czwartek, 9 lutego 2023

Muminki - książki dla maluchówDziś chciałabym wam przedstawić kolejne przygody i przedstawiające sympatycznego Muminka, który przeżyje ekscytujące wakacje w latarni morskiej oraz będzie próbował poradzić sobie z niezwykle trudną rozłąką z przyjacielem w książkach wydawnictwa HarperKids.pl - Muminek i mały duch oraz Muminek i pierwszy śnieg.

Muminek i mały duchTytułowy bohater spędza wakacje z rodziną na odizolowanej od cywilizacji latarni morskiej, w której kojące otoczenie szumu fal i świst orzeźwiającego wiatru mieszają się z czyhającą w nocy grozą. Co każdą noc Muminek ma poczucie, jakby ktoś towarzyszył mu podczas jego snu, wyczuwa niepokojącą, wszędobylską obecność istoty, której nie zna i nie rozumie, a owe niezrozumienie jest paliwem dręczącego go co noc strachu. W uzyskaniu spokoju podczas snu nie pomaga zapewnione przez mamę światło, a podejmowane przez bohatera próby zapewniania się o swojej odwadze niestety są bezowocne. Strach skutecznie niszczy wakacje młodemu bohaterowi, który pewnego razu będzie musiał w końcu stanąć z nim twarzą w twarz i osobiście go poznać.
O ile może to brzmieć jak opis jakiegoś niepokojącego thrillera dla dzieci, to nie jest to przesadnie mroczna historia, a raczej krótka, napisana prostym językiem, a więc przystępna dla najmłodszych czytelników opowieść o zmaganiu się z dotykającym wszystkich strachem, który przed każdym przybiera inną przerażającą formę. Jest to historia walki z własnymi słabościami, która poucza, że dziecko w swych zmaganiach z lękiem powinno móc liczyć na pomoc rodziny i przyjaciół, że ciepłe relacje interpersonalne mogą pomóc zwalczyć lęk i przede wszystkim, że bardzo często strach ma wielkie oczy.
Muminek i pierwszy śniegRozłąka z bliską osobą zawsze jest doświadczeniem bolesnym, przygnębiającym, towarzyszą mu melancholia, smutek i tęsknota, które nie tylko oddziałują na człowieka podczas rozmyślań o osobie, z którą trzeba było się rozstać, ale też mają negatywny wpływ na każdą inną chwilę z życia danej osoby. Z taką trudną chwilą rozłąki konfrontuje się Muminek, który rozstaje się na zimę ze swym przyjacielem Włóczykijem, który, jak jego imię sugeruje, opuszcza na zimę Muminka i wyrusza w podróż, z zamiarem powrotu pierwszego ciepłego dnia wiosny. Smutek Muminka powinna złagodzić myśl, że bohater i tak na zimę zapada w sen zimowy, a więc czas rozłąki powinien mu szybko minąć.

Zmartwienia Muminka jednak nie mają końca i rujnują mu codzienne czynności, doprowadzając nawet do niechęci wobec naleśników z dżemem. Ten poważny stan przygnębienia zmienia dopiero jeden list. Rozłąka jest nieuniknionym etapem życia każdego człowieka, dobrze więc, że książka Muminek i pierwszy śnieg porusza ten nieprzyjemny temat i przeprowadza czytelnika przez ten nieciekawy proces, pokazuje go jako naturalny stan rzeczy i oswaja z nim. Muminek powoli zaczyna tolerować tą sytuację, a pogodziwszy się z nią całkowicie, zauważa, że życie może nadal być piękne i oferować pozytywne przeżycia, pomimo braku bliskiej osoby u boku.
TOP