, którzy odgadują, są trochę jak detektywi, poszukujący wskazówek ukrytych na zdjęciach.
Muszę przyznać, że gra wciąga gracza od pierwszego rozdania. Tak szybko nam czas minął, że po chwili stwierdziliśmy, że znowu pojawiają się te karty co na początku gry. Cieszę się, że można dokupić inne karty, bo tych z zestawu jest nam za mało. Odpowiadając na pytanie, czy gra karciana Dixit wydawnictwa Rebel jest hitem, mogę w zupełności stwierdzić, że zachwyty nad nią są w zupełności nie przesadzone. To jest ponadczasowy karciany HIT.

Nasza rodzinka uwielbia gry karciane, a Dixit staje się jedną z naszych ulubionych gier. Jeżeli jeszcze jej nie macie w swojej kolekcji to koniecznie zastanówcie się nad jej zakupem.


Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 3 - 6 os.
Wydawnictwo: Rebel


TOP