poniedziałek, 11 maja 2020

Od przedszkolaka do starszaka - książki dla dzieci

Zapraszam na kolejny przegląd książek dla dzieci, od przedszkolaka do starszaka. Co tym razem ciekawego zawitało do naszej biblioteczki? Nowości jest naprawdę dużo i są one bardzo zróżnicowane, ciekawe, edukacyjne oraz zapewnią dzieciom świetną rozrywkę.Książki dla przedszkolaków
Akademia Mądrego Dziecka to jedna z ulubionych moich serii dla najmłodszych czytelników. Nie spodziewałam się, że znowu zostanie wprowadzona nowa kategoria. Nie sądziłam, że można wymyślić coś jeszcze. Myliłam się. Do Akademii Mądrego Dziecka dołączyła kategoria Pierwsze origami. Pojawiły się 4 książeczki: Samolot, Statek, Żaba, Kaczka. 
Książeczki te składają się z dwóch części. W pierwszej z nich znajdziemy krótkie opowiadanie pisane wierszem, w której głównym bohaterem jest oczywiście zwierzątko lub rzecz z tytułu. 


Druga część to instrukcja wykonania danej rzeczy techniką origami oraz kilka kolorowych papierów potrzebnych do ich wykonania.

Dlaczego warto bawić się z dziećmi w składanie origami? Odpowiedź jest bardzo prosta. Origami, czyli składanie papieru pozwala rozwijać zdolności manualne u dzieci, wyobraźnię oraz cierpliwość i dokładność, staranność. Wasze maluchy nie od razu same będą potrafiły sobie z tym poradzić, dzięki czemu miło spędzicie czas wspólnie :)


Muszę się wam przyznać, że bardzo lubię wszelakie sówki, dlatego gdy zobaczyłam tę książkę od razu bardzo mi się spodobała. Sówka Beti i jej leśni przyjaciele zapewnią waszym maluchom rozrywkę na wspólne wieczory. W książeczce tej znajdziecie cztery opowiadania z przepięknymi ilustracjami oraz najważniejsze, czyli o wartościowej treści mówiącej o przyjaźni, odwadze, pomocy innym itd. 
W serii tej ukazała się również wodna kolorowanka.Chyba wszyscy rodzice przedszkolaków, którzy wiedzą jak ważne jest czytanie dzieciom, znają serię o Basi. Tym razem chciałabym wam pokazać trzy książeczki z tej serii: Basia i przyjaciele Zuzia, Basia i piknik oraz Basia Wielka księga przedszkola.


Basia i przyjaciele Zuzia opowiada o sytuacji, w której mała Zuzia widzi jak jej mama w gniewie wyjeżdża z domu. Zuzia jest przerażona tą sytuacją przez co w przedszkolu popycha Wojtka. Zuzia to opowieść o trudnych emocjach: strachu, złości, bezsilności. Nawet my dorośli w sytuacjach dla nas trudnych często wpadamy w złość i wyładowujemy swoją frustrację na innych, a co dopiero małe dziecko, które nie rozumie co się wokół niego dzieje. Widzi, że coś się dzieje złego, ale nie ma na to wpływu. Tutaj tata okazuje się ostoją.

Basia i piknik to przemiłe opowiadanie o pikniku zorganizowanym na skraju lasu zorganizowanym na przywitanie wiosny. W książeczce czytamy jak dzieci miło spędzają czas, poznając nowe rzeczy, bawiąc się  i jedząc pyszne rzeczy.

Basia Wielka księga przedszkola to opowieści Basi z przedszkola. Towarzyszymy jej od pierwszego dnia aż przez cały rok szkolny. To wspaniała książka dla dzieci, które dopiero będą szły do przedszkola, ale również dla przedszkolaków, które będą mogły identyfikować się z przygodami naszej głównej bohaterki. Dodatkowo w książce znajdziemy instrukcje wykonania pieska z kasztanów, koronkowych śnieżynek, marzanny.
W serii Hania Humorek i przyjaciele pojawiły się kolejne tytuły: Poszukiwanie Smrodkodonta oraz Pogromca asteroid. 

W książce Poszukiwanie Smrodkodonra Smrodek postanawia, że chce zostać wielkim odkrywcą, który wsławi się odnalezieniem kła tygrysa szablozębnego. W tym celu zaczyna rozkopywać ogródek przy domu. Hania jest zaniepokojona, że przez Smrodka dom się zapadnie i wraz z Zosią postanawiają pomóc mu w jego poszukiwaniach. Co wymyśliły dziewczynki i czy ich podstęp się uda? Tego dowiecie się podczas lektury.

Natomiast pogromca asteroid opowiada jak Hania ze Smrodkiem obserwują niebo, żeby zobaczyć kometę Shermana Holma. Udaje im się zobaczyć coś na niebie, następnie Smrodek dowiaduje się, że w Rosji spadł meteoryt. Nagle chłopiec wyobraża sobie, że to kosmici wylądowali na naszej planecie. Jest tym zaniepokojony. Przebiera się za Asteroidowego Chłopaka, a jego pomocą staje się Hania jako drugi pilot. Tak zaczyna się zabawa w badanie kosmosu.

Jak zwykle książki z serii Hania Humorek, są bardzo przyjemne, lekkie i wciągają młodego czytelnika od pierwszych stron.

Książki dla dzieci wczesnoszkolnych
Seria Mikołajek jest uwielbiana przez dzieci od wielu lat. Jest to nawet lektura szkolna w młodszych klasach. Tym razem pojawiła się kolekcja najlepszych przygód Mikołajka w której znajdziemy następujące opowiadania:
- Jestem najlepszy
- Krokiet
- Sylwester
- Robię porządek
- Wielki słoń
- Nieposzlakowana uczciwość
- Lekarstwo
- Robiliśmy zakupy

Dlaczego dzieci lubią czytać przygody Mikołajka? Może dlatego, że mogą identyfikować się z głównym bohaterem, który ma rodzinę taką jak wiele innych, chodzi do szkoły w której miewa różne sytuacje, raz jest najlepszy innym razem dostaje jedynkę. Mikołajek to też taki trochę rozrabiaka, którego wszystko ciekawi, chciałby robić to co dorośli, czasami jest wesoły, innym  razem zachowuje się jak nieznośne dziecko. Przeżywa również typowe problemy, czasami się boi. Własnie dlatego dzieci, szczególnie chłopcy lubią czytać Mikołajka. 
W tej książce znajdziecie opowiadanie jak Mikołajek najlepiej napisał dyktando w klasie i co z tego wynikło. W innym opowiadaniu sąsiad gra w krykieta i rzuca wyzwanie tacie Mikołaja. To też nie skończy się zwykłą grą. Mikołajek rusza również na zakupy z rodzicami i gubi się w galerii handlowej oraz inne opowiadania.

Spirit Przyjaciółki na zawsze to książka z kolejnymi przygodami serialowych przyjaciółek Pru, Abigail, Lucky. W Miradero rozpoczęły się wiosenne ferie. Niestety przyjaciółki muszą się rozstać na tydzień, ponieważ każda z nich ma inne plany. Pru nigdzie nie wyjeżdża, tylko zostaje na swojej farmie, natomiast jej tata zaplanował, że zrobi rodeo dla dzieci. Pru musi mu w tym pomóc. Abigail jedzie do domu swojego wujostwa, które mieszkało w wytwornym domu. Abigail starała się również być wytworna i elegancka, aż do momentu, gdy poszła szukać kuzynostwa do starej stajni i okazało się, że dzieci budują pojazd na wyścig mydelniczek. Natomiast Lucky pojechała na ferie do dużego miasta z tatą oraz jego nową rodziną.
Do książki można nabyć również Wesołą kolorowankę z zadaniami idealną dl młodych fanek przygód przyjaciółek z Miradero.


Na Jowisza uzupełniam Jeżycjadę to coś w stylu  encyklopedii dla fanów Małgorzaty Musierowicz i jej serii Jeżycjada. Jest ona skonstruowana jak słownik, w którym znajdziemy wyjaśnienia związane z tą serią, ułożone w porządku alfabetycznym. Dowiemy się między innymi o bibliotece Raczyńskich, czy przewijające się w Jeżycjadzie fatum ślubne jest tylko fikcją, a może jednak nie? Skąd się wziął w książce gen rudowłosych, poznamy wiele pierwowzorów różnych postaci itd. W książce oprócz rysunków znajdziemy również wiele archiwalnych zdjęć. Jeżeli lubicie tą serię to ta książka z pewnością was zaciekawi.

                                                   Książki dla nastolatków


Strrraszna historia to seria wydawnictwa Egmont, która ma pokazać młodzieży, że historia nie jest straszna ani nudna, wręcz przeciwnie jest dużo ciekawsza niż to co jest zawarte w podręcznikach szkolnych. Tym razem chciałabym wam przedstawić dwie propozycje z tej serii: Niesamowici Egipcjanie oraz Krwawe rewolucje.


 Nie zabraknie w niej momentów strasznych, mrocznych, ale też wesołych i ciekawych. Z książek tych można się dowiedzieć:

- ciekawostki z życia faraonów
- tajemnice piramid
- jak zrobić mumię
- o klątwach grobowca
- Jak się Nil ma do piramid
- o życiu codziennym Egipcjan

natomiast w drugiej propozycji dowiecie się:

- co nieco o Spartakusie
- o bezdusznych tyranach
- o prawdziwym księciu Drakuli
- o rewolucji francuskiej tego czego nie ma w podręcznikach
- tortury XX wieku
- kim był porąbany poeta


To tylko nieliczne pytania, na które możecie znaleźć odpowiedź w tych książkach.Uprzedzam was, że nie są to książki przeznaczone dla dzieci. Zalecany przedział wiekowy to +13 lat i zdecydowanie się z tym zgadzam. Strrraszne historie, bywają momentami naprawdę straszne, ale dla starszych dzieci powinny być ciekawe i wciągające, zupełnie inne od podręcznika szkolnego.
Ratownicy czasu. Nad wodami Nilu to druga część serii przygodowo-historycznej dla dzieci od około 9 - 10 roku życia. Jeżeli nie mieliście okazji czytać pierwszą część to w kilku słowach ją wam streszczę. Ratownicy czasu to opowieść o dwójce nastolatków Sarze oraz Danielu, którzy pewnego dnia, poprzez pewne wydarzenia, razem, w jednym czasie znajdują się w szkolnej stołówce, w której z pulsującej energią dziury w ścianie wychodzi kot. Nie jest to zwykły kot, to animaloid przybywający z XXII wieku. Proponuje im wspólną, eksperymentalną podróż w czasie. Dzieciaki  nie wiele myśląc, zgadzają się. Lądują w piętnastowiecznej Bolonii w której spotykają Mikołaja Kopernika. Z tej podróży wracają z bagażem wspaniałych przygód oraz z dziewczyną Giulią, którą poznali podczas swojej przygody. W międzyczasie ona zachoruje. Żeby ratować jej życie, zostaje uśpiona przez kota Mutka i przeniesiona do współczesnych czasów na kilka dni.

Od momentu, gdy dzieci próbują wrócić do piętnastowiecznej Bolonii zaczyna się druga część tej fascynującej powieści. Niestety zakłócenia blokują niemal wszystkie kierunki podróży w czasie, oprócz Egiptu z czasów Kleopatry. Dzieci z uśpioną Giulią oraz Mutkiem ruszają w podróż, mając nadzieję,  że w Egipcie znajdą jakąś okrężną czasową drogę do czasów Kopernika. Niestety tunel nie jest w pełni sprawny, przez co nasi podróżnicy lądują nie tam gdzie trzeba, w grobowcu bez dostępu do azylu. Wydostają się na zewnątrz by szukać pomocy dla kota, ponieważ podczas lądowania Mutek traci świadomość. Dokąd trafią i dlaczego Sara będzie uważana za przyszłą pannę młodą? Kto będzie dybał na ich życie? Czy zdołają bezpiecznie wrócić? Tego wszystkiego dowiecie się podczas lektury.

Gdy moja córka Patrycja zaczęła czytać pierwszą książkę z tej serii nie mogła się od niej oderwać. Czytała ją w łóżku przed snem, na balkonie, przed lekcjami, po lekcjach. Najlepsze było to, że tak radośnie się przy tym śmiała. To jest najlepsza rekomendacja dla tej fascynującej powieści przygodowo-historycznej z której młodzi czytelnicy wyniosą nie tylko świetną rozrywkę, lecz kawał historii napisany przy okazji, zapadający w pamięć młodym ludziom. Dzięki takim książkom, które łączą fikcyjną przygodę z faktami historycznymi, łatwo zaszczepić w dzieciach bakcyla do historii. Odkryć w nich prawdziwych podróżników w czasie, którzy wraz z naszymi bohaterami zagłębią się czeluścia dawnych czasów.
TOP