wtorek, 10 marca 2020

Powrót wieloryba - wyd. Znak

Miłość, przyjaźń, tęsknota, wszystkie te rzeczowniki określają taki stan naszego serca, bez którego ciężko nam żyć w dzieciństwie oraz w dorosłości. Warto już od najmłodszych lat wpajać naszym dzieciom jak są one ważne i na czym polega prawdziwa przyjaźń do drugiego człowieka albo do wieloryba. Tak właśnie, do wieloryba. Nie pomyliłam się. W książce Powrót wieloryba, główny bohater Noi ma przyjaciela wieloryba, któremu w poprzedniej części książki uratował życie.Noi to mały chłopiec, który razem z tatą rybakiem, mieszka na wyspie nad samym brzegiem morza. Codziennie wpatruje się w bezkresne wody, próbując wypatrzeć swojego przyjaciela wieloryba. Gdy wydaje mu się, że go widzi okazuje się, że to pomyłka. Noi bardzo tęskni za swoim przyjacielem. Pewnego mroźnego dnia, jego tata wypływa na połów, ale z niego nie wraca. Gdy wieczorem Noi widzi kuter wybiega do niego, ale się gubi, bo jest gęsta mgła. Jak skończy się ta niebezpieczna przygoda, czy tata naszego bohatera się odnajdzie, jaką rolę odegra wieloryb? Tego wam nie zdradzę.Jest takie powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Tutaj mamy taką sytuację. Najpierw Moi ratuje życie wielorybowi, następnie gdy to chłopiec jest w niebezpieczeństwie wieloryb przybywa mu z pomocą. Na tym właśnie polega prawdziwa, piękna przyjaźń jakiej powinniśmy uczyć nasze dzieci. Przyjaźń to nie czerpanie korzyści od innej osoby, wysługiwanie się nią, dyrygowanie nią i inne samolubne poczynania, jakimi często charakteryzują się nieprawdziwe przyjaźnie. Prawdziwi przyjaciele nie muszą wiecznie z sobą przebywać, ale gdy nadchodzi ten czas, gdy nasz przyjaciel potrzebuje pomocy, bez zastanowienia rzucą wszystko i "przybiegną" na pomoc. Tak powinna wyglądać prawdziwa, bezinteresowna przyjaźń, której tak mało jest w naszych czasach.Nie zawsze naszym najlepszym przyjacielem musi być człowiek, czasami będzie nim zwierzę, może nie wieloryb, lecz pies albo chomik. Zwierzęta potrafią kochać i okazywać przyjaźń bezinteresownie. My ludzie powinniśmy brać z nich przykład.

Książka Powrót wieloryba pomoże nam wytłumaczyć to dziecku słowami, a my dorośli powinniśmy świecić przykładem naszymi czynami.

Oprócz pięknej, prostej w odbiorze treści w książce znajdziemy bajecznie kolorowe, wspaniałe ilustracje, które przyciągają wzrok od pierwszego wejrzenia. Dzięki połączeniu mądrej treści oraz pięknym ilustracjom ta książka to prawdziwa uczta dla miłośników literatury dziecięcej, którą z przyjemnością mogę wam polecić, a znajdziecie ją na stronach wydawnictwa Znak. Tam też możecie zajrzeć do środka książki jeszcze bardziej :)

TOP