czwartek, 17 maja 2018

Wyjątkowe książki dla ciekawych świata.

W tytule napisałam "Wyjątkowe książki dla ciekawych świata" a nie wyjątkowe książki dla dzieci ciekawych świata, ponieważ czytając je wzbudziły one we mnie równie duże zainteresowanie, jak i u mojej córki, która jak wiecie jest bardzo ciekawa świata. Ta ciekawość świata bardzo jej pomaga np. w szkole. Dzięki jej pasji poznawania nowych rzeczy, ja również się rozwijam poznając nowe rzeczy, lub wydobywając je z zakamarków mojego umysłu. Jeżeli i wy jesteście ciekawi świata, lubicie dowiadywać się rzeczy o których nie wiedzieliście, te trzy książki spodobają się wam, czy jesteście dziećmi, czy też już osobami dorosłymi. 


O czym szumią drzewa
Wydawnictwo Otwarte


Ta książka będzie miała swoją premierę 23.05. 2018r. czyli w urodziny Patrycji. Gdy zobaczyłam po raz pierwszy jej zapowiedź, od razu przykuła moją uwagę niesamowicie piękną okładką, bardzo rzucającą się w oczy. Natomiast, gdy zajrzycie do środka, również nie zawiedziecie się pięknymi ilustracjami przeplatanymi zdjęciami. Zaczęłam od strony wizualnej książki, bo tak naprawdę, czy weźmiemy książkę do ręki decyduje rzut oka na okładkę. Gdy jest ona zachęcająca, otwieramy książkę i znowu patrzymy na stronę graficzną. W tym przypadku okładka i wnętrze, bardzo przyciąga do siebie czytelnika, zachwycając od pierwszego wejrzenia.
Najważniejsza jednak w tego typu książkach jest treść. W końcu jest to książka dla miłośników lasu i skrywanych w nim tajemnic. Peter Wohlleben, leśnik z prawdziwego zdarzenia, przyjął sobie za cel wpajanie dzieciom miłości do przyrody. Czy robi to skutecznie? Przeczytawszy tą książkę myślę, że tak.
 Zagłębiając się w lekturę tej książki, dziecko przeżyje niesamowitą przygodę przyrodniczą, dowie się ciekawych rzeczy z życia lasu i stanie się świadomą częścią natury, którą należy kochać, bo tyle dla nas ludzi czyni dobrego.

W książce dzieci znajdą odpowiedź na nurtujące je pytania takie jak:
- Czy drzewo może schudnąć?
- Czy drzewo ma pryszcze?
- Dlaczego drzewo stoi?
- Czy każde zwierzę ma rodzinę?
- Czy drzewa potrafią mówić?
- Jak rozmawiają żbiki i jelenie?
- Czego boją się drzewa?
- Które drzewa są rekordzistami?
- Kto mieszka na górze?
- Czy zwierzęta chodzą do szkoły?
- Jak mądre są owady?
- Na co trzeba uważać w lesie?
- Po co nam drewno?
- Co drzewa robią nocą?Teoretycznie na większość tych pytań dzieci znajdą odpowiedź w szkole, podczas nauki przyrody, ale nie będzie to tak fascynujące jak w tej książce i ta wiedza ze szkoły nie będzie tak szeroka jaka jest zawarta w tej niezwykłej propozycji jaką jest książka O czym szumią drzewa. 

Informacje w niej są bardzo fachowe, ale napisane tak przystępnym i zrozumiałym językiem, że żadne dziecko nie powinno mieć problemu z jego zrozumieniem. Dodatkowo autor posiada lekkie pióro, które nie zanudzi młodych czytelników, wręcz przeciwnie, zachęci je do pilnej lektury książki. 


To jedna z ciekawszych książek naukowych dla dzieci jaką miałam w ręku od dawna. Zawiera bardzo dużo wiedzy napisanej przystępnym, ciekawym językiem. Zachęcam was do jej zakupu, ponieważ tak wartościową pozycję warto mieć na stałe w swojej biblioteczce. U nas zostaje ona na zawsze, aż dla przyszłych pokoleń, ponieważ ta wiedza się nie zmieni. Jeżeli poczuliście się zachęceni do jej kupna, książkę O czym szumią drzewa znajdziecie np. TUTAJ


Zapytaj astronautę
Wydawnictwo KobieceZapytaj astronautę to kolejna niesamowita propozycja dla ciekawych świata ludzi. Każdy wie kim jest astronauta, teoretycznie wie czym się zajmuje, ale czytając tą książkę dowiedziałam się tylu niesamowitych rzeczy o życiu  astronauty, których nawet nie podejrzewałam. Książka jest naprawdę gruba i więcej w niej tekstu niż zdjęć, ale jeżeli w domu macie fana kosmosu, to koniecznie musicie kupić mu tę książkę z której dowie się między innymi:
- Dlaczego w kosmosie jesteśmy wyżsi niż na Ziemi?
- Czy w kosmosie serce bije tak samo jak na Ziemi?
- Jak pachnie kosmos?
- Jak załatwia się potrzeby fizjologiczne podczas spaceru kosmicznego?
- Czy w kosmosie jest szybki internet?
- Czy w kosmosie jedzenie ma inny smak?
- Jak się pierze ubrania w kosmosie?
- Z jakich części składa się stacja kosmiczna.


To tylko przykładowe pytania jakie zostały zadane porzez media społecznościowe brytyjskiemu astronaucie Timowi Peake, a na które on udzielił odpowiedzi właśnie w tej książce. Pytania są najróżniejsze, od typowo technicznych, przez takie, które poruszały tematy jego emocji i odczuć jakie miał podczas swojej misji kosmicznej.


Książka napisana jest prostym, przystępnym językiem, dzięki czemu mogą ją czytać dzieci jak i osoby dorosłe, które ciekawi życie kosmonauty na Ziemi jak i w kosmosie. Bardzo polecam wam tę książkę, którą możecie znaleźć np. TUTAJInnymi słowy
Art Egmont


Innymi słowy to po prostu niezwykłe słowa zgromadzone w jednej książce z całego świata. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak nazywa się w języku angielskim odgłos wiatru wśród drzew, albo ten kto mieszka nad morzem. Jeżeli nie wiecie co oznacza słowo pochodzenia niemieckiego reisefieber , które zawsze słyszałam z usta mamy, gdy szykowaliśmy się do podróży, albo francuskie określenie zewu pustki to te i inne niecodzienne określenia znajdziecie w tej książce.Oprócz słów i ich wyjaśnień znajdziecie w książce piękne ilustracje, które ciekawie uzupełniają treść.
Niestety po raz kolejny, następne wydawnictwo popełnia jeden z najgorszych błędów jeśli chodzi o nazwy obcojęzyczne. W książce nie ma napisanej wymowy tych słów. Niestety, ale poliglotów na świecie jest bardzo mało i nie każdy zna język francuski, niemiecki, holenderski, japoński czy też jagański. Ten jeden szczegół powoduje, że niezwykła książka trochę traci na swym uroku, ale jeżeli macie dużo samozaparcia w sobie i sami poszukacie wymowy tych słów, to jak najbardziej możecie się nią zainteresować, a znajdziecie ją TUTAJ.
TOP