piątek, 15 stycznia 2016

Zęboszczotki - Babaryba

Długo zabierałam się za recenzję książki Zęboszczotki wydawnictwa Babaryba. Ni jak nie wiedziałam jak ją "ugryźć", co o niej napisać. Przecież książka powinna nieść morał, uczyć, pomagać rozwiązywać problemy, a tutaj nic takiego nie ma. Tak przynajmniej wydawało mi się w pierwszym momencie.Co w niej widziałam? Zabawne rysunki przedstawiające tzw. zęboszczotki. Zęboszczotka dla strażaka, dla kucharza, dla rannego, dla człowieka niewidzialnego, dla dentysty, dla alpinisty, dla prosiaczka, dla baranka, dla szczerbatych itd. itp.Ilustracje zęboszczotek w większości przypadków są ZABAWNE, w przypadku muchy lekko niesmaczne, ale chyba tylko dla nas dorosłych.


Dopiero córka uświadomiła mi co tak naprawdę kryje się w Zęboszczotkach.

Śmiech, wyobraźnia i pobudzenie kreatywności dzieci - o to chodzi w tej książce. Nie zawsze wszystko musi być  rozsądne, czasami wystarczy, że jest zabawne, aby dziecko pokochało książeczkę od pierwszego wejrzenia. Tak właśnie się stało w przypadku Patrycji. Zna już wszystkie zęboszczotki na pamięć bez czytania, co oznacza, że książka nie leży tylko na półce i zbiera kurz, lecz jest regularnie przez nią oglądana.

Książka pobudza do kreatywnego i tzw. abstrakcyjnego myślenia. Zachęca dzieci do tworzenia własnych zęboszczotek. Pokazuje, że można wychodzić poza ustalone konkrety (w tym wypadku poza zwykłą szczoteczkę do zębów), tworząc jej przeróżne odmiany i nadając im własne nazwy. Tylko nasza wyobraźnia stanowi dla nas ograniczenie, ale dzięki takim książkom dzieci mogą pobudzić ją, oraz rozwijać kreatywne myślenie.

Jak można było zapomnieć o zęboszczotce dla księżniczki :O. Nic nie szkodzi, już jest i taka zęboszczotka :)Jeżeli spodobała się wam ta książka możecie ją nabyć o TUTAJ.

TOP