niedziela, 31 maja 2020

Kajko i Kokosz Szkoła latania - gra karciana Egmont

Kajko i kokosz to bohaterowie znanych komiksów o tym samym tytule, którzy tym razem stali się inspiracją dla gry karcianej pt. Szkoła latania. Gra ta przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia, lecz ciut młodsze dzieci świetnie poradzą sobie z nią.W skład gry wchodzi:

- 55 kart postaci
- 7 kafelków przedmiotów
- 2 żetony maści latania\

Wersja podstawowa tej gry jest banalnie prosta. Każda karta jest oznaczona konkretną cyfrą, plus występuje kilka kart z symbolem H 1-7, która przyjmuje dowolną wartość w tym zakresie liczbowym, czyli od 1 do 7. Celem gry jest zdobycie jak najmniejszej liczby punktów karnych. Kiedy się je zdobywa? To bardzo proste. Gracz, który zaczyna rozgrywkę wykłada z trzymanych na ręce 6 kart, karty o tej samej wartości liczbowej i głośno mówi jaką mają w sumie wartość. Jeżeli wyłoży np. dwie karty o wartości 3, suma jego kart to 6. Następny gracz musi wyłożyć karty o wyższej wartości niż jego poprzednik. Tak gramy, aż do momentu, gdy któryś z graczy nie ma w swojej talii kart o wyższej wartości niż ta, którą wyłożył jego poprzednik. Wówczas ów gracz bierze do siebie karty ze środka i kładzie je na swoim stosie kart karnych. Oczywiście po każdej rozgrywce, gracze dobierają sobie karty. Gdy jakiś gracz pozbędzie się wszystkich kart, gra się kończy. To co zostanie na ręku graczom, ląduje na stosie kart karnych. Gracz, który zbierze najmniej punktów karnych ten wygrywa. 
Tak wygląda podstawowa wersja tej gry. Jak widzicie jej motoryka jest banalnie prosta, ale my lubimy takie proste w zasadach gry, ponieważ są świetne na różne imprezy. Przy nich nie trzeba długo tłumaczyć zasad, wystarczy chwilka, zeby nowi gracz wiedzieli o co w niej chodzi a sama rozgrywka jest ciekawa, emocjonująca i nie nudzi się nawet po rozegraniu wielu partii.

Oczywiście twórcy gry, zadbali również o urozmaicenie rozgrywki, poprzez wprowadzenie wariantu zaawansowanego, w którym do rozgrywki wprowadzone zostają kafelki przedmiotów oraz żetony maści latania. Każda z tych rzeczy ma swoje zdolności np. latający kufer daje możliwość zagrania 3 kartami o kolejnych wartościach, natomiast tarcza powoduje, że dzielisz liczbę karnych kart na pół.Jak widzicie dodatkowe kafelki wprowadzają urozmaicenie do gry, lecz nie komplikują jej za bardzo, dzięki czemu młodsi gracze nie będą mieli z nią problemu. 

Bardzo podoba nam się ta gra karciana Kajko i Kokosz Szkoła latania wydawnictwa Egmont, która dzięki prostocie zasad nie zniechęci nas już na wstępie, natomiast sama rozgrywka jest na tyle ciekawa, że zapewni dzieciom z rodzicami dużo fajnej zabawy w pochmurne dni wakacyjne, ponieważ dodatkowym jej atutem jest mały rozmiar pudełka, idealnie nadający się do zabrania w podróż. W tej grze dzieci poćwiczą strategiczne myślenie oraz liczenie.


TOP