czwartek, 14 listopada 2013

Rozmowy o seksualności.

Dziś wpis gościnny pani Ewy Kostoń właścicielki sklepu :

Początki wychowania seksualnego naszego dziecka to nie udzielanie odpowiedzi na pytanie: Skąd się biorą dzieci, ale przekazywanie przez rodziców pierwszych wzorców z zakresu seksualności. Dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladownictwo i obserwuje nas od najmłodszych lat. Zanim zacznie zadawać pytania rozpocznie wielką przygodę ze swoim ciałem. Będzie się mu przyglądać, smakować, wkładać palce w różne otwory w ciele. Potem rozpocznie trening czystości, zacznie zauważać różnice anatomiczne. Następnie pojawi się silna potrzeba utożsamiania z własną grupą płciową. Wiek przedszkolny to okres kiedy pojawia się wiele pytań. Dziecko ciągle pyta – dlaczego?, po co?, jak? Pytania te oczywiście nie dotyczą tylko i wyłącznie sfery seksualnej, ale szerokiego wachlarza tematów, z czym niejeden rodzic już się spotkał. Nigdy nie pozostawiajmy dziecka bez odpowiedzi, nawet jeśli jesteśmy zmęczeni i mamy tego dnia wszystkiego dość ;). Jeśli nie znamy odpowiedzi, poszukajmy jej w wiarygodnym źródle i obiecajmy porozmawiać z dzieckiem następnego dnia. Rozmowy na tematy intymne nie różnią się znaczenie od innych rozmów poruszających ważne kwestie. Są one tak samo istotne, jak rozmowy o cierpieniu czy śmierci. Nie obawiajmy się pierwszych rozmów poruszających tak ważną sferę. Rodzice często nie wiedzą czy zacząć rozmawiać o seksualności z małymi dziećmi, czy lepiej poczekać aż wejdzie ono w okresie dojrzewania. Wiele dylematów dorosłych w tym zakresie wynika z tabu jakim objęta jest sfera seksualna. Nasze pokolenie dość często słyszało różnego rodzaju anegdoty na temat tego skąd się biorą dzieci. Dzisiejsi rodzice są coraz bardziej świadomi. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że dziecko winno otrzymać informacje zgodne z prawdą. Wiedza ta jednak powinna być dostosowana do wieku dziecka i przekazywana w duchu miłości i zaufania. Jeśli dorośli czują się skrępowani warto poćwiczyć, na przykład przed lustrem lub w gronie znajomych dorosłych. Nawet jeśli pierwsze rozmowy będą dla nas dyskomfortowe szybko nabierzemy wprawy i zauważymy, że dziecku wystarczy mała dawka informacji, a nie szczegóły dotyczące ludzkiego rozmnażania płciowego. Warto przed taką rozmową przeczytać jakiś poradnik oraz kupić książeczki dla dzieci, które poruszają tematykę zasad bezpiecznego kontaktu z obcymi, nauki wyznaczania granic, różnic anatomicznych, które wyjaśniają skąd się biorą dzieci oraz pozwalają oswoić z emocjami, które towarzyszą pojawieniu się w domu młodszego rodzeństwa.


Szczera rozmowa z dzieckiem buduje atmosferę i przestrzeń do dialogu na każdy temat. Najważniejsze, abyśmy rodzice nauczyli się słuchać, co jest niezwykle cenną umiejętnością, szczególnie kiedy nastolatek wejdzie w burzliwy okres dojrzewania i każda krytyka z nasze strony może powodować przepaść w kontaktach. Rozmawiając z dziećmi mamy wgląd w to, co dziecko już wie i skąd czerpie wiedzę, a jest to niezwykle ważne w dobie łatwego dostępu do treści pornograficznych obrazujących często przemoc i budujących nieprawdziwy obraz relacji seksualnych między kobietą a mężczyzną. Rozmawiajmy więc z naszymi dziećmi na każdy temat i spędzajmy z nimi wiele czasu, aby czuły, że są przez nas kochane.


Ewa Kostoń – właścicielka sklepu niewierzewbociana.pl

W sklepie pani Ewy znajdziemy: książki, pomoce edukacyjne, puzzle, lalki , które pomogą rodzicom poruszać z dziećmi kwestie: seksualności, bezpieczeństwa, nauki czystości itd.

A oto kilka ciekawych pozycji książek związanych z tematem, który jakiś czas temu poruszałam czyli : Skąd się biorą dzieci? Opisy i zdjęcia pochodzą ze strony niewierzewbociana.pl

Skąd się biorą dzieci?


Tekst Marcin Brykczyński, ilustracje Iwona Cała

Przychodzi taki moment w życiu dziecka, w którym pragnie ono dowiedzieć się, skąd się wzięło? Czy przyniósł je bocian? A może wyszło z kapusty? Autor wyjaśnia dzieciom w sposób delikatny, a jednocześnie bardzo konkretny i prawdziwy, jak doszło do poczęcia, a potem do narodzin. Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2004.
Mamo, tato! Nie wierzę już w bociana


Tekst Elisabetta Costantino, ilustracje Cristina Raiconi

„Jeśli te lub podobne słowa padły już z ust waszego dziecka, to znak, że czeka was rozmowa o seksualności, płciowości, o uczuciach i emocjach. Warto się na tę chwilę dobrze przygotować i mieć pod ręką poradnik, który trzymacie w dłoniach. To książeczka skierowana do nieco starszych dzieci i ich rodziców. Omawia tematy związane z seksualnością, płcią, uczuciami i emocjami, a czyni to w sposób taktowny i ciepły, pełen mądrości i rozładowującego napięcia humoru. Zapraszamy do pełnej wrażliwości rozmowy o życiu” - z recenzji książki

Ważne: w książeczce stosowane są nazwy na organy płciowe siuśka – dla chłopca i psitka – dla dziewczynki. W jaki sposób wychodzą dzieci z brzucha? to jedno z pytań zadane przez bohatera książki. Niestety autorka ostatecznie nie udziela na nie odpowiedzi. W książce poświęcono dużą część tematyce radzenia sobie z emocjami.

Mamo, tato! Skąd się biorą dzieci?


Tekst Elisabetta Costantino, ilustracje Cristina Raiconi

„Jeśli z ust waszego malucha nie padło jeszcze to pytanie, to na pewno … wkrótce je usłyszycie. Warto się na tę chwile dobrze przygotować i mieć pod ręką poradnik, który trzymacie w dłoniach. To książeczka skierowana i do dzieci, i do rodziców – w bezpośredni, pełen ciepła, taktu i humoru sposób porusza tematy związane z seksualnością, płcią, naszymi uczuciami i emocjami. Podpowiada, jak pięknie mówić o tym, kim jesteśmy – o naszym ciele, naszej godności i wewnętrznym pięknie” - z recenzji książki

Ważne: w książeczce stosowane są nazwy na organy płciowe siuśka – dla chłopca i psitka – dla dziewczynki. Książeczka uczy rozpoznawania uczuć i radzenia sobie z różnymi emocjami.Skąd się biorą dzieci?


Tekst Marcin Brykczyński, ilustracje Paweł Pawlak

Pierwsze wydanie książeczki dla dzieci wyjaśniającej skąd się biorą dzieci (kolejne z nowymi już ilustracjami Wydawnictwo Literatura). Ciekawe ilustracje, stąd zachęcamy do poszukania jej w bibliotece lub księgarniach.
Nakład wyczerpany.
A już wkrótce: Mamo, tato - co to jest sex?
TOP