piątek, 16 grudnia 2022

Świąteczne książki dla dzieci - wydawnictwo Słowne

Świąteczne książki dla dzieci na Boże Narodzenie, powinny zagościć w każdym domu z najmłodszymi czytelnikami. Bez wspólnego czytania, oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia nie będzie takie magiczne. Wprowadzają one świąteczny nastrój oraz uczą co to jest prawdziwy duch świąt i na czym on polega. Czy są nimi prezenty w postaci zabawek? A może prawdziwy duch świąt to jednak coś innego, niż tylko materialna strona tego najbardziej wyczekiwanego przez dzieci czasu w roku. A może i jedno i drugie jest ważne dla naszych milusińskich? Świąteczne książki dla dzieci - wydawnictwo Słowne

Co zrobi Frania. Oczekiwanie na święta

Frania to mała dziewczynka w wieku przedszkolnym, która jak większość dzieci nie może doczekać się na święta Bożego Narodzenia. W trzech opowiadaniach mali czytelnicy dowiedzą się jak udało się Frani napisać list do świętego Mikołaja w którym prosi o upragnioną lalkę z reklamy, jak bardzo trudne jest oczekiwanie na święta, gdy z kalendarza adwentowego kuszą pyszne czekoladki oraz będziemy jej towarzyszyli podczas nakrywania do stołu w Wigilię.
Podczas każdego opowiadania jest taki moment, że narrator, czyli nasza Frania pyta się czytelnika co według niego zrobiła w danej sytuacji. Tak sam czytelnik może wybrać, co sam by zrobił w danej sytuacji. Następnie na kolejnej stronie mamy podaną odpowiedź co się dalej wydarzyło i tak dowiadujemy się co zrobiła Frania, gdy nie mogła samodzielnie napisać listu do świętego Mikołaja, czy też jak przekonała mamę, że jest wystarczająco duża, żeby nakryć stół do wieczerzy wigilijnej. Natomiast na samym końcu książki znajdziemy porady Frani na temat cierpliwości i niecierpliwości. Czy zawsze te uczucia są negatywne, a może czasami mają dobry wpływ na życie ludzi.


Święty Mikołaj historia prawdziwa.W pewnej wiosce w Laponii, żyło sobie małżeństwo: stolarz Mikołaj oraz jego żona Marta. Mikołaj wykonywał zlecenia od mieszkańców wioski, a Marta robiła kolorowe swetry na drutach i tak sobie żyli we dwoje marząc o dziecku. Lecz lata mijały, a maluch nie pokazywał się na świecie. Marta stawała się coraz smutniejsza, a Mikołaj zatracił się w swej pracy, aż do pewnego wieczora, gdy do ich okna zapukał mały chłopiec o imieniu Adaś, który poprosił stolarza Mikołaja o wykonanie lalki dla jego chorej siostry.


Mikołaj chętnie podjął się tego wyzwania, a gdy jego żona się o tym dowiedziała zrobiła ubranka i włosy z włóczki. Małżeństwo zrobiło również prezent dla Adania: renifera z saniami. Gdy dzieci dostały ten prezent mały Adaś stwierdził, że  w wiosce jest wiele dzieci, które nie dostaną prezentów. Mikołaj z Martą słuchając tych słów wpadli na pomysł, żeby wykonać więcej prezentów i potajemnie rozdać je dzieciom. Tak właśnie zaczęła się prawdziwa historia świętego Mikołaja.
Święty Mikołaj. Historia prawdziwa do przepiękna, bardzo wzruszająca historia o dobroci, miłości oraz o bezinteresownemu czynieniu radości dzieciom. Bije od niej to co w świętach jest najważniejsze, czyli otwartość na drugiego człowieka. Czytając tę książkę młody czytelnik dowie się, że w życiu liczy się rodzina, miłość, radość, że dawanie jest jeszcze przyjemniejsze niż branie, a magia jest wokół nas.


Reniferka i pomocny Rudzik


Mała reniferka ciekawa świata na chwilę odłączyła się od swojego stada, a gdy wróciła zobaczyła jak jej mama z innymi oddala się i znika, a padający śnieg zaciera ślady stada. Mała na początku stara się dogonić stado, lecz w pewnym momencie poddaje się. Jest jej zimno, więc zakopuje się w śniegu tak jak uczyła ją mama. Po kilku godzinach snu wstaje, żeby szukać drogi do jaskiń, gdzie miało udać się stado. Nasza mała reniferka jest głodna i przestraszona, gdy zauważa coś czerwonego. Okazuje się, że to ptaszek Rudzik patrzy na nią. Reniferka pyta się go, czy mogą się zaprzyjaźnić i mówi o swojej sytuacji. Ptaszek postanawia pomóc i zaprowadzić małą do jaskiń na południu. Czy uda im się dotrzeć na miejsce? 

Reniferka i pomocny Rudzik to przepiękna opowieść świąteczna o mocy przyjaźni, niesieniu bezinteresownej pomocy, szukaniu właściwej drogi w życiu oraz odnajdywaniu samego siebie i byciu dzielnym, mimo przeszkód napotykanych na swej drodze. W książce pojawia się piękne zdanie: "Och świat jest przeogromny i cały należy do ciebie, o ile jesteś na tyle odważna, by po niego sięgnąć." Jest to najważniejsze przesłanie tej książki, bądźcie dzieci odważne, sięgajcie po niemożliwe i nie poddawajcie się, gdy na waszej drodze stanie jakaś przeszkoda.

TOP