poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Gry planszowe od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Gry planszowe przeżywają od pewnego czasu swój renesans. Co rusz pojawiają się jakieś nowości wydawnicze. Dzisiaj chciałabym wam przedstawić trzy gry, które całkiem niedawno pojawiły się na rynku od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Są to: Kurnik, Game Over, Food Truck. Każda z gier ma inny przedział wiekowy, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla własnego dziecka.Zacznijmy od gry dla najmłodszych dzieci, czyli od 4 roku życia. Jest to gra Kurnik Wydawnictwa Nasza Księgarnia


W skład gry wchodzą:
- dwustronne płytki kur
- 7 kurzych gniazd
- 18 żetonów jajek w 6 kolorach


Kurnik to typowa gra memory. Na kurzych gniazdach należy położyć żetony kur, które na spodniej części mają pokazane jakiego koloru jajko wysiaduje dana kura. Kur jest 6 natomiast gniazd jest 7, czyli zostaje jedno wolne miejsce. Kolorowe jajka kładziemy zakryte. Gracz w swojej kolejce ma za zadanie znaleźć jajko danego koloru z kurą, która je wysiaduje. Gdy powiedzie mu się ta sztuka odkłada jajko do swojej gromadki, natomiast po każdym takim ruchu, czy jest on udany czy też nie, kurę należy przesadzić w wolne miejsce. Gracz kontynuuje swoje poszukiwania aż do momentu pomyłki. Wygrywa osoba, która zbierze jak najwięcej jajek.


Jak widzicie jest to gra typu memory z drobnym utrudnieniem, ponieważ kury przeskakują od gniazda do gniazda. Często opisywałam wam już zalety gier typu memory, czyli ćwiczenie pamięci gracza, uczenie skupienia się. Czy w natłoku podobnych gier warto zwrócić na nią uwagę? Jeżeli wasze dziecko lubi zwierzęta, wieś, to ta gra będzie dla niego fajną alternatywą dla zwykłych  kart memory. Dodatkowe utrudnienie gry, również wpływa na plus. Gra jest bardziej urozmaicona, przez co poziom trudności się podwyższa. Natomiast dla młodszych dzieci możemy odjąć to jedno dodatkowe gniazdo i zrobić uproszczoną wersję, a gdy ta już się znudzi można grać tak jak instrukcja nam proponuje. Mi podoba się ta gra, za pomysł, jakość gry oraz bardzo przystępną cenę. Jeżeli jeszcze nie macie w swoich zbiorach tego typu gry, to warto zwrócić na nią uwagę. Grę Kurnik Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdziecie TUTAJ 

Wiek graczy: +4 lat
Liczba graczy: 2 - 5 os.
Cena od: 24,90 zł 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Następnie jest ciut trudniejsza gra Game Over Wydawnictwa Nasza Księgarnia, dla dzieci od 5 roku życia. To też jest typ gry memory, ale w bardziej zmienionej formie.


W skład gry wchodzą:
- 33 karty ((rycerzy, broni, skrzyń, kluczy, drzwi, stworów, smoka)


Celem gry jest zdobycie w jednej rundzie klucza oraz pasującej do niego skrzyni danego zawodnika. Z 25 kart układamy labirynt (losowo). W skład labiryntu nie wchodzą karty rycerzy oraz karty broni. Każdego z rycerzy ustawiamy na innym rogu labiryntu. Gracz, który zaczyna, wybiera sobie broń i odkrywa pierwszą kartę, która jest jego wejściem do labiryntu. Jeżeli natrafi na stwora musi z nim "walczyć". Jeżeli wybrał broń, którą da się pokonać danego stwora idzie dalej (musi wybrać kartę, która przylega do odkrytej karty), jeżeli nie, gra dla niego się kończy i wówczas swoich sił próbuje następny gracz. Wszystkie karty znów zostają zakryte. Tak toczy się gra, aż do momentu zdobycia skrzyni i klucza w jednej rundzie.
Oprócz stworów w labiryncie występują inne przeszkody, ale nie będę wam tego wszystkiego pisała, ponieważ instrukcja w bardzo przystępny sposób opisuje zasady gry.

 Teoretycznie to niby to samo co inne gry memory, ponieważ trzeba zapamiętywać ułożenie kart, ale jednak gra się w to jakoś inaczej, ciekawiej niż w zwykłą pamięciówkę, przez co ta gra nabiera cech innowacyjności. Gracz wciela się w postać rycerza, jak w grach wideo, chodzi po labiryncie i walczy ze stworami, ale żeby być najlepszym z rycerzy trzeba mieć potężny umysł, który zapamięta ułożenie kart, odkrytych przez siebie, lub przez przeciwników. Dodatkowym utrudnieniem jest możliwość wyboru aż 4 rodzai broni, które działają na konkretne stwory, a gdy natrafimy na smoka, to kończymy grę, ale że smok nie lubi za długo siedzieć w jednym miejscu, należy go zamienić z inną kartą.

W tej grze wygra ten gracz, który skupi się, zapamięta karty i dobierając odpowiednią trasę oraz dopasowując broń do konkretnego przeciwnika zdoła odnaleźć swoją skrzynię i znajdzie do niej klucz.

Teoretycznie, gra jest dla minimum dwóch graczy, ale moim zdaniem w pojedynkę również można się w nią świetnie bawić.


Moim zdaniem, ta gra jest wyjątkowo udana, aczkolwiek ja dodałabym jeszcze z dodatkowych 10 kartoników, tak aby można było  stopień trudności  rozgrywki. W takim wypadku, gra byłaby mega SUPER, teraz jest tylko, albo aż SUPER fajna. Bardzo wam ją POLECAM, szczególnie, że cena jest  bardzo atrakcyjna. Jeżeli wam się spodobała  gra Game Over tak jak mi to znajdziecie ją TUTAJ


Wiek graczy: +5 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Cena od: 24,90 zł 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Dla starszych graczy, czyli od 8 roku życia, przygotowano grę Food Truck Wydawnictwa Nasza Księgarnia.


W skład gry wchodzą:
- 40 kart zamówień
- 20 kart specjalnych
- żeton gracza rozpoczynającego


Celem gry jest zebranie jak największej ilości zamówień. Na przeszkodzie staną nam karty specjalne, które mogą wyzerować, a nawet sprawić, że zamówienia będą miały wartość ujemną. Są też karty specjalne, które pomogą nam powiększyć nasze zdobyte zamówienia. No właśnie, jak zdobywa się zamówienia? Wszystkie karty należy podzielić wśród graczy. Osoba zaczynająca wykłada wybraną przez siebie kartę i kładzie na niej znacznik. Inni gracze widząc jaka to karta wybierają z talii swoich kart jedną i kładą ją zakrytą na środek. Osoba, która zaczęła grę wybiera dla siebie jedną z kart wyłożonych przez innego gracza (nie można wybrać swojej karty), karta ze znacznikiem wybierana jest na sam koniec. Osoba, która dostaje tą kartę, wykłada swoją kartę w następnej turze jako pierwsza i tak w kółko aż gracze nie będą mieli żadnej karty w ręku.Grę Food Truck cechuje duża losowość, ponieważ nie wiemy jaką kartę dobieramy sobie ze stosu, aczkolwiek pierwszy gracz decyduje co dostaje ostatni dobierający gracz. Obserwując jakie karty mają już w swoich odkrytych stosach zamówień inni gracze, w pewnym stopniu mamy wpływ na wynik końcowy gry. Połączenie losowości ze strategią całkiem mi się podoba. Gra wywołuje dużo emocji tzn. występuje w niej negatywna interakcja, ale nie jest ona taka straszna, to wszystko zależy od samych graczy. Jeżeli z wrednym uśmieszkiem pokrzyżujemy komuś plany, to niewątpliwie zdenerwuje go to, ale gdy zachowujemy się w stosunku do innych graczy w sposób miły, ich reakcje, nie powinny być gwałtowne i gra powinna przebiegać w miłej atmosferze.


Ta propozycja również mi się podoba i kosztuje tyle samo co poprzednie, czyli tylko 24,90 co za taką interesującą, ładnie wykonaną grę, nie jest dużo, stwierdziłabym wręcz, że to naprawdę przystępna cena. Jeżeli macie w swoim otoczeniu graczy od 8 roku życia to ta propozycja będzie dla nich interesująca. Grę Food Truck Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdziecie TUTAJ

TOP