środa, 19 grudnia 2018

Zimowe książki dla dzieci.

Zima ma swój niepowtarzalny urok. Biały puch potrafi sprawić nam, a szczególnie dzieciom wiele radości i okazji do zabawy. Jest również natchnieniem dla autorów książek dla dzieci i nie tylko. Skoro za oknem pojawił się puszysty śnieg, czas na zimowe książki dla dzieci, które zagościły u nas w tym sezonie i które warte są polecenia.


Pierwszą z naszych propozycji jest Serce na sznurku Małgorzaty Domagalik wydawnictwa Wilga. To przepiękna powieść o niedźwiedziu polarnym Ksawerym oraz małej foczce. Foczka uciekając przed ludźmi, oddaliła się od swojej mamy i zawędrowała pod domostwo niedźwiedzia polarnego Ksawerego. Jak pewnie wiecie jednym z przysmaków niedźwiedzi są właśnie takie foki. Ksawery odnajduje zamarzniętą foczkę pod swoim domem. Jako, że jest honorowym i nieustraszonym niedźwiedziem uznaje, że jedzenie foki, której osobiście nie upolował będzie dla niego dyshonorem, dlatego odmraża foczkę, ale jej nie zjada. Mała foczka, nie wie, że jest to jej największy wróg i swobodnie czuje się u Ksawerego w domu. 
W międzyczasie niedźwiedź dostaje wiadomość, że jego najlepszy przyjaciel nie żyje a inna niedźwiedzica z maleństwem uciekła przed ludźmi polującymi na nie. Ksawery postanawia ruszyć im na ratunek. Dzięki pomocy innych zwierząt odnajduje ją z maleństwem, ale okazuje się, że tylko mała niedźwiedzica przeżyła. Ksawery postanawia ocalić ją za wszelką cenę. Po drodze spotyka myśliwych, którzy go ranią. Niedźwiedź  nie poddaje się. Za wszelką cenę, chce dostać się do swojego domostwa. Niestety pada prawie na końcu drogi. Zauważa go mała foczka, która została u niego w domu. Postanawia mu pomóc. Wciąga do domu maleństwo i przy pomocy drużyny pingwinów ratuje go przed śmiercią. 


Co się stanie, gdy Ksawery odzyska przytomność? Co zrobią inne niedźwiedzie, gdy zobaczą foczkę w domu Ksawerego? Jaką tajemnicę skrywał najlepszy przyjaciel naszego niedźwiedzia? Tego wszystkiego dowiecie się podczas lektury, tej pięknej, wzruszającej powieści o przyjaźni, bezinteresownej pomocy oraz o tolerancji dla inności.

Tolerancja dla inności to główne przesłanie tej książki. Każdy z nas jest inny, ale każdy chce żyć, być kochanym, mieć rodzinę, która na niego czeka i pragnie akceptacji. Warto od małego przekazywać dzieciom wartości, że nie ważne co nas dzieli, ważne jest to byśmy się wzajemnie akceptowali tacy jacy jesteśmy oraz okazywali sobie szacunek. Ważna jest również wzajemna pomoc bez względu na te różnice.
Drugą propozycją jest książka pt. Zima Toli wydawnictwa Zielona Sowa, dla dzieci od 4 roku życia. Jest to już czwarta książka z tej serii, każda opowiada o innej porze roku. Była już wiosna, lato, jesień a teraz czas na zimę. Opowieść zimowa Toli, zaczyna się w wigilię. Widzimy przygotowania to rodzinnej wieczerzy, takie na pozór zwykłe, lecz bardzo ciepłe i rodzinne. Następnie przychodzą goście, jest wspólny posiłek oraz rozpakowywanie prezentów. W następnym rozdziale przenosimy się do dnia codziennego, gdy Tola idzie do przedszkola. ma po nią przyjść tata, ale z powodu wyjazdu służbowego przychodzi mama z którą wesoło bawią się na śniegu, ale najpierw jest małe rozczarowanie, że to nie tata z którym miała pójść na sanki. Następnie opisana jest choroba mamy aż nadchodzi marzec i pierwsze zwiastuny wiosny.Czytając książkę o rodzinie Toli, widzimy opowieść o prawdziwej rodzinie i codziennym życiu, które prowadzi większość ludzi, ale jest w nim magia prawdziwej, kochającej się rodziny, która dba wzajemnie o siebie, poświęca sobie czas, cieszy się z radości innych. Dzięki temu ciepłu, cudownie się ją  czyta.
Ostatnia propozycja to książka pt. Wilk, który się zgubił wydawnictwa Zielona Sowa, dla dzieci od 4 roku życia. Jest to krótka opowieść rymowana o małym wilczku, który bardzo chciał być samodzielny. Podczas wędrówki ze stadem, wilczek traci siły i zostaje  w tyle. Jest bardzo dumny i postanawia nie wołać pomocy. Przez jego dumę, gubi się i wpada pod lód. Na szczęście przychodzi mu z pomocą narwal, który następnie przekazuje go morsowi i tak kolejne zwierzęta pomagają małemu wilczkowi odnaleźć jego wilczą rodzinę, czyli stado.To opowiadanie pokazuje, że bycie samodzielnym jest bardzo ważne, ale równocześnie trzeba umieć poprosić o pomoc. Nie zawsze wszystko wiemy i nie zawsze wszystko potrafimy sami zrobić. Rodzina oraz przyjaciele chętnie pomogą, gdy jest taka potrzeba. 
Drugim ważnym przesłaniem jest cytat, który mówi, że "dom jest tam, gdzie wszyscy chcą być zawsze razem". Nie ważne gdzie jesteśmy, lecz ważne z kim tam jesteśmy.

Jak widzicie wszystkie trzy zimowe książki dla dzieci, oprócz ciekawej lektury, mają do przekazania ważne przesłania o przyjaźni, tolerancji, rodzinie, wspólnocie, pomaganiu oraz przyjmowaniu pomocy od innych. Koniecznie po nie sięgnijcie.
TOP