piątek, 17 kwietnia 2020

Książki podróżnicze

Całą rodziną uwielbiamy podróżować, poznawać nowe miejsca, zwiedzać zamki, kopalnie, muzea. W tym roku jest to niemożliwe i nasza wyprawa do Torunia raczej się nie odbędzie. Gdy przeciwności losu rzucają nam pod nogi kłody nie należy się poddawać, tylko znaleźć sposób żeby je ominąć. Jednym ze sposobów podróżowania po świecie, nie ruszając się z domu jest czytanie fascynujących książek podróżniczych. Dzisiaj chciałabym wam przedstawić dwie nowości wydawnicze: Mazurscy w podróży, Kamień przeznaczenia oraz Kalinka na fali. 

Mazurscy w podróży. Kamień przeznaczenia to już trzeci tom przygód rodzinki, która kocha podróżować po świecie, zwiedzać ciekawe miejsca. Gdzie tym razem postanowili pojechać? Tym razem Mazurscy udają się na wakacje do Wielkiej Brytanii, żeby ruszyć na wyprawę tropem Harrego Pottera, szukać potwora z Loch Ness, spacerować brzegiem kornwalijskich klifów, zwiedzać zamki, kopalnie i inne cudowne miejsca znajdujące się w Wielkiej Brytanii. 
Oczywiście i te wakacje nie mogą przebiec zupełnie gładko, bez żadnych przygód. Tak się musiało złożyć, że w czasie ich podróży Gang Niewidzialnych dokonuje brawurowych kradzieży, w tym ginie bezcenny Kamień Przeznaczenia.  Jędruś i Marcela zauważają podejrzanego campera z napisem Go Indie, którego pasażerowie podążają ich śladem. Czy to oni okażą się groźnymi bandytami? Co ma wspólnego latawiec z odkryciem dokonanym przez dzieciaki na pewnej plaży. Dlaczego królowa zaprosi Mazurskich na prywatną audiencję. Tego wszystkiego dowiecie się podczas lektury tej fascynującej książki przygodowej.Gdy ją czytam, czuję się jakbym sama przeżywała wakacje swojego życia, codziennie przemieszczając się z miejsca na miejsce, zwiedzając zabytki, muzea, rezerwaty przyrody, próbując lokalnych potraw, poznając lokalne legendy, tradycje, spotykając ciekawych ludzi. Takie wakacje mi się marzą i dlatego tak dobrze czyta mi się książki z serii Mazurscy w podróży. Jeżeli i wasze dzieci, tak jak my, kochają podróże, ciekawią się nowymi miejscami, to ta książka będzie dla nich idealna, ponieważ jest połączeniem książki podróżniczej z książką przygodową.Kalinka na fali to książka podróżnicza, z której dowiadujemy się jak wygląda życie na morzu. Tak właśnie. Kalinka i jej rodzina mieszka cały rok na jachcie i pływa nim po całym świecie. W tej książce nasza główna bohaterka opisuje swoje życie na morzu oraz miejsca w których była. Młody czytelnik dowie się jak wygląda życie na pełnym morzu, jak wygląda dzień Kalinki, jak się uczy, o tym co jest najważniejsze żyjąc na morzu (jedzenie, apteczka, telefon itd). Opowieści o tym jak wygląda życie na morzu przeplatane są opisem miejsc, które Kalinka odwiedziła ze swoją rodziną. 
Ulubionym miejscem Kalinki jest Chorwacja, w której mają port rezydencki, czyli dom jachtu.Moja córka przeczytała tę książkę w 2 dni i tuż po jej lekturze zapytała się czy na pewno jedziemy na wakacje do Chorwacji w następnym roku, tak bardzo spodobały jej się opisy tego państwa w książce o przygodach Kalinki.

Cudownie, że są takie książki, dzięki którym rozwija się w młodych ludziach ciekawość świata, ciekawość innych kultur. Z chęcią i my podążymy tropem Kalinki oraz Mazurskich w naszych własnych podróżniczych przygodach.
TOP