poniedziałek, 22 czerwca 2020

Pod prąd - MudukoKończy się zima, woda w rzekach stopniała i łososie zaczynają powracać do swoich domów znajdujących się w górze strumienia, żeby złożyć jaja. Ty musisz pomóc swojej ławicy, bezpiecznie dotrzeć na ikrzysko. Czy będzie to łatwa podróż? Oj nie. W grze Pod prąd wydawnictwa Muduko  czekają na was przeszkody, dzikie zwierzęta polujące na waszą ławicę oraz inni gracze, którzy za wszelką cenę chcą żeby to ich łososie dotarły jak najliczniej do celu.

W  skład gry wchodzą:

- żetony łososi
- znacznik pierwszego gracza
- żetony kolorów graczy
- kafelki rzeki (w tym kafelki z przeszkodami)
- kafelki morza / ikrzyska
- dodatkowe żetonyCelem gry tak jak wcześniej wspomniałam jest doprowadzenie swoich łososi do miejsca zwanego ikrzyskiem. Jak to zrobić? Na początku gry układamy kafelki morza oraz 4 rzędy po 3 kafelki rzeki. Następnie w każdej rundzie gracz musi wykonać swoją turę, na którą składa się 5 punktów ruchu. Brzmi skomplikowanie? Nie martwcie się wcale takie nie jest. Podczas 3 rundy pierwszy gracz usuwa 3 dowolne kafelki rzeki, nawet jeżeli stoją na nim łososie. Tak się dzieje na początku każdej nowej rundy. Gracze podczas swojej tury muszą jak najdalej do przodu przesunąć swoje łososie do przodu, ale muszą uważać na grożące im niebezpieczeństwa jakimi są orzeł, czapla biała oraz niedźwiedź. Gdy wszystkie łososie dotrą do ikrzyska następuje podliczenie punktów. Kto zdobędzie ich najwięcej ten wygrywa. Skrót zasad możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.
Jak widzicie zasady tej gry kafelkowej są bardzo proste, ten rodzaj planszy sprawia, że nasze rozgrywki są niepowtarzalne, dzięki czemu prędko nam się nie znudzą. Dzięki dodatkowym kaflom i żetonom możemy zwiększyć poziom trudności rozgrywki, gdy już opanujemy podstawową jego wersję.Co ta gra nam oferuje oprócz zapewnienia nam rozrywki w domu, podczas wyjazdów, podczas spotkań ze znajomymi? Gra Pod prąd to połączenie gry strategiczno - losowej. Gracz ma wpływ jak zostaną ułożone kafelki, które z elementów zostaną zabrane, natomiast samo dobieranie ich jest czysto losowe, co nie raz psuje graczom szyki. Dzięki temu gra prędko nam się nie znudzi, a każda rozgrywka będzie inna. Tutaj niczego z góry nie można zaplanować, nie da się ustalić konkretnej strategii gry. Trzeba planować posunięcia w danym momencie i liczyć na łut szczęścia. Drugą ważną rzeczą jaką uczy ta gra to współzawodnictwo, ponieważ występuje w niej negatywna interakcja. Gracze mogą, lecz nie muszą, usuwać kafelki z łososiami innych graczy. Może wywoływać to złość, kłótnie. Gdy następuje taka sytuacja należy z dziećmi rozmawiać o tym, czy warto w taki sposób eliminować konkurencję, czy lepiej zdać się na takie przeszkody jak naturalni wrogowie łososi. Musimy zdecydować, czy grę traktujemy tylko jako grę i wszystkie chwyty są dozwolone i nikt na nikogo się nie obraża, czy zrobimy z niej głębszą lekcję życia, wzajemnego konkurowania ze sobą. Ta gra daje tę możliwość.


Cudownie, że powstaje tyle ciekawych gier, które oprócz świetnej rozrywki mają w sobie walory edukacyjne, psychologiczne, uczą zdrowego konkurowania, myślenia, ale pamiętajcie, że gra to tylko przedmiot, natomiast jej walory edukacyjne musicie wydobyć wy, rodzice. Gra Pod prąd wydawnictwa Muduko dołącza do gier w które warto grać z dzieciakami.

Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 2-5 os.
Wydawnictwo: Muduko
TOP