środa, 25 marca 2020

Czytam sobie. Pierwsze słowa. Zestaw edukacyjny do nauki czytania.

Seria Czytam sobie to do tej pory książki w 3 poziomach nauczania. Jakiś czas temu dodano do niej lektury dla zaawansowanych młodych czytelników w serii Czytam sobie z bakcylem. Wydawnictwo Egmont nie poprzestaje na laurach i idzie o krok dalej w rozwijaniu tej serii. Tym razem jest to zestaw edukacyjny do nauki czytania Czytam sobie pierwsze słowa.


W skład tego zestawu wchodzi:

- książka Czytam sobie poziom 1
- poradnik dla rodziców
- karty do nauki czytaniaW poradniku dla rodziców znajdziecie dokładne wskazówki Anny Buchner, która wprowadza w świat nauki czytania. Pisze od czego zacząć, w jakim wieku i jak to robić, żeby dziecka nie zniechęcić, jak prowadzić z dzieckiem zajęcia. Następnie opisany jest zestaw edukacyjny, jak z niego korzystać oraz autorka proponuje wiele zróżnicowanych zabaw z tym zestawem edukacyjnym takich jak: memory, szukanie samogłosek w wyrazach, głoskowanie, szukanie rymów i wiele innych.


Dlaczego warto wybrać ten zestaw do nauki czytania? Książeczka z zestawu pt. Doktor Ola została tak przemyślana, żeby pasowała do zabaw z dołączonymi do niej kartami. Słowa, które zostały wybrane do zabaw z głoskowaniem zawierają prawie wszystkie głoski, oprócz polskich znaków, literki h, ch oraz dwuznaków. Natomiast słowa mają różny poziom trudności od tych najprostszych jednosylabowych do bardziej skomplikowanych.


Należy również zwrócić uwagę na ilustracje w książce, które są bardzo piękne i kolorowe, ale jednocześnie na tyle realistyczne, że dziecko, które nie wie co to jest stetoskop, bez problemu dowiedziało się jak on wygląda z obrazka. Dodatkowo główną bohaterką jest mała dziewczynka z którą dziecko może się utożsamiać.

Karty edukacyjne przedstawiają obrazki z książki, całe słowa oraz literki. Na kartach zostały wybrane konkretne rzeczowniki przedstawiające przedmioty, zwierzęta, osoby, pokazane bez kontekstu, dzięki czemu dzieci muszą pokonać tylko jedną trudność, czyli dopasować podpis do obrazka. Karty z wyrazami są nadrukowane literami pisanymi, co ułatwi dziecku przygotowanie do nauki pisania. W zestawie znajdziemy również karty ze spółgłoskami (kolor niebieski) oraz samogłoskami (kolor czerwony), które zostały stworzone na wzór metody Montessori. Zestaw ten nie opiera się na konkretnej metodzie nauczania, dzięki czemu każdy rodzic może stosować go tak jak uważa za najlepsze dla własnego dziecka.

Dodatkowo w ostatnim czasie pojawiły się nowe tytuły książeczek Czytam sobie z poziomu 1,2 i 3. Do naszej biblioteczki trafiły: Koty i kotki, Samotny banan (z serii EKO) oraz Koperta z kotem. W szczególności chciałabym wam polecić serię EKO, która tym razem uczy szacunku do jedzenia. 
Poziom drugi pt. Wyprawa Kon - Tiki to opowieść o żeglarzach, którzy przepłynęli na tratwie trasę z Peru na wyspy Polinezji. Jeżeli mace w domu marzyciela, który pragnie przygód ta książka mu się spodoba.


Natomiast poziom 3 to już poważniejsza lektura historyczna pt. Bitwa Warszawska 1920 roku, czyli cud nad Wisłą. Wydarzenia, które się wówczas rozegrały nasz młody czytelnik będzie mógł "oglądać" oczami dziewczynki o imieniu Zosia oraz Antka.


Jeżeli jeszcze nie znacie serii Czytam sobie, dokładne informacje na ich temat znajdziecie w tym poście: czytam-sobie-seria-do-nauki-czytania

TOP