poniedziałek, 12 września 2022

Atlas Syren


Świat wód, czy to wielkich oceanów, wartkich strumyków górskich, czy gęstych bagien to niezmierzony przestwór fascynujących tajemnic i fantastycznych zjawisk, od zarania dziejów inspirujących ludzi do objaśniania niepojmowalnych zdarzeń intrygującymi legendami, baśniami i pieśniami. Opowiadają one historie o cudownych stworzeniach morskich z nadludzkimi zdolnościami, niekiedy pomocnych i życzliwych, często kapryśnych, a czasami nawet złych do szpiku kości. Do tego barwnego i nieprzewidywalnego świata wodnych mitów z całego świata zabiera nas książka Atlas Syren otrzymana z księgarni TaniaKsiążkapl.
Atlas podzielony jest na rozdziały, a każdy z nich skoncentrowany jest na jednym z kontynentów, poza Antarktydą. Każdy z rozdziałów zaczyna się przepiękną i dość szczegółową mapą omawianego kontynentu, z zaznaczonymi na niej wizerunkami poszczególnych syren, co daje możliwość łatwego orientowania się, skąd pochodzi każda z tych niezwykłych istot. Ponadto na czytelników czeka krótki opis kontynentu, a przede wszystkim występujących w jego obrębie zbiorników wodnych. Następnie znajdziemy opisy przeróżnych wodnych istot.  Na samym końcu rozdziału czeka zawsze zestaw ciekawych informacji o syrenach, z którego można przykładowo dowiedzieć się, jak wyglądają domy syren, jakie syreny posiadają zdolności, bądź poznać ciekawostki o różnych ludzkich doświadczeniach związanych z tymi stworzeniami, lub podobnymi czarodziejskimi istotami żyjącymi wśród fal.

Dzięki tej książce młody czytelnik pozna liczne, obdarzone czarodziejską mocą stworzenia, często bardzo odmienne od popularnego wizerunku pięknej kobiety z rybim ogonem, opowiadające o nich legendy, miejsca ich występowania oraz zamieszkania, ich magiczne zdolności, a także zaskakujące ciekawostki z nimi związane. W książce znajdziemy historie: polskiej Syrenki warszawskiej, francuskiej Meluzyny, nigeryjskiej Jamaji, Nommo z Mali czy też Sumpall z Patagonii.
 Atlas Syren to przepięknie zilustrowany, pokaźny zbiór nad wyraz intrygujących treści o niewiarygodnych wierzeniach ludów z całego świata. Czytelnik może poznać liczne inspirujące historie o wspaniałych stworzeniach, dostrzec mnogość i różnorodność legend z całego świata, spinanych niekiedy zaskakującymi analogiami. Książka wciąga od pierwszych stron i wprowadza młodego czytelnika w świat mitologiczny,  dzięki któremu lepiej zrozumie kulturę dawnych ludzi, procesy tłumaczenia niepojętych zjawisk, a przy okazji będzie wiedział, skąd w wyobraźni twórców fantastycznych wzięły się smoki, trolle, krasnoludy i inne magiczne stworzenia, w tym oczywiście syreny.
Cenną wartością tej książki jest też przekazywana przez nią geograficzna wiedza o świecie, poprzez przewijające się przez całą książkę mapy, opisy kontynentów, a także wzmianki o archipelagach, cieśninach itp. Czytelnicy mogą np. dowiedzieć się, gdzie znajdują się Wyspy Owcze i Kornwalia, albo że Morze Kaspijskie to tak naprawdę wielkie jezioro i po lekturze książki z pewnością będą lepiej orientowali się w położeniu różnych państw na świecie, poznają też niewielkie, mało znane ludy i ich niezwykłe wierzenia.

TOP