piątek, 24 kwietnia 2020

Gry planszowe dla przedszkolaków

Gdy nie możemy wychodzić z domu, każdy sposób zapełnienia dnia z dzieckiem jest na wagę złota. Jedną z możliwości ciekawego spędzenia czasu są gry planszowe dla przedszkolaków, które oprócz zabawy zapewnią waszym dzieciom również rozwój psychiczny i umysłowy. Chciałabym wam przedstawić kilka propozycji gier  od 3 do 6 roku życia.

Gry planszowe dla przedszkolaków od 3 roku życia

Potworne porządki 
Dla najmłodszych przedszkolaczków chciałabym wam zaproponować grę Potworne porządki, która uczy, bawi i wprowadza w świat planszówek. Celem gry jest uporządkowanie pokoju przed snem. Każdy z graczy wybiera swój kolor pokoju i musi za pomocą zmysłu dotyku odnaleźć brakujące elementy pokoju: obraz, łóżko, lampkę oraz pluszaka. W podstawowej wersji nie jest ważny kolor odnalezionego przedmiotu, tylko jego kształt. Elementy chowamy do woreczka i badając dłońmi kształty ukryte w woreczku, szukamy lampy, łóżka, obrazu oraz pluszaka. Gdy znajdziemy odpowiedni przedmiot układamy go na naszej planszy. 

 Żeby gra nie była taka prosta, w woreczku znajdują się dodatkowe przedmioty. Są to potworki, które kształtem przypominają poszukiwane przez nas przedmioty. Jeżeli wylosujemy, któregoś z potworków krzyczymy potworki do norki i odrzucamy dany kafelek. 


Kto pierwszy uporządkuje swój pokój ten wygrywa.


Z czasem możemy wprowadzić wariant ze zdobywaniem punktów oraz poważniejszą rywalizacją, żeby pomału oswajać dziecko z emocjami, które towarzyszą wygrywaniu, ale szczególnie tymi złymi podczas przegrywania. Podczas gry w Potworne porządki dzieci poćwiczą małą motorykę, wyobraźnię przestrzenną, koncentrację. 

Gry planszowe dla przedszkolaków od 5 roku życia

 Lisek urwisek 

Gra kooperacyjna Lisek Urwisek wydawnictwa Nasza Księgarnia to ciekawa propozycja dla dzieci, które lubią sobie pogłówkować bawiąc się w detektywa.


Jej głównym celem jest odnalezienie liska urwiska. Jak to zrobić? Należy to zrobić na podstawie wskazówek umieszczonych na planszy. Żeby móc je odczytać należy do nich dotrzeć. Którą wskazówkę wybrać skoro nie wiadomo co na niej się znajduje, która okaże się tą pomocną? Czy to będzie peleryna a może okulary?
Gdy zdobędziemy ją musimy ją odkodować, co robimy poprzez dekoder wskazówek, do którego należy umieścić żeton wskazówki. Nasz sprzęt detektywa (dekoder) pokaże nam, czy podejrzany lisek posiada daną rzecz, czy też nie. Na tej podstawie eliminujemy liski, aż uda nam się znaleźć tego właściwego. W tym poszukiwaniu liska urwiska czas to nasz przeciwnik. Musimy odgadnąć, który z lisków to ten właściwy, przed tym jak pionek na planszy dotrze do końca swojej wędrówki. 
Gra jest bardzo ciekawa, dzieciom szczególnie podoba się rozszyfrowywanie wskazówek, natomiast rzuty kostką, które decydują czy to my (gracze), czy lisek urwisek się przesunie do przodu, wywołują dużo emocji. Jest to gra kooperacyjna, czyli wszyscy gracze łączą wspólnie ze sobą siły i razem walczą o wygraną. Dzięki takiej formie rozgrywki unikniemy niepotrzebnych spięć między graczami.Detektyw Pozytywka na tropie 

Może macie w domu wielbicieli książkowego bohatera Detektywa Pozytywki - Grzegorza Kasdepke? Jeżeli tak, to propozycja będzie świetnym prezentem. Jest to gra typu memory, która dzięki wzbogaceniu o "niebezpieczne kafelki" złych książkowych bohaterów, sprawia, że nie jest to zwykła gra memory.  Oprócz świetnej zabawy, Detektyw Pozytywka na tropie wspomoże trening dziecięcej pamięci i skupienia.

 Ślimaki to mięczaki 

Kolejna gra, która zachwyca nie tylko piękną grafiką, to Ślimaki to mięczaki wydawnictwa Nasza Księgarnia.


Ta gra to pozornie typowa planszówka w której nic nie może nas zaskoczyć. Pomyślicie sobie, cóż ciekawego jest w pędzeniu ślimakiem do mety? Otóż nie, tutaj nie wygrywa osoba, która jako pierwsza dotrze do mety, lecz ta która znajdzie się na niej jako ostania. Ciekawe, nieprawdaż? Ale jak zrobić, żeby do tej mety nie dotrzeć za szybko? Każdy gracz losuje znacznik gracza, nie pokazując innym graczom jaki kolor wylosował. Następnie rzucamy kostkami i wybieramy jeden kolor. Ruszamy się takim kolorem ślimaka albo ślimakiem, który stoi na polu o takim kolorze. Po swoim ruchu przekazujemy kostki kolejnemu graczowi i on robi dokładnie to samo co my, aż jakiś ślimak dotrze do mety. 


Ślimaki to mięczaki to wspaniała gra ucząca strategicznego planowania, kombinowania i logicznego myślenia. Tutaj spryt grającego liczy się najbardziej. 


Paszczaki


Paszczaki to bardzo prosta w swych zasadach gra karciana, której celem jest zebranie jak największej ilości kart paszczaków.  Każdy gracz otrzymuje 5 kart. Na każdej karcie zaznaczone jest ile takich samych kart paszczaków jest w talii. Gracze wykładają karty, układając je obok siebie, tak żeby stykały się ze sobą jednym bokiem. Gdy w rzędzie z obu stron będzie taki sam paszczak, osoba, która położyła kartę, bierze wszystkie karty z tego rzędu. Po każdym ruchu należy wziąć kartę ze stosu. Tak gramy, aż nie będzie już czego dokładać. Wygrywa ten kto ma najwięcej kart paszczaków.


Nie jest to banalna gra. Nasz młody gracz musi zastanowić się jaką kartę położyć a jaką zatrzymać na później. Musi uświadomić sobie, że karty z jedną kropką, nie mające swoich odpowiedników można wykładać, gdy nie ma lepszej opcji, bo do tej karty i tak nie będzie pary. W grze tej trzeba mieć szczęście, ale też rozum, ponieważ obserwując karty wykładane na stół możemy kalkulować, co już było, do czego już nie będzie pary i jaką kartę może mieć przeciwnik. Kociaki łobuziaki

Lubicie małe psotne kotki,  których najlepszą rozrywką jest kłębek nici i szaleństwa z nim po całym pokoju? Tak? To ta gra będzie idealna dla was.

Każdy z graczy bierze sobie jedną planszę z pokojem, w której jest pełno porozrzucanych zabawek. Naszym celem jest zdobycie jak największej ilości tych zabawek. Jak to zrobić? Losową płytkę mebla wykładamy na środek stołu i to od niej zacznie harcować po pokoju nasz kotek. Koło tego mebla zaczepiamy szpulkę z nitką. Następnie każdy z graczy dostaje płytki mebli.

Gracz ze znacznikiem wykłada dowolną płytkę mebla, byleby w innym kolorze niż ta co już leży. Następnie zaczepia nitkę koło wybranego przez siebie mebla. Gdy już to zrobi patrzy, po ilu zabawkach przebiega nam linia wyznaczona przez nitkę i zbiera żetony zabawek przez które przebiega linia. Następnie kolejni uczestnicy po kolei zaczepiają swoje nitki przy danym meblu i pobierają, lub nie, żetony zabawek. Należy dodać, że każdy pokój jest inny. Gdy wszyscy wykonają swój ruch, znacznik gracza rozpoczynającego przechodzi do kolejnego uczestnika zabawy, który wykłada swój mebel i tak powtarzają się kolejne rundy.
Gra planszowa Kociaki łobuziaki wydawnictwa Nasza Księgarnia to bardzo prosta w swoich zasadach gra, która nauczy maluchy planowania, logicznego myślenia, rywalizacji. Dodatkowo dzięki szpulkom ze sznurkiem, przedszkolak może poćwiczyć małą motorykę, czyli sprawność dłoni. 


         Gry planszowe dla przedszkolaków od 6 roku życiaJamniki to gra strategiczna, w której logiczne myślenie jest na wagę złota. Gracz, który rozpoczyna grę bierze tyle kubraczków ze stosu ilu jest graczy. Wybiera jeden kubraczek i dodaje go do swojego jamniczka, zawsze od strony ogonka. Następnie dokłada się jedną płytkę i przekazuje je następnemu graczowi po lewej stronie. Cała trudność w układaniu płytek polega na tym, że muszą one pasować do poprzedniej kolorem lub liczbą znajdujących się na nich kostek. Gdy nie mamy żadnego pasującego kubraczka, należy położyć dowolny kubraczek z trzymanej kupki białą stroną. Do takiego kubraczka można dodawać dowolną płytkę. Po zakończeniu gry należy podliczyć punkty, czyli ilość kostek na kubraczkach i największą ilość płytek o tym samym kolorze, które stykają się ze sobą. 
Dla urozmaicenia gry możemy zagrać w dodatkową opcję gry z tajnymi zadaniami. Należy wylosować 2 tajne zadania i położyć je na środku stołu i jeżeli graczowi uda się wypełnić jedno lub dwa zadania, to dostaje dodatkowe punkty. 


Totem 

Totem, to kolejna gra, którą chcę wam polecić. Jej celem jest ułożenie totemu tak, żeby zdobyć jak najwięcej punktów.  Każdy gracz losuje jedną kartę celów, która pokazuje mu jakie kolory totemów musi umieścić na samej górze.Jak to uczynić. Od tego są karty ruchu. Uczestnicy gry biorą swoje karty ruchu. Z kart ruchu odkładamy losowo jedną kartę, nie pokazując jej przeciwnikom. Gramy kartami, które mamy na ręku. Nie można pominąć swojej kolejki, nawet jeżeli ruch jaki mamy wykonać jest dla nas samych niekorzystny. Musimy stosować się dokładnie do poleceń kart. Gra toczy się do momentu aż zostaną tylko 3 elementy totemu lub gdy gracze nie będą już mieli kart w ręku. Wówczas podlicza się punkty zdobyte przez zawodników na podstawie wylosowanych kart celów. W ten sposób gramy w sumie tyle rund ile chcemy. Po wszystkich rundach podsumowuje się wyniki i wygrywa osoba z największą ilością punktów.
Jest to gra, która zmusza uczestników do myślenia, kombinowania, blefowania. Tutaj to gracze "rozdają karty". Trzeba być naprawdę wyśmienitym strategiem, żeby zdobywać dużo punktów. Muszę przyznać, że to naprawdę fajna gra dla osób, które lubią gry strategiczne, lubią pogłówkować, działać przemyślanie, przewidywać ruchy przeciwnika.

Wszystkie powyżej opisane gry znajdziecie na stronie Nasza Księgarnia.
TOP