wtorek, 29 sierpnia 2017

Matlandia - Program komputerowy do nauki matematyki.

Jedni kochają matematykę, inni wręcz przeciwnie nie cierpią jej, ale nie da się ukryć, że w szkole i w dorosłym życiu nie uciekniemy od niej. Moja Patrycja lubi i jak na razie rozumie matematykę. W tamtym roku była najlepsza w szkole, ze swojego rocznika, w kangurku matematycznym, dlatego gdy dostaliśmy propozycję przetestowania i ocenienia programu matematycznego Matlandia wydawnictwa GWO chętnie się zgodziliśmy.
Dla dzieci od 5 do 9 roku życia powstała Matlandia Junior, która ma za zadanie zachęcić najmłodsze dzieci do nauki matematyki poprzez zabawę. Współczesne dzieci uwielbiają gry komputerowe, dlatego tego typu program jak Matlandia Junior oraz Matlandia, dają najlepsze efekty w doskonaleniu umiejętności matematycznych naszych pociech.

Matlandia Junior ćwiczy z maluchami: orientację przestrzenną, liczby (aż do trzy cyfrowych), dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie, figury geometryczne, liczby na co dzień czyli: monety, litry, kg, metry, miesiące, zegar, kalendarz.


Aby zachęcić dziecko do zabawy matematyką, po poprawnym wykonaniu zadania otrzymuje on medal: złoty, srebrny, albo brązowy. Gdy moja Patrycja uzyskuje mniej  niż złoto, zachęca ją to do ponownych prób wykonania danego zadania, tak aby zdobyć złoty medal. Dzięki temu doskonali swoje umiejętności matematyczne.


Program komputerowy ma tę przewagę nad np. grami planszowymi, albo książkami, że generuje nowe liczby w zadaniach. Nie ma obawy, że dziecko zacznie rozwiązywać je na pamięć. Za każdym nowym podejściem do gry, musi wysilić swoje szare komórki.


Matlandia Junior to świetny program do rozpoczęcia zabawy z matematyką, ale co ze starszymi dziećmi?

Dla uczniów klas 4-7 powstała Matlandia. Dla każdej klasy powstał oddzielny program zgodny z podstawą nauczania. W dzisiejszych czasach, gdy podstawa programowa zmienia się z dnia na dzień jest to bardzo ważna kwestia. Dlaczego jestem pewna, że te programy są zgodne z podstawą programową? Wydawnictwo GWO znam od 3 lat. To właśnie z ich podręczników uczy się mój syn. Jest to przodujące wydawnictwo matematyczne w Polsce, dlatego mam pewność, że stworzone przez nich programy matematyczne są dobre i przydatne dla każdego ucznia.


Matlandię przedstawię wam na podstawie 4 klasy szkoły podstawowej. Kolejne klasy są podobne, lecz dostosowane do wieku. Klasa 6 nie jest już taka "bajkowa" jak klasa 4.
Na stronie głównej znajdują się działy podstawowe z danej klasy. Wchodząc w dany dział, mamy do wyboru różne podrozdziały, w których znajdują się zadania od najprostszych po bardziej skomplikowane. Dzięki łatwym zadaniom na początku, dziecko nie tylko nie zniechęci się do dalszej zabawy, a wręcz przeciwnie, po pierwszych sukcesach, chętniej sięgnie po kolejne zadania.
Zgodność z podstawą programową to jedna sprawa, a jak zachęcić ucznia do nauki to druga kwestia.

W programach Matlandia za rozwiązane zadania uczeń otrzymuje punkty oraz odznaki. Na podstawie punktów dziecko zostaje zakwalifikowane do ligi. Jest 5 lig. Moja Patrycja jak na razie jest w najsłabszej lidze, ale jej ambicja każe jej robić kolejne zadania z 4 klasy, tak aby przejść do 1 ligi (aktualizacja - Patrycja zdobyła już I ligę, teraz tylko musi się w niej  utrzymać). Przypomnę, że Pati zdała dopiero do klasy 3.
Wiele jest programów do nauki matematyki, więc dlaczego akurat ten program powinniście wybrać?
Matlandia daje możliwość rodzicowi bycia obserwatorem, co umożliwia mu śledzenie wyników dziecka.

Matlandia posiada dwa rodzaje dostępów: uczniowski oraz nauczycielski.

Dostęp uczniowski opisałam wam powyżej natomiast czym wyróżnia się dostęp nauczycielski?

Dostęp nauczycielski daje możliwość wyświetlania zadań w szkole na tablicy multimedialnej lub rzutniku.
Gdy cała klasa posiada dostęp do Matlandii nauczyciel może zadawać pracę domową z wybranych zadań, tworzyć klasówki, oraz dyplomy dla uczniów.

Nauczyciel ma również dostęp do e_GWO  dziennika w którym widzi wyniki uczniów:

Matlandia 4 – rankingi, zadania zaliczone, liczba podjętych prób rozwiązania zadania, zdobyte medale stopień opanowania materiału,
Matlandia 5 – zadania zaliczone ze zdobyciem skarbu i bez, liczba podjętych prób rozwiązania zadania, porównanie wyniku ze średnią wyników innych użytkowników
Matlandia 6 – zadania zaliczone, zadania zaliczone z ułatwiaczem, liczba podjętych prób rozwiązania zadania, porównanie wyniku ze średnią wyników innych użytkowników

Naszym zdaniem to świetny program do trenowania matematyki, a jego cena jest bardzo przystępna. 
Matlandia Junior to koszt tylko 15 zł na rok, natomiast Matlandia to 25 zł za rok za dostęp do programu jednej klasy. Nie musicie kupować w ciemno. Warto wypróbować demo, które pozwala rozwiązać kilka zadań, dzięki czemu upewnicie się, że ten program będzie najodpowiedniejszy dla waszego dziecka. Moja Patrycja gra w niego nawet w wakacje, co jak dla mnie jest jego najlepszą rekomendacją. Zatem nie mogę napisać nic innego tylko: POLECAMY go w 100%


TOP