czwartek, 10 września 2020

Książki o przyrodzie dla dzieci

 Czasy pandemii pokazały nam wszystkim jak ważna jest przyroda, jak trudno jest nam bez niej żyć, jak cudownie jest cieszyć się zielenią, obserwować zwierzęta, kąpać się w czystej wodzie. Gdy przez pewien czas został nam zabrany dostęp do przyrody, wiele osób w końcu zaczęło ją doceniać. My doceniamy ją od zawsze, dlatego zawsze z wielką chęcią pokazuję wam nowości wydawnicze związane z tematem przyrody i jej ochrony. Tym razem mam dla was 8 ciekawych propozycji w tym temacie.


Pomóż mi przetrwać - Porwanie jeża Eliasza

Porwanie jeża Eliasza to pouczające opowiadanie o tym, że czasami chęć pomocy dzikim zwierzątkom takim jak jeże, zające czy małe pisklaki kończy się źle. Nie wystarczy chcieć pomóc. Bardzo ważna jest wiedza o dzikich zwierzętach. W opowiadaniu malutki jeż Eliasz zostaje zauważony w budzie żółwia. Chłopiec myśląc, że jest sam i potrzebuje pomocy bierze go do domu. Gdy mam jeżyka wraca na miejsce jest zrozpaczona, że ktoś porwał jej dziecko. W domu tata chłopca chce nakarmić jeżyka mlekiem krowim, które jest szkodliwe dla zwierzaka. Jednak jeżyk jest tak przerażony, że nie chce nic jeść. Tata zwozi Eliasza do azylu dla jeży, gdzie oprócz niego znajdują się inne dzikie zwierzęta, którym ludzie chcieli pomóc. Czy ta pomoc naprawdę była potrzebna? W tej książce dowiecie się jak postępować z dzikimi zwierzętami, tak żeby im nie zaszkodzić.  


Pomóż mi przetrwać - Elwirka na śnieżnej pustyni

Elwirka na śnieżnej pustyni to opowiadanie o życiu największych pingwinów świata, czyli pingwinów cesarskich. Dołączamy do nich gdy wyruszają w długą podróż po lodowej krainie Antarktydy, żeby dojść do Oamok, gdzie połączone w pary pingwiny będą składały jaja i opiekowały się swoim potomstwem w wypadku książki Elwirką. Razem z nią dowiadujemy się jak niebezpieczne jest wysiadywanie jaja oraz opieka nad pisklakiem. Niebezpieczeństwa nie kończą się w chwili, gdy mały pingwinek podrośnie i stanie się samodzielny. Niestety przez działalność człowieka, która doprowadza do ocieplenie klimatu i topienia się lodowców, powstają w nich szczeliny, które są dla pingwinich maluchów bardzo niebezpieczne. 
Akademia Eko wiedzy 

Akademia Eko wiedzy to książeczki w której serii znajdują się następujące tytuły: Dobra energia, Niezwykła woda, Nasza przyroda, Wielkie porządki. Jak sami widzicie książeczki te poruszają najważniejsze tematy związane z ekologią. 

Z książeczki Dobra energia dzieci poznają źródła energii, które występują w przyrodzie takie jak słońce, wiatr, woda, ciepło geotermalne. Dowiedzą się jak wybierać urządzenia, tak żeby zużywały jak najmniej energii, co robić żeby oszczędzać energię, jak podróżować. Na koniec lektury, będą mogły zagrać w umieszczoną tam grę planszową. 

Niezwykła woda uświadomi młodych czytelników jak ważna jest rola wody w przyrodzie. Znajdziemy w niej informacje jakie są rodzaje wody, w jakiej postaci występuje, poznają obieg wody w przyrodzie, jakie zwierzęta mieszkają w wodzie, ajk wygląda proces oczyszczania ścieków, jak oszczędzać wodę. Tutaj również znajdziecie grę oraz inne zabawy oraz doświadczenia z wodą.

Nasza przyroda opisuje drzewa, ptaki, kwiatki. Znajdziecie w niej takie ciekawostki jak mowa drzew, ile pszczoła musi odwiedzić kwiatów, żeby móc wytworzyć 1 kg miodu, jak powstały zapięcia tzw rzepy, co znajdziecie w łąkowej aptece, jakie są parki narodowe w Polsce, jak zachowywać się na wycieczce. Na koniec swoją wiedzę, będziecie mogli sprawdzić grając w grę planszową.

Wielkie sprzątanie czyli co to jest recykling i jak segregować śmieci. Dowiecie się co to znaczy, że w przyrodzie wszystko wszystkiemu służy, jak prawidłowo powinno segregować się śmieci, co powstaje z wyrzucanych śmieci, makulatury czy też plastikowych butelek. Dowiecie się ile czasu potrzeba na rozłożenie się konkretnych materiałów takich jak folia,aluminium, szkło itd. Na koniec oczywiście znajdziecie grę planszową.Seria czytam sobie

Seria czytam sobie jest powszechnie znana rodzicom i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, które zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Seria składa się z książeczek w 3 poziomach zaawansowania. Myślę, że nie muszę wam jej już bliżej przedstawiać, bo dobrze je znacie. Chciałabym natomiast pokazać wam najnowsze tytuły, które pojawiły się z tej serii wydawnictwa Harperkids. 

Smog w centrum miasta - poziom 1

Smog w centrum miasta to opowiadanie z serii eko, który opowiada jak to pewnego zimowego dnia Nela słyszy przez radio, że w centrum miasta pojawił się straszny smog. Dziewczynka przestraszona myśli sobie, że w mieście pojawił się prawdziwy smok, który jest bardzo groźny. Podczas jazdy autobusem wszędzie widzi go w szaroburej mgle. Przestraszona woła mamę o pomoc. Mama wyjaśnia Neli, e to nie chodzi o smoka tylko smog, który zanieczyszcza powietrze. Na jaki pomysł wpadnie Nela, żeby pozbyć się smogu?

Złota rybka - poziom 2

Złota rybka to współczesna wersja tej klasycznej bajki, ale i tutaj złota rybka spełnia życzenia. Tym razem jest to życzenie małego chłopca o imieniu Mati, który jest wielkim fanem gier na smartfonie. Właśnie tego życzy sobie chłopiec, który pochłonięty graniem przegapia wesołą zabawę w własnoręcznie zbudowanym domku na drzewie. Czy Mat zrozumie co jest naprawdę fajne i ważne w życiu? Tego dowiecie się podczas lektury współczesnej złotej rybki.

Opowieść starego drzewa - poziom 3

Opowieść starego drzewa rozpoczyna się około 266 lat wstecz. Nasz bohater opowiada o swoim dzieciństwie, o swoich lokatorach, czasach w jakich żył, zagrożeniach oraz o miłych rzeczach które spotkały go w czasie jego życia. Jest to bardzo przyjemne opowiadanie z perspektywy drzewa, które uświadamia, że o drzewa, przyrodę należy dbać.


TOP