środa, 14 grudnia 2022

Książeczki dla maluchów - Akademia Mądrego Dziecka

Dziś chciałabym wam przypomnieć książeczki dla maluchów z popularnej wśród rodziców serii Akademia Mądrego Dziecka: A to ciekawe! oraz Moja pachnąca książeczka z kolorami.

A to ciekawe!

W skład serii A to ciekawe! wchodzą pierwsze książeczki z Akademii Mądrego Dziecka. Seria ta ma już kilkadziesiąt lat. Pamiętam ją jeszcze ze swoich młodych lat, choć wówczas książeczki miały większy format niż obecnie. A to ciekawe! to kolorowe książeczki kartonowe z dziurkami oraz wierszowanym opowiadaniem. W serii mamy ich aż 18 i poruszają w swej tematyce najróżniejsze tematy. Dziś chciałabym przedstawić trzy z nich.

Mamo, chcę jeść! to rymowana historyjka z której najmłodsi czytelnicy dowiedzą się co jedzą takie zwierzęta jak: hipopotam, miś, wieloryb, wilk, lew, krokodyl, tygrys, jaguar, pies, kot i dziecko.Zwierzęta i zwierzątka to przystępna opowieść o najróżniejszych zwierzętach, które występują na całym świecie takich jak: hipopotam, koń, żyrafa, nosorożec, renifer, bizon, dzika świnia, żółw, słoń, koala czy leniwiec.Kto robi hu-hu? to książeczka, w której również zwierzątka są głównymi bohaterami. Tym razem maluchy poznają i dowiedzą się jakie odgłosy wydaje: myszka, ptaszek, piesek, kaczka, rybka, wąż, kura, kogut, żaba, kot, tygrys, owca, królik, świerszcz, krowa, wrona i oczywiście papuga.


Moja pachnąca książeczka z kolorami
Książeczki dla najmłodszych z serii Akademia Mądrego Dziecka wydawnictwa Harper Kids skupiały się na wzroku oraz dotyku. Natomiast Moja pachnąca książeczka z kolorami, jak sama nazwa mówi, dodatkowo zaprasza najmłodszych czytelników do świata zapachów i kolorów.

Każda książeczka z tej serii łączy ze sobą kojarzenie danego koloru z rzeczą w danej kolorystyce, ale żeby odgadnąć co jest danego kolory, dziecko musi wykorzystać swój zmysł węchu. Nie jest to takie proste, ale bardzo rozwijające ten zmysł oraz jest to świetna zabawa.
W każdej książeczce mamy siedem stron z różnymi zapachami. W jednej będziemy zgadywali zapachy owoców, w innej zapachy świata, a w jeszcze innej zapachy, które towarzyszą nam codziennie.
To jedna z ulubionym moich serii Akademii Mądrego Dziecka, która łączy w sobie zalety standardowych książeczek dla maluchów uczących je kolorów, nowych słów z świetną zabawą w rozpoznawanie zapachów.