piątek, 5 maja 2023

Świętuj z nami

 Święta, festiwale są ważnym elementem kultur na całym świecie. Jest to czas wytchnienia, dobrej zabawy, wspólnie spędzonego czasu z bliskimi. Każdy naród ma swoje własne święta, są również takie które wystepują wielu krajach ze względu na charakter religijny, aczkolwiek jedno święto w różnych krajach może mieć swoje własne tradycje z nim związane. Poznawanie różnych świąt, festiwali jest wspaniałą okazją, żeby poznać tradycje, wierzenia innych ludzi na świecie, aczkolwiek przyglądając się tym wszystkim świętom można zauważyć, że łączy je jedno - jest to zawsze wspaniały powód do świętowania w gronie rodziny, przyjaciół oraz społeczności. W książce Świętuj z nami wydawnictwa HarperKids najmłodszy czytelnik będzie miał okazję poznać, aż 20 świąt i festiwali z całego świata.

Książka zabiera najmłodszych czytelników w podróż do różnych zakątków świata i pokazuje, jakie święta mają ich mieszkańcy i jak się je obchodzi. Poznamy tańce, stroje, potrawy, ważne wydarzenia i wierzenia, a także odkryjemy, że w różnych krajach obowiązuje nieco inny kalendarz. Wspólne świętowanie zaczynamy od święta Barungi obchodzonym w Australii przez Aborygenów, gdzie poznamy żyjące tu zwierzęta, kwiaty, nietypowe instrumenty oraz zabawy. Później przeniesiemy się do Walencji, w której zobaczymy jak wygląda Las Fallas, czyli Święto Ognia, związane z radością z nadejścia wiosny. Kolejne wiosenne święto to oczywiście  Święto Kwitnącej Wiśni w Japonii.  Na Wielkanoc przeskoczymy do Grecji. Okazuje się, że na greckim stole znajdziemy zupełnie inne potrawy niż te w Polsce. W książce znajdziemy również święta nawiązujące do wydarzeń historycznych takie jak we Francji Dzień Bastylii.
Wśród świąt nie zabraknie też święta Świętego Marcina, Małpiej uczty, Dnia Zmarłych, Księżycowego Nowego Roku, Wigilii, Międzynarodowego Festiwalu Sahary, Sylwestra, Karnawału, Zjazdu Plemiennego, Diwali, Rosz Ha-Szany, Święta Środka Jesieni, Dnia Króla i Karnawału w Rio. Wszystkie te święta są piękne, radosne, kolorowe. dzięki tej książce możemy poznać zwyczaje religijne, historyczne, państwowe, ale też takie, które wprowadzono pod wpływem filmów. Zobaczymy, że niektóre kraje stały się wielokulturowe.

„Świętuj z nami” to przepięknie zilustrowana książka z cyklu „Chcę wiedzieć!” w Akademii Mądrego Dziecka, która wprowadza młodych czytelników w świat wiedzy, kultury i tradycji i wyznań innych narodów, która w lekki, przystępny sposób przekazuje informacje o świecie oraz przygotowuje do życia w różnorodnych społecznościach. Książka może pobudzić ciekawość na tradycję innych narodów, dzięki której młody czytelnik będzie otwarty na inne narodowości, inne kultury i inne wiary.