środa, 9 listopada 2022

Poznajemy balet

 Muzyka poważna i związane z nią takie sceniczne dzieła, jak opera, czy balet, niekiedy są postrzegane jako elitarna, skomplikowana, wysublimowana sztuka dla świetnie obytych z kulturą koneserów. Osobiście jednak uważam, że zwłaszcza w dobie powszechnie dostępnego Internetu, magiczne sekrety tej przepięknej muzyki może odkrywać każdy i odnajdywać w nich cenne dla siebie wartości, czy to w postaci ukojenia, pomocy w koncentracji, zachwytu nad kunsztem jej autorów, bądź po prostu zadowolenia ze słuchania dobrej muzyki. Wcale nie tak nieprzystępny, ekskluzywny i poważny świat muzyki poważnej i baletu mogą odkrywać także dzieci, na przykład z pomocą książki dźwiękowej Poznajemy balet wydawnictwa HarperKids.Poznajemy balet - HarperKids

Poznajemy balet przedstawia dziewięć słynnych przedstawień baletowych, z którymi zapoznanie się jest wspaniałym sposobem na rozpoczęcie malowniczej przygody z baletem i muzyką poważną. Na stronach opisujących poszczególne dzieła odnajdziemy krótkie streszczenie fabuły danego baletu, ciekawostki na temat jego autora, kulisy powstania, opisy różnych ruchów tanecznych, czy wykorzystane instrumenty muzyczne. Na czytelników czeka również symbol nutki, po którego naciśnięciu można usłyszeć krótki fragment omawianego utworu muzycznego oraz barwne ilustracje, oddające nastrój spektaklu.
Na samym końcu książki znajduje się spis dziesięciu instrumentów muzycznych, zawierający opis ich cech charakterystycznych, przykład wykorzystania w konkretnym balecie i próbkę dźwięku, jaki wydają. Zagadnienia omówione są w treściwy i przyjemny sposób, fragmenty utworów są ich dobrym uzupełnieniem.
Książka
Poznajemy balet to barwne, przyjemne wprowadzenie do świata baletu i muzyki poważnej, które może stanowić inspirację dla młodego czytelnika oraz jego rodziców do samodzielnego zagłębienia się w tą zróżnicowaną i zaskakującą krainę. Muzyka poważna zdecydowanie nie każdemu się spodoba, tak jak jakikolwiek gatunek muzyczny, ale warto jest być otwartym na jej piękno, bo jest szansa, że zostanie ono w czyimś życiu na długo i nada mu wyjątkowo cudnych barw. Poznajemy balet emanuje właśnie tą otwartością wobec muzyki poważnej i obala stereotypy o niej jako sztuce wysokiej dla samych intelektualistów. 

TOP