wtorek, 1 października 2019

Czytam sobie - seria do nauki czytania wydawnictwa Egmont.

Dla dzieci uczących się czytać, wydawnictwo Egmont proponuje serię Czytam sobie, a w niej kilka nowości. W naszej kolekcji znalazły się: Dobranocka dla Batmana, Dziadek do orzechów, Fafik i futerał, Awantura w śmietniku, Baba Jaga i Duch Puszczy, Wielki skarb, Misja Inspektora Maskonura oraz Maurizio włoska przygoda. Jak wiecie takie serie podzielone są na 3 poziomy trudności oraz jakiś czas temu pojawiła się kategoria Czytam sobie z Bakcylem.Tym razem  wydawnictwo Egmont znowu nas zaskakuje pewnymi zmianami, a raczej swoją pro ekologiczną postawą. W jaki sposób. W serii Czytam sobie powstała kategoria Czytam sobie EKO. Pierwsze książeczki, które wchodzą w jej skład to: Awantura w śmietniku, Baba Jaga i Duch Puszczy, Wielki skarb oraz Misja Inspektora Maskonura. Każda z tych książeczek porusza wybrany problem  ekologiczny naszej planety Ziemi. Awantura w śmietniku to propozycja z poziomu 1, która porusza temat segregowania śmieci i uczy jak należy to robić.
Wielki skarb, to również propozycja z poziomu 1, która opowiada o tym jak bardzo potrzebna jest do życia woda, dlatego musimy ją oszczędzać.Misja Inspektora Maskonura to już poziom 2 trudności i  opowiada o zaśmiecaniu przez ludzi wód oraz pokazuje jak jest to niebezpieczne dla zwierząt w niej żyjących. Natomiast Inspektor Maskonur, uwalnia zwierzęta, sprząta śmieci i wyrzuca je do kontenerów do tego przeznaczonych.


Natomiast Baba Jaga i Duch Puszczy to opowiadanie z poziomu 3 mówiące o dbaniu o nasze lasy. Baba Jaga wciela się w ekologa, który za wszelką cenę chce uratować las przed wycinką.Jak widzicie oprócz nauki  czytania, książki uczą bardzo ważnych dla naszej planety kwestii jak dbać o nią, żeby kolejne pokolenia mogły cieszyć się spokojnym i szczęśliwym życiem na czystej planecie.

Reszta propozycji z serii Czytam sobie: Dziadek do orzechów, Fafik i futerał oraz Dobranocka dla Batmana to kolejne ciekawe opowiadania, które wciągają swą interesującą treścią.Dziewczynki wciągnie książka Dziadek do orzechów, która opowiada o przyjaciółkach, które ćwiczą balet. Jedna z nich ma zagrać rolę w Dziadku do orzechów, druga z nich też bardzo by chciała wystąpić, dlatego razem z nią ćwiczy, ale wie, że to nie ona wystąpi w tym przedstawieniu. Gdy przychodzi czas próby generalnej ... . No właśnie, co się wówczas wydarzy, tego wam nie powiem.Chłopcom natomiast powinno spodobać się opowiadanie z poziomu pierwszego, Dobranocka dla Batmana opowiadająca o małym chłopcu, który chce być jak Batman. Ale jak to zrobić? Czy mały chłopiec znajdzie sposób na upodobnienie się do swojego bohatera. W jaki sposób to zrobi przekonacie się czytając to opowiadanie.Dla wszystkich miłośników zwierząt idealna będzie książka Fafik i futerał z poziomu 2 w której Nela zabiera Fafika na spacer po swoich ulubionych miejscach. Niestety Fafik w pewnym momencie znika. Gdzie podział się ten psotny piesek i czy się odnajdzie, tego dowiecie się z treści tej książeczki.Poziom 1 to duże litery, tylko 150 - 200 słów tworzące krótkie, proste zdania umieszczone na dole kartki tak aby dziecko mogło pomóc sobie w czytaniu paluszkiem.

Poziom 2 to również duże litery, około 800 wyrazów, które tworzą już dłuższe zdania w tym złożone.

Poziom 3 to również duże wyraźne litery, około 2500 wyrazów użytych już w złożonych zdaniach z wszystkimi głoskami. Występuje również słownik trudnych wyrazów.Dla zaawansowanych czytelników powstała seria Czytam sobie z Bakcylem, w której pojawiła się kolejna część przygód Maurizio słynnego kociego piosenkarza. Tym razem ma on wyruszyć w trasę koncertową po Włoszech. Czy to mu się uda, czy też zazdrosna para innych kocich piosenkarzy stanie mu na drodze? Czy uda się porwanie Maurizia? 
W tej serii literki są już mniejsze , ale nie za małe jak dla dzieci, występuje dużo trudnych wyrazów, które są tłumaczone. Najważniejsza jest jednak treść, która jest wciągająca, posiada niespodziewane zwroty akcji, lekkie pióro, czyli wszystko to co powinna posiadać dobra powieść. Żeby zachęcić dzieci do czytania, nie można ich zanudzić. Przy tej lekturze im to nie grozi.


Całą serię książeczek Czytam sobie znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont 

TOP