poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Przygody z nauką - Mydło i Piasek

Dostępne są już kolejne części z serii Przygody z nauką - Akademia Mądrego Dziecka. Tym razem w naszej kolekcji znalazły się następujące tytuły: Piasek i Mydło.
Tak jak poprzednio każda z tych książek poświęcona jest konkretnej rzeczy, czyli w tym przypadku jest to piasek i mydło. Na początku książki, czytelnik pozna podstawowe informacje o danej rzeczy, takie jak: jaką konsystencję ma piasek, co się z niego tworzy, z czego jest zrobione mydło, do czego służy itd. Natomiast kolejne strony to 10 prostych doświadczeń, który każdy może zrobić w domu. Podczas ich robienia, dzieci: zachęcą mydło do skakania, przygotują mydlaną galaretę, nauczą się puszczać wielkie piany, nauczą ziarenka podskakiwać, nauczą si filtrować wodę, zobaczą jak powstaje krater itd.

Jedna książeczka to jeden motyw przewodni, który pokazuje jak wiele ciekawych zabaw można zrobić np. z mydłem czy też piaskiem w roli głównej. Twórcy książek postarali się zebrać niesamowite, ale za razem proste eksperymenty, takie do których nie potrzeba specjalnie się przygotowywać. Znalazłam tutaj zabawy, które zaskoczą efektem końcowym małych odkrywców. Każda z propozycji jest w bardzo przystępny sposób wytłumaczona, dzięki czemu dziecko nie zniechęci się zbyt dużą trudnością zadania, wręcz przeciwnie, będzie chciało kontynuować dalszą naukę poprzez zabawę.


Kolejnym elementem, który wyróżnia te propozycje spośród innych książek tego typu są ilustracje. Połączenie zdjęć przedmiotów z pięknymi kolorowymi ilustracjami oraz zabawnymi postaciami dzieci zachęca do wspólnej zabawy wraz z bohaterami książek.