niedziela, 17 maja 2020

Ekomisja Ada i Romek

Gdy wspominam swoje dzieciństwo, widzę czysty świat z małą ilością samochodów, z czystymi rzekami pełnymi ryb i raków, piękne, niezaśmiecone lasy. Rodzice codziennie chodzili na zakupy z koszykiem wiklinowym po świeże mleko w butelce szklanej, świeże i pyszne owoce i warzywa, a do szkoły nosiło się kanapki zapakowane w opakowania papierowe. Pamiętam, że na imprezy szkolne każdy przynosił własny talerzyk, łyżeczkę i szklankę, oczywiście żadna z tych rzeczy nie była plastikowa, bo wówczas nasz świat jeszcze nie był zalany toną reklamówek jednorazowych, plastikowymi jednorazowymi naczyniami, czy też masą plastikowych butelek. Przyszedł jednak taki czas, że nasz świat zalała fala sztuczności: plastiku, chemii. Ludzie stali się coraz bardziej leniwi, nie zważający na środowisko. Wygoda życia i postęp techniczny stał się dla nich najważniejszy. Tak doszliśmy przez te 30 lat do stanu, gdy nasza planeta Ziemia woła o ratunek, dlatego czas na Ekomisję.
Ekomisja Ada i Romek wydawnictwa Kapitan Nauka to opowiadanie dla dzieci w wielu 7-10 lat, poruszające ten ważny temat jakim jest dbanie o naszą planetę, czyli ekologia. Żeby ekomisja, trzeba uświadamiać najmłodszych o powadze zagrożenia i pokazywać im jak oni sami mogą pomóc w niej. Najprościej dotrzeć do młodych ludzi poprzez ciekawe opowiadanie o dzieciach takich samych jak oni. 

Książka Ekomisja Ada i Romek mówi i dwójce rodzeństwa, które jest bliźniakami. Mieszkają w jednym pokoju, lecz są od siebie bardzo różni. Ada jest roztrzepaną, pełną energii bałaganiarą, natomiast Romek to spokojny chłopiec, który uwielbia porządek. Gdy zaczyna się nowy rok szkolny, Ada i Romek oraz inne dzieci z ich klasy dowiadują się, że będą mieli nowego wychowawcę Aleksa Kopytko, który okazuje się, ma dość nietypowe metody nauczania. Wychowawca organizuje im wyjście do lasu na zbieranie śmieci, każe im w domu obserwować  śmieci, natomiast w klasie przeprowadza konkurs, kto najlepiej potrafi je segregować. Na przerwie wygania dzieci na podwórko, a gdy zmęczy ich nauka zagania ich do naśladowania żab i innych śmiesznych ćwiczeń. Oznajmia również, że jako klasa mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie "Mniej śmieci wokół nas". Wszystko to brzmi wspaniale, aż do czasu gdy kilku z rodziców skarży się dyrektorce na niekonwencjonalne metody nauczania pana Kopytko. Nauczyciel dostaje przykazanie prowadzić normalne lekcje, przez co jego cały entuzjazm znika, a gdy widzi jak klasa potajemnie spotyka się na naradach pod dębem koło szkoły pan Kopytko jest jeszcze bardziej przygnębiony, ponieważ myśli, że dzieci też nie chcą go w swojej klasie.


Dlaczego dzieciaki potajemnie spotykały się pod drzewem? Jaki wpływ miała na to pani Pieprz? Kto, jaką dostał tajną misję i co z tego wynikło, tego wszystkiego dowiecie się z tej wciągającej eko książki. Oprócz tajemniczej misji, dzieci dowiedzą się co to jest recykling, ile lat rozkładają się poszczególne materiały, co to jest renowacja, jakie przepisy na cud preparaty do czyszczenia znajdzie Ada w starej książce babci oraz na jaki fantastyczny sposób przechowywania wpadnie Romek i co ma z tym wspólnego zerwana firanka u sąsiadki.

Jeżeli choć trochę zależy wam na losie naszej planety, ta książka powinna stanąć na pólkach w waszym domu, ale nie po to żeby się na niej kurzyła, tylko żeby była regularnie czytana. Wiedza, którą dzieci z niej zdobędą będzie bardzo przydatna w rozpoczęciu świadomego i ekologicznego funkcjonowania na Ziemi. Dzięki lekkości pióra autorki oraz ciekawej akcji, ta książka powinna lepiej dotrzeć do świadomości dzieci niż zwykłe pogadanki. Może dzieci, zafascynowane ekomisją, też będą chciały przeprowadzić w swoim otoczeniu taką akcję jak nasi główni bohaterowie. Może dzięki lekturze wprowadzicie w życie choć część pomysłów z tej książki. Tego wam życzę, a sama już od pewnego czasu wprowadzam pomysły z książki i kilka innych w nasze życie, bo Ziemia to nasz dom a o dom trzeba dbać.

TOP