poniedziałek, 10 czerwca 2019

Zaginiony klucz - gra kooperacyjna firmy Rebel

Wiecie czego najbardziej nie lubię w grach? Pewnie wy też tego nie lubicie. Tego momentu, gdy dziecko przegrywa i zaczyna się złościć, że przegrało. Wówczas cała dobra zabawa idzie w zapomnienie, dlatego tak cenię sobie gry kooperacyjne, gdzie nie ma rywalizacji pomiędzy graczami, tylko jest wspólna walka w dążeniu do wspólnego celu. Oczywiście wiem, że potrzebne są również gry, które uczą, że nie zawsze się wygrywa.




Zaginiony klucz wydawnictwa Rebel to wciągająca gra kooperacyjna, przy której będzie się świetnie bawiła cała rodzinka. W skład gry wchodzą:

- 84 karty
- 9 żetonów wskazówek
- 3 płytki strefy wskazówek
- zasłona z podstawką
- znacznik tur
- żeton bonusowy


Celem gry jest odnalezienie wybranej karty. Co to znaczy? Z graczy  należy wyznaczyć jedną osobę, która będzie graczem prowadzącym, natomiast pozostali uczestnicy zabawy są graczami odgadującymi. Gracz prowadzący wybiera jedną kartę, którą będą szukali pozostali uczestnicy i umieszcza ją wśród innych 10 kart, czyli razem kart jest 11. Karty te leżą przed graczami, obrazkami do góry. Teraz na podstawie wskazówek jakie będzie udzielał im gracz prowadzący, poszukiwacze muszą odrzucać w 4 rundach karty, które według nich nie są kartą, którą poszukują. 

Jakie są to wskazówki? Wskazówkami są inne karty, które prowadzący określa, czy są podobne w pewnym stopniu do karty którą wybrał i w jakim stopniu. Mogą być podobne, trochę podobne lub zupełnie różne.


Zadanie żeby z 11 kart wybrać tą właściwą jest bardzo trudne dla obu stron. Osoba prowadząca musi tak określać stopień dopasowania, aby szukający to dobrze zrozumieli i podążyli dobrym tropem, natomiast poszukujący muszą domyślić się jakie skojarzenia miał prowadzący. Jak widzicie dużo jest w tej grze domysłów, ale to właśnie jest w niej fajne. Natomiast satysfakcja, gdy uda się nam poprawnie odnaleźć kartę jest wspaniała.

Gra oprócz świetnej grupowej zabawy, uczy również współpracy w grupie, logicznego myślenia, rozmowy, kooperacji, zaangażowania w dążeniu do wspólnego celu oraz działania pod presją czasu, bo na podjęcie decyzji jest określony czas, który odmierzany jest w specjalnie stworzonej do tej gry aplikacji.


Gra Zaginiony klucz  bardzo nam się spodobała. W gąszczu innych gier dla dzieci od 8 roku życia wyróżnia się, oczywiście na plus. Bardzo wam ją polecamy jeżeli i wy lubicie bawić się w detektywów.

Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 2 - 6 os.
Wydawnictwo: Rebel


TOP