czwartek, 19 kwietnia 2018

Zeus - gra karciana od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Gdy byłam młodą dziewczyną bardzo interesowałam się mitami greckimi, były dla mnie  tajemnicze i fascynujące. Z chęcią czytałam historie o bogach, półbogach i buntujących się śmiertelnikach. Oczywiście najważniejszym z greckich bogów był Zeus i to on jest bohaterem gry, którą chcę wam zaprezentować.W skład gry Zeus Wydawnictwa Nasza Księgarnia wchodzą: 
- karty wspinaczki
- karty greckich bogów
- figurka Zeusa
- płytka punktacji
- 5 żetonów punktacjiCelem gry jest przejęcie figurki Zeusa i utrzymanie jej do końca rozgrywki. Gracz, który będzie w posiadaniu figurki na koniec rundy wygrywa ją i dostaje punkt. Znamy już cel, teraz powiem wam jak się go osiąga. Każdy z uczestników gry dostaje po 4 karty. Do gry używamy wszystkich kart (wspinaczki i bogów). Osoba, która zaczyna wykłada jedną ze swoich kart i głośno mówi jaka jest jej wartość, następna osoba na tę kartę wykłada wybraną przez siebie kartę, dodaje do podanej cyfry swoją liczbę i podaje na głos wynik. Oprócz kart wspinaczki (na której podane są cyfry od 1 do 10) występują także karty bogów. Zamiast karty wspinaczki można wyłożyć kartę boga. W tym wypadku należy wykonać polecenie z karty i na głos podać wynik. Tak bawimy się, aż któryś z graczy dojdzie, lub przekroczy liczbę 100. Wtedy gra się kończy i wygrywa gracz, który aktualnie ma w swoim posiadaniu Zeusa.


Wszystko fajnie, tylko nie napisałam wam w jaki sposób można przejąć figurkę Zeusa. Można ją zdobyć na kilka sposobów:
- gdy wynik, który podajemy jest dziesiątką, czyli 10, 20, 30 ... 70, 80, 90 lub 100
- gdy gracz wyłoży kartę greckich bogów posiadającą informację o przejęciu figurki
- gdy gracz wyłoży kartę taką samą jaka leży aktualnie na stosie. W tym wypadku nie trzeba czekać na swoją kolej. Liczy się refleks.


Tak wyglądają zasady gry, które są naprawdę proste. Już przy pierwszym czytaniu zrozumiecie je bez problemu. Takie gry naprawdę lubię, nie męczą przy zapoznawaniu się z zasadami rozgrywki, a satysfakcja gry jest praktycznie od pierwszych rund.

Jeśli chodzi o nasze wrażenia z gry, to muszę stwierdzić, że jeszcze nigdy ćwiczenie dodawania w pamięci, w zakresie 100, nie było takie przyjemne. Każdy rodzic wie, jak bardzo potrzebna jest umiejętność szybkiego dodawania w pamięci i jak często się tą umiejętność wykorzystuje w szkole i w życiu. Dlatego bardzo się cieszę, że ta gra, zupełnie przy okazji, pozwala tę umiejętność trenować.


 Grając w grę karcianą Zeus świetnie ćwiczymy koncentracje, ponieważ gracze muszą na bieżąco śledzić rozgrywkę, alby wiedzieć jaki jest bieżący wynik, ile jeszcze brakuje do liczby 100 i kto posiada figurkę Zeusa. Z tego samego powodu ćwiczymy również pamięć. Osoby nieskupione, wiecznie zapominające, będą psuły nam zabawę, ciągle się wypytując jaka jest aktualna suma. Jeżeli się nie skupimy, niestety możemy przegapić okazję do przejęcia figurki Zeusa poprzez wyłożenie poza swoją kolejnością karty o takim samym nominale co poprzedni gracz. Jak widzicie, trzeba mieć doskonały refleks, a do tego potrzebna jest koncentracja, spostrzegawczość i szybkość myślenia.


Zeus Wydawnictwa Nasza Księgarnia to gra przy której trzeba się skupić, wysilić swoją pamięć i uruchomić tą część mózgu, która odpowiada za strategiczne myślenie. Tak właśnie strategiczne myślenie jest tutaj bardzo ważne. Należy szybko analizować bieżącą sytuację i reagować na nią.

Zeus - gra karciana od Wydawnictwa Nasza Księgarnia dołączyła do grona naszych ulubionych karcianek i dlatego z przyjemnością mogę wam ją ZAREKOMENDOWAĆ. Już wkrótce dzień dziecka, więc jeśli macie w swojej rodzinie dzieci od 8 roku życia (a nawet ciut młodsze), to warto kupić im tą grę w prezencie. Jeżeli moja recenzja zachęciła was do zakupu tej gry to znajdziecie ją np. na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia TUTAJ 

Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 2 - 5 os.
Cena od: 39,90 zł 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia


NIESPODZIANKA !!!
Do wygrania są 2 gry Zeus od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. 

Zwycięzcy zostaną wybrani spośród fanów Superdzieciaczki.pl oraz Nasza Księgarnia - gry, którzy:
- udostępnią post konkursowy (TUTAJ),
- polubią post konkursowy,
- zaproszą 2 znajomych do zabawy,
- odpowiedzą na pytanie w komentarzu pod postem konkursowym na fb - Którego greckiego boga lubisz najbardziej?

Konkurs trwa od 20.04.2018r. do 23.04.2018r.

Szczegóły konkursu oraz jego regulamin znajdziecie TUTAJ.

17 komentarzy

 1. Już nie raz wspominałam że bardzo lubimy grać w karcianki. Pierwszy raz słyszę o tej propozycji. Myślę że mojego 8 latka zainteresowała by ta tematyka. Mitologia jest bardzo wciągająca.

  OdpowiedzUsuń
 2. fajnie, że robią coraz więcej takich gier :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mitologię na początku pokochałam, potem znielubiłam - ale może dzięki tej karciance wróciłaby u mnie do łask ? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda bardzo zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurczę, kolejna fajna planszówka, której jeszcze nie mamy...

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi fascynacja epoką starożytną została do dziś :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne ilustracje, a figurka wymiata :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam wszelkie gry karciane, ta też mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ah, kocham planszówki! Przekonałaś mnie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam gry karciane i planszowe :) A jeśli jeszcze mają jakieś dodatkowe, poza rozrywką, korzyści to już w ogóle super! ą

  OdpowiedzUsuń
 11. Dla dzieci taka karcianka to na pewno super zabawa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa gra, my na etapie Piotrusia jesteśmy,

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa. U nas często gramy z dziećmi w gry planszowe więc możliwe, że ta będzie kolejna.

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajnie, że gry planszowe i karciane wracają do łask. W Zeusa jeszcze nie grałem, ale pora chyba spróbować. Dzięki za krótką recenzję.

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP