czwartek, 16 lutego 2017

Sadzimy las - GrannaOstatnio nasza kolekcja gier powiększyła się o trzy pozycje firmy Granna. Zacznę od Sadzimy las, bo akurat ta gra zaciekawiła was najbardziej. Jest to gra przeznaczona dla graczy w wieku od 4 do 10 lat.
Celem gry jest posadzenie lasu :)Cóż to znaczy posadzenie lasu? Chodzi o złożenie 5 kompletnych drzewek. Każde drzewko składa się z podstawy, korony i ptaka, tak jak jest to widoczne na zdjęciu poniżej. Tak też, jak na poniższym zdjęciu, należy przygotować elementy drzew do gry.
Wiemy już co jest naszym celem w grze Sadzimy las, ale jak ułożyć te drzewa? W tym pomogą nam 2 kostki, na których mamy cyferki 1,2,3. Rzucamy kostkami. Akurat w tym wypadku wypadło 2 i 3. Co to oznacza? Gracz może wziąć 2 części drzewka oznaczone numerem 3 czyli ptaki, albo 3 części drzewka oznaczone numerem 2 czyli korony drzewa. Gdy wyrzucimy dwie takie same cyfry, możemy wziąć jedną dowolną część, albo tak jak to wynika z kostki np. wyrzucamy 2 i 2 to bierzemy dwie części z kupki nr. 2 czyli korony.


Jest jeden haczyk, drzewa trzeba układać po kolei, czyli najpierw podstawa, następnie korona, a na końcu ptak. Na planszy mamy 5 pól na drzewa, więc możemy równocześnie układać 5 drzew, byleby zachować kolejność w górę. Jeśli zostanie nam część, której w danym momencie nie możemy użyć, należy ją odłożyć do wspólnej puli.


To był wariant podstawowy, natomiast jest jeszcze wariant zaawansowany, który bardziej przypadł  do gustu mojej córce :) Różni on się tylko jednym elementem. Mamy możliwość wziąć sobie 1 element do schowka i wykorzystać go w momencie, w którym jest potrzebny. Moja Pati podczas pierwszego rzutu kostką od razu schowała sobie sówkę w schowku, :) bo sówka jest tylko jedna. To jeszcze nie wszystkie zasady wariantu zaawansowanego, ale nie będę zdradzała wam wszystkiego :) 


Gra planszowa w przeciwieństwie do gier komputerowych ma tę zaletę, że sami możemy wymyślić sobie dodatkowe zasady, lub całkowicie je zmienić, jeśli tylko tego chcemy.
My postanowiliśmy do wariantu zaawansowanego dodać pewne utrudnienia :)
Wymyśliłyśmy sobie, że jeśli wyrzucimy:

 1+1 - należy oddać do wspólnej puli element ze schowka.
 2+2 - należy oddać do wspólnej puli jeden  element już ułożonego drzewka.
 3+3 - należy oddać do wspólnej puli całe ułożone drzewko.

Dzięki naszej małej przeróbce, gra zrobiła się jeszcze bardziej emocjonująca :)

Gra jest bardzo prosta w swych zasadach, aczkolwiek w pierwszym momencie  wydaje się zagmatwana. Jest to jedynie tylko pierwsze wrażenie. Po kilku rzutach kostką każde dziecko będzie wiedziało o co chodzi. Gra się w nią naprawdę przyjemnie i relaksująco. Jest to typowa gra losowa, więc nie ma mowy o braku sprawiedliwości, tak jak to bywa w przypadku gier, gdzie potrzebna jest wiedza. Sadzimy las firmy Granna to fantastyczna rozrywka dla całej rodziny nie zależnie od wieku. Myślę, że będzie to ulubiona gra podczas wizyt dziadka :)
Dodam, że gra jest bardzo dobrej jakości, bo te piękne elementy gry mam nadzieję, że sami zauważyliście na zdjęciach.

Dodatkowo gra Sadzimy las firmy Granna ma piękny plakat, który już zawisł w pokoju Patrycji. Dziecko znajdzie na nim odpowiedzi "Po co są lasy?" i "Jak dzieci mogą chronić las?". W pudełku znaleźliśmy również nasionka drzewa do zasadzenia. Coraz bardziej nasza planeta jest zanieczyszczona, zatem edukacja ekologiczna naszych dzieci jest bardzo ważna, bo w ich rękach leży los Ziemi, los przyszłych pokoleń.Gra spodobała się mojej Patrycji bardzo, a ja nie mogę znaleźć w niej wad (a nie miewam z tym problemu ;D) zatem mogę ją wam polecić w 100 % 

Grę Sadzimy las firmy Granna znajdziecie np. TUTAJ 

Wiek graczy: 4 - 10 lat (jak dla mnie 4 - 99 lat)
Liczba graczy: 2 - 4
Czas: ok 20 min.

18 komentarzy

 1. NIe wiem, czy to dobre określenie, ale ta gra wygląda tak słodko. Dzieciom powinna się spodobać :) Pozdrawiam Agnieszka Karaszewska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie wygląda bardzo słodko!

   Mi podoba się najbardziej pozytywny przekaz płynący choćby z tytułu planszówki :))

   Usuń
 2. I już mam pomysł na świetny prezent, bardzo ciekawie prezentuje się ta gra. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tu widzę przede wszystkim walor ekologiczny (gra uczy tego, że sadzenie lasu jest czymś naturalnym i pożądanym).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No zobacz, to takie dla nas naturalne, że nawet nie pomyślałam żeby o tym wspomnieć. MOja Patrycja ciągle coś by sadziła i pielęgnowała.

   Usuń
 4. Sama bym w to pograła :) Będę mieć na uwadze - wygląda cudnie, my gry uwielbiamy, więc nie może być inaczej - będę polować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy tą grę jest super. Córka bardzo ją lubi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fasjna sprawa dla dzieciaków :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Całkiem pomysłowi jesteście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o te nasze zasady? jeśli tak to u mojej Pati to normalne :)

   Usuń
 8. Ekstra sprawa! Taka gra jest mocno edukacyjna i rozwijająca. Bardzo ciekawe.

  Pozdrawiam
  famename.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Gra wydaje się bardzo ciekawa. My co prawda jeszcze na etapie gier dla 3 latków i niedawno rozpoczęliśmy przygodę z planszówkami, ale zapamiętam jej nazwę na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta gra bez wątpienia ma w sobie jakiś potencjał ale raczej nie umieszczę jej na liście z grami które chciałabym kupić ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja uwielbiam ten typ gier, bo pozwala bardzo miło spędzić czas w gronie rodzinnym. W ten typ gier moja Patrycja bardzo lubi grywać z dziadkiem.

   Usuń
 11. To wydawnictwo istnieje minimum 20 lat! Wiem bo w ich gry grałam chodząc w podstawówce do świetlicy.
  Solidna firma, bardzo fajna oferta dla dzieci w każdym wieku i dorosłych graczy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wygląda na ciekawą  OdpowiedzUsuń
 13. Jejku śliczna gra! u nas właśnie jest problem z 4 latkiem i 6 latkiem- nasz drugoklasista kocha planszówki a tamci dwaj, echh nie chce im się w nic grać :) Ale może akurat las by im sie spodobał!
  Ola
  mama 4 synów:)
  www.jaklubimy.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się na świetną zabawę!

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP