środa, 16 listopada 2022

Motek. Książka o uczuciach

Każdy, kto szydełkuje, wie jak przydatnymi i cennymi przedmiotami są motki, wiedzą to również bawiące się nimi koty. Co jednak się dzieje, gdy po motku słuch zaginie? Kotek jest smutny, samotny, doświadcza wielu różnorodnych uczuć, które towarzyszą mu podczas poszukiwań zaginionego skarbu. Jakie są to uczucia i co nowego w życiu kota przyniesie szalona pogoń za motkiem, można dowiedzieć się z książeczki Motek. Książka o uczuciach, otrzymana z TaniaKsiazka.pl
Jest to krótka opowieść, pełna kolorowych ilustracji i prostego tekstu, przeprowadzająca młodego czytelnika przez proces doświadczania szeregu uczuć, takich jak zaciekawienie, zdziwienie, zmartwienie, złość, szczęście i wiele innych. Każde z tych uczuć jest wyraźnie nazwane, wyszczególnione kolorem i wyodrębnione od tekstu opisującego przygody kota i jednocześnie stanowiącego kontekst dla konkretnego uczucia. Opis przygód sympatycznego czworonoga odznacza się wyjątkową ekspresywnością, która objawia się w postaci emocjonalnych monologów bohatera, obrazowych onomatopej, czy porównań, które zawsze kończą się racjonalnym i świadczącym o dojrzałości bohatera stwierdzeniem, zaczynającym się od magicznych słów w pierwszej osobie: czuję się. Wszystkim tym rozważaniom o uczuciach akompaniuje dość zwariowana przygoda o gadającym do uosobionego motka kocie, wspinającym się po górach i po zwinięciu się, niczym zagrożony łuskowiec, w kulkę, turlającym z górki na pazurki i nie tylko.


Wśród książek dla dzieci znajduje się mnóstwo takich, które traktują o emocjach, czy uczuciach, między innymi Motek. Książka o uczuciach i bardzo dobrze, gdyż jest to nieśmiertelny temat, który dotyka każdą żyjącą istotę, dlatego też powinien być dobrze znany każdej osobie w każdym wieku. Rozumiejąc i potrafiąc nazwać uczucia lepiej rozumiemy siebie, swoje zachowania, a co za tym idzie, mamy większą kontrolę nad swoim życiem, czerpiemy z niego całymi garściami, łatwiej osiągamy sukcesy, radzimy sobie z problemami i po prostu wiedziemy szczęśliwsze, satysfakcjonujące życie. Rozumiejący swoje uczucia, człowiek nie jest oczywiście wolny od problemów i cierpienia, ale jest gotowy do tego, by sobie z nimi skutecznie radzić.


TOP