poniedziałek, 25 lutego 2019

Lisek urwisek - gra kooperacyjna wyd. Nasza Księgarnia.

Oj ten Lisek urwisek, łakomczuch, zamiast do kurnika, zakradł się do kuchni i zabrał ciasto upieczone przez panią domu. Trzeba pomóc pani gospodyni i znaleźć podejrzanego wśród całego stada lisków, zanim  ucieknie. 


Lisek urwisek to gra kooperacyjna wyd. Nasza Księgarnia, którą mamy już od jakiegoś czasu, a jej premiera będzie na samym początku marca. Jej celem jest zabawa w detektywów i odgadnięcie, który z podejrzanych lisków jest naszym liskiem urwiskiem. Jak odnaleźć naszego psotnika powiem wam w dalszej części. 

W skłąd gry wchodzi:
- plansza
- 4 pionki detektywów
- 16 kart podejrzanych lisków
- 3 kostki
- 16 kart liska urwiska
- dekoder wskazówek
- 12 żetonów wskazówek
- figurka liska


Należy rozłożyć planszę na stole, a na niej zieloną łapką do góry położyć żetony wskazówek na planszy, na przeznaczonych do tego miejscach. Pionki detektywów umieszczamy na śrdku mapy, w żółtym kwadraciku. Dookoła planszy rozkładamy zakryte karty podejrzanych lisków. Z talii kart liska urwiska, wybieramy jedną i wsadzamy ją do dekodera, nie patrząc co to za karta. To nasz lisek urwisek, którego będziemy musieli odnaleźć. Ale jak to zrobić?


Żeby znaleźć liska urwiska musimy szukać wskazówek. Nasze wskazówki leżą na planszy, natomiast my musimy je odwracać i sprawdzać w dekoderze, czy nasz lisek urwisek ma taką rzecz, czy też nie.  Jeżeli lisek urwisek posiada daną rzecz, na dekoderze zobaczymy kropkę. Jezeli tej rzeczy nie ma pole będzie białe. Następnie należy odkrywać karty podejrzanych lisków i eliminować te  karty, które niepasują do wskazówek, które uzyskaliśmy. 

Gracz przed swoim ruchem wybiera, czy będzie odkrywał podejrzane liski (oko na kostce), czy też będzie szedł odkrywać wskazówkę (łapka na kostce), żeby móc wykonać dany ruch, na trzech kostkach musi być ten sam symbol, czyli jeżeli chcemy odkryć odejrzane liski, muszą być na wszystkich kostkach symbole oka. Mamy na to 3 próby (szczegóły w instrukcji). Jeżeli nie uda nam się wyrzucić takich symboli jakie sobie założyliśmy, lisek posuwa się na planszy o 3 pola. Gdy dotrze
Gracze współpracując ze sobą muszą odnaleźć liska urwiska. Zaletą gry kooperacyjnej jest nauka wspólnego dążenia do celu, łączenie sił, planowanie wspólnej strategii i pomaganie sobie wzajemnie. Tutaj nie ma lepszych albo gorszych, ponieważ cała grupa dąży do tego samego celu, dzięki temu nie ma rywalizacji oraz złych emocji z tym związanych. Dzięki grze kooperacyjnej dzieci uczą się wspólpracy w grupie, która przyda im się w szkole, a następnie w życiu dorosłym, gdzie bardzo ważna bywa taka umiejętność.Ta gra oprócz nauki kooperacji, ćwiczy mózg w logicznym myśleniu oraz sprawia prawdziwą frajdę oraz dużo emocji podczas rzucania kostką, czego nie doświadczyłyśmy w innych grach w takim stopniu jak tutaj. Lisek urwisek wyd Nasza Księgarnia to jedna z lepszych gier kooperacyjnych w jakie grałyśmy. 

Wiek graczy: +5 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
TOP