wtorek, 6 grudnia 2022

Świąteczne książki wydawnictwa Skrzat

 Magia świąt zapanowała wokół nas i nie jest inaczej w świecie wydawniczym. Dziś chciałabym wam przedstawić najnowsze świąteczne książki wydawnictwa Skrzat.Opowieści pod choinkę od polskich pisarek

Idą Święta i Magiczne Święta


Książki zawierają w sobie po trzy krótkie świąteczne opowiadania o magicznej, wigilijnej atmosferze, pełnej świątecznych ozdób, gwaru świątecznych porządków, zapachu pierników czy rodzinnych spotkań. Dużo tu nawiązań do polskich tradycji świątecznych i wierzeń. W opowiadaniach nie brakuje humoru i rodzinnego ciepła, które równomiernie zmieszane są z niespodziewanymi i niekiedy nieprzyjemnymi sytuacjami, z którymi zmagają się poszczególni bohaterowie. Opowiadania traktują między innymi o nadziei, magii bycia razem, poszukiwaniu magii świąt ogółem, zestawiają rodzinne święta ze świąteczną samotnością starszych ludzi, nie brakuje w nich tematyki prezentów świątecznych, pomocy bliźnim, również sytuacji rujnujących magię świąt, czasami nawet pojawiają się fantastyczne stworzenia i przedmioty.
Bohaterowie zmagają się z różnymi przeciwnościami losu i choć nie zawsze wszystko idzie po ich myśli, to nie znaczy, że zawsze jest czymś złym. Są to przyjemne, poruszające, czasami też zaskakujące historie, które idealnie pasują do ciepłego, świątecznego nastroju.  


Najpiękniejsze opowieści pod choinkęJest to zbiór znacznie bardziej przyziemny i kameralny, bez magicznych istot, przesadnie problematycznych sytuacji i zaskakujących wyzwań, zawarte w nim opowiadania są też krótsze, ale nie znaczy to wszystko, że jest to gorsza książka. Jest to niezwykle ciepła i magiczna pozycja, która z ogromnym powodzeniem kreuje bardzo pozytywną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.Cały ten nastrój tworzą melancholijne wspomnienia starszej osoby, mikołajkowe obdarowywanie prezentami, pomoc osobom potrzebującym, objawiająca się w pięknej charytatywnej akcji, angażującej społeczność uczniowską, nauczycieli i rodziców. W opowiadaniach przewija się też motyw przygarniania bezdomnych zwierząt. Wszystkie te sytuacje uzupełniają rodzinne rozmowy, albo dekorowanie choinki interesującymi ozdobami, krótko mówiąc, z książki wręcz wylewa się szerokimi strugami pozytywny nastrój rodzinnych, pełnych pomocy wszelkim istotom żywym, radosnych świąt, wypełnionych emocjami, które pozostają w dziecięcych umysłach do końca życia i nawiedzają je co grudzień, aby wywołać uśmiech na twarzach już nawet dorosłych osób.  


Świąteczne opowiadania Anety Grabowskiej

Mowa tu o osobno wydanych opowiadaniach Zbyt strojna choinka, Wyręczony Mikołaj, Święta bez śniegu i Wigilijne wpadki. Opowiadania Zbyt strojna choinka i Wyręczony Mikołaj wnikają jednocześnie w prosty, szczery i radosny świat dziecięcych uczuć, jak i skomplikowany, przepełniony niestety rywalizacją i waśniami świat dorosłych, które kontrastują ze sobą w atmosferze świątecznego pojednania i prawdziwej esencji magii świąt. To co wyróżnia te opowiadania to przede wszystkim ciekawy fakt, że to dzieci ze swoją szczerą prostotą są nauczycielami dorosłych, wskazują im właściwą drogę, gdy ci błądzą w przestrzeni różnorodnych emocji i konfliktów, pouczają w czym tkwi prawdziwa magia świąt, a w zasadzie to po prostu przypominają, bo każdy z dorosłych przecież niegdyś był dzieckiem, ale po wielu latach nie zawsze łatwej egzystencji myślę, że każdy od czasu do czasu potrzebuje takiego przypomnienia. Święta bez śniegu oraz Wigilijne wpadki przepełnia natomiast mądrość i serdeczność starszych osób, które swą ciepłą postawą uświadamiają dzieciom i dorosłym jak niewiele trzeba, aby wpuścić trochę radosnego światła do życia strapionych osób, na przykład przejętych brakiem śniegu na święta. Opowiadania uświadamiają potrzebę dobroci, akceptacji i uważnego spojrzenia jednego człowieka na drugiego, zwłaszcza w kontekście relacji rodziców z dziećmi, którzy swoim pociechom mogą sprawić wiele radości niewielkimi środkami, wystarczy że zwrócą uwagę, nawet na te dość infantylne, zachowania i potrzeby swoich dzieci.


Po więcej świątecznych książek zapraszam was na stronę wydawnictwa Skrzat.