poniedziałek, 6 maja 2019

Co powinnaś wiedzieć o kolce niemowlęcej?Kolka niemowlęca to prawdziwy test dla świeżo upieczonych rodziców. Test wytrzymałości psychicznej, miłości, umiejętności samokontroli i zdolności do poddania się ogromnym wyrzeczeniom. Przy obecnym stanie wiedzy medycznej, to czy dane dziecko dotknie problem kolki niemowlęcej, jest właściwie loterią. A jak pokazują badania dolegliwość ta występuje obecnie aż u 30-40% niemowlaków.1    Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka u niemowląt jest dolegliwością, która występuje jedynie na określonym etapie rozwoju noworodka. Nie bez powodu w końcu nosi taką, a nie inną nazwę. Jej przyczyn upatruje się, w niedostatkach rozwoju układu trawiennego lub nerwowego.
Kolka niemowlęca pojawia się zwykle około 2-4 tygodnia życia. Zwykle nie wcześniej, ale istnieje pewne ryzyko, że pojawi się później. Jeśli, zatem nie odnotujesz charakterystycznych dla kolki niemowlęcej symptomów w ciągu pierwszego miesiąca życia maluszka (a raczej ciężko jest je przegapić) to najprawdopodobniej Wam się poszczęściło i ta przykra dolegliwość Was ominie.
Kolka niemowlęca trwa od kilku do kilkunastu tygodni z objawami, które stopniowo ustępują około 3-4 miesiąca życia dziecka. Statystyki pokazują również, że w 90% przypadków kolka ustępuje całkowicie do 6 miesiąca życia.
Szczyt intensywności objawów zwykle można zaobserwować około 4-8 tygodnia życia. Z racji znacznej dolegliwości symptomów jest to najcięższy moment dla opiekunów dziecka.
Do rzadkości nie należą sytuacje kiedy pojawiają się lepsze dni i płacz jest zdecydowanie mniejszy, a zaraz po nich następuje zupełny regres i natężenie przykrych objawów ponownie wzrasta. Takie wahania są przy kolce niemowlęcej uważane za normę.

2.     Nieukojony płacz

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów kolki niemowlęcej jest niezmiennie intensywny płacz. Jednak płacz to właściwie jedyna forma komunikacji za pomocą której małe dzieci mogą natychmiast zakomunikować otoczeniu, że jest im z jakiegoś powodu źle. A powodów takiego stanu rzeczy może być naprawdę sporo: głód, przegrzanie lub poczucie zimna, ból itd. Dlatego kluczowe w takim wypadku jest rozróżnianie przyczyn płaczu dziecka.
Kiedy kolka niemowlęca przybiera na sile, to płacz niemowlaka staje się bardzo donośny i niezmiernie trudny do ukojenia. Często można odnieść wrażenie, że żadne formy uspokajania dziecka nie przynoszą skutku. Poczucie bezsilności generuje stres rodziców, a zdarza się także, że prowadzą do depresji.
Płacz niemowlaka “kolkowego” jest bardzo intensywny co wskazuje na ogromny poczucie jego dyskomfortu i bólu. Szanse na prędkie ukojenie maleństwa są nikłe, co nie zwalnia opiekunów z obowiązków podejmowania takich prób i zapewniania mu poczucia komfortu i miłości.

W czasie kolki niemowlęcej intensywny płacz pojawia się co najmniej kilka razy dziennie. Często zaczyna się gwałtownie, trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a dopiero jego ustępowanie jest stopniowe. Stąd popularny pogląd, że podczas kolki niemowlęcej płacz jest prawie nieustanny.

3.   Sposoby na kolkę

Przyczyny kolki niemowlęcej w dalszym ciągu nie zostały jednoznacznie udowodnione przez co nie ma wypracowanej jednolitej metodyki leczenia jej objawów, która byłaby powszechnie stosowana, a zarazem wysoce skuteczna. Większość wysiłków w tym zakresie skupia się obecnie na zmniejszeniu dyskomfortu odczuwanego przez dziecko.
Należą do nich:
·         preparaty na bazie Symetykonu (Sab Simplex, Lefax, Espumisan itp.)
·         biały szum – metoda naturalna polegająca na włączanie dziecku dźwięków zbliżonych do tych, które słyszało w brzuchu mamy, co działa na nie relaksacyjnie i uspokajająco. Biały szum jest dostępny np. na CD: płyta BiałySzum
·         ciepła kąpiel relaksująca dziecko
·         umiejętne masowanie brzuszka lub gimnastyka pomagające odprowadzić zalegające gazy
·         otulanie
·         noszenie na rękach
·         eliminowanie z diety mamy produktów ciężkostrawnych i alergizujących
·         wożenie dziecka samochodem
Należy tu wspomnieć, że nie każda metoda zadziała tak samo w różnych przypadkach, stąd powszechną praktyką jest testowanie przez rodziców różnych metod na ukojenie dziecka i stosowanie tej, która w ich przypadku spisuje się najlepiej.W tak trudnym okresie jakim jest występowanie kolki niemowlęcej u dziecka, pocieszający jest fakt, że nie jest to stan bezpośrednio zagrażający jego zdrowiu lub życiu. Niewątpliwie jest to jednak okres ekstremalnie nieprzyjemny dla wszystkich domowników i nie należy tego problemu lekceważyć.
Edukacja w dziedzinie zdrowia jest bardzo dobrym nawykiem, jednak pamiętaj, że wszelkie niepokojące objawy w zachowaniu dziecka powinien zawsze diagnozować wykwalifikowany lekarz. To samo dotyczy wyboru formy leczenia danych schorzeń czy dolegliwości. W opiece nad noworodkiem nie może być miejsca na nieodpowiedzialne eksperymenty, czy też inwencję twórczą.


Post powstał we współpracy z serwisem: kolka-niemowlęca.pl
TOP