czwartek, 16 lutego 2017

Sadzimy las - GrannaOstatnio nasza kolekcja gier powiększyła się o trzy pozycje firmy Granna. Zacznę od Sadzimy las, bo akurat ta gra zaciekawiła was najbardziej. Jest to gra przeznaczona dla graczy w wieku od 4 do 10 lat.
Celem gry jest posadzenie lasu :)Cóż to znaczy posadzenie lasu? Chodzi o złożenie 5 kompletnych drzewek. Każde drzewko składa się z podstawy, korony i ptaka, tak jak jest to widoczne na zdjęciu poniżej. Tak też, jak na poniższym zdjęciu, należy przygotować elementy drzew do gry.
Wiemy już co jest naszym celem w grze Sadzimy las, ale jak ułożyć te drzewa? W tym pomogą nam 2 kostki, na których mamy cyferki 1,2,3. Rzucamy kostkami. Akurat w tym wypadku wypadło 2 i 3. Co to oznacza? Gracz może wziąć 2 części drzewka oznaczone numerem 3 czyli ptaki, albo 3 części drzewka oznaczone numerem 2 czyli korony drzewa. Gdy wyrzucimy dwie takie same cyfry, możemy wziąć jedną dowolną część, albo tak jak to wynika z kostki np. wyrzucamy 2 i 2 to bierzemy dwie części z kupki nr. 2 czyli korony.


Jest jeden haczyk, drzewa trzeba układać po kolei, czyli najpierw podstawa, następnie korona, a na końcu ptak. Na planszy mamy 5 pól na drzewa, więc możemy równocześnie układać 5 drzew, byleby zachować kolejność w górę. Jeśli zostanie nam część, której w danym momencie nie możemy użyć, należy ją odłożyć do wspólnej puli.


To był wariant podstawowy, natomiast jest jeszcze wariant zaawansowany, który bardziej przypadł  do gustu mojej córce :) Różni on się tylko jednym elementem. Mamy możliwość wziąć sobie 1 element do schowka i wykorzystać go w momencie, w którym jest potrzebny. Moja Pati podczas pierwszego rzutu kostką od razu schowała sobie sówkę w schowku, :) bo sówka jest tylko jedna. To jeszcze nie wszystkie zasady wariantu zaawansowanego, ale nie będę zdradzała wam wszystkiego :) 


Gra planszowa w przeciwieństwie do gier komputerowych ma tę zaletę, że sami możemy wymyślić sobie dodatkowe zasady, lub całkowicie je zmienić, jeśli tylko tego chcemy.
My postanowiliśmy do wariantu zaawansowanego dodać pewne utrudnienia :)
Wymyśliłyśmy sobie, że jeśli wyrzucimy:

 1+1 - należy oddać do wspólnej puli element ze schowka.
 2+2 - należy oddać do wspólnej puli jeden  element już ułożonego drzewka.
 3+3 - należy oddać do wspólnej puli całe ułożone drzewko.

Dzięki naszej małej przeróbce, gra zrobiła się jeszcze bardziej emocjonująca :)

Gra jest bardzo prosta w swych zasadach, aczkolwiek w pierwszym momencie  wydaje się zagmatwana. Jest to jedynie tylko pierwsze wrażenie. Po kilku rzutach kostką każde dziecko będzie wiedziało o co chodzi. Gra się w nią naprawdę przyjemnie i relaksująco. Jest to typowa gra losowa, więc nie ma mowy o braku sprawiedliwości, tak jak to bywa w przypadku gier, gdzie potrzebna jest wiedza. Sadzimy las firmy Granna to fantastyczna rozrywka dla całej rodziny nie zależnie od wieku. Myślę, że będzie to ulubiona gra podczas wizyt dziadka :)
Dodam, że gra jest bardzo dobrej jakości, bo te piękne elementy gry mam nadzieję, że sami zauważyliście na zdjęciach.

Dodatkowo gra Sadzimy las firmy Granna ma piękny plakat, który już zawisł w pokoju Patrycji. Dziecko znajdzie na nim odpowiedzi "Po co są lasy?" i "Jak dzieci mogą chronić las?". W pudełku znaleźliśmy również nasionka drzewa do zasadzenia. Coraz bardziej nasza planeta jest zanieczyszczona, zatem edukacja ekologiczna naszych dzieci jest bardzo ważna, bo w ich rękach leży los Ziemi, los przyszłych pokoleń.Gra spodobała się mojej Patrycji bardzo, a ja nie mogę znaleźć w niej wad (a nie miewam z tym problemu ;D) zatem mogę ją wam polecić w 100 % Wiek graczy: 4 - 10 lat (jak dla mnie 4 - 99 lat)
Liczba graczy: 2 - 4
Czas: ok 20 min.

TOP