sobota, 26 listopada 2022

Świąteczna podróż

 Świąteczna podróż otrzymana z TaniaKsiazka.pl to kolejna książka o tematyce świątecznej, która stanowi zbiór 24 opowiadań. Poruszają one szeroką gamę zagadnień bożonarodzeniowych, skupionych zarówno wokół tradycji i wierzeń, jak i świątecznych perypetii zwykłych rodzin, z czego te elementy zazwyczaj są ze sobą w różnych proporcjach zmieszane.Alicja i Kuba spędzają weekend u babci i dziadka, czeka ich wiele przyjemnych aktywności, takich jak słuchanie wesołych historii przy ciastku i lemoniadzie, czy zasypianie w rytm babcinej kolędy. Niestety dzieci i tak w pewien deszczowy dzień, zamknięte w domu ze zmęczoną od deszczu babcią, zaczynają się nudzić, a przez to, wbrew zakazowi rodziców, udają się na strych, gdzie znajdują magiczny kalendarz adwentowy. Dzieci oczywiście nie powinny ignorować zakazów rodziców i dodatkowo wykradać ze strychu tajemnicze i nie wiadomo jak stare przedmioty, no ale jednak tak właśnie Alicja i Kuba czynią i niedługo później dowiadują się, że znaleziony kalendarz kryje w sobie jedno magiczne opowiadanie na każdy dzień adwentu. 


Po tym odkryciu czytelnicy zabierani są na wiele podróży po różnorakich zakamarkach świata i historii, podczas których poznają mnogość świątecznych przygód, tradycji i legend. W książce przykładowo znajdziemy opowiadanie o zagadce na jarmarku świątecznym, którą zadaje nieuczciwy człowiek, poznamy kulisy powstania pierwszej kuli śnieżnej, dowiemy się, że co region świata to inny Mikołaj, na naszej drodze staną też Tanngrisnir i Tanngnjóstr, czyli wyjątkowe kozły samego Thora z mitologii nordyckiej, poznamy też Szkocką legendę o dziadku Gordonie, jego pieczeni oraz przybyłej do niego w odwiedziny Śmierci, dowiemy się, prawdopodobnie z pewnym zniesmaczeniem, kim jest el caganer i przeczytamy jeszcze wiele innych fascynujących historii. Jest też pośród nich jedna przedstawiająca w stereotypowy sposób gracza i gry komputerowe ogólnie, które prowadzą do zaburzenia relacji dziecka z całym dosłownie otoczeniem i choć jest to opowiadanie wyraźnie gorsze od innych, to ujdzie ono w tłumie całej reszty naprawdę wyjątkowych opowiadań.


Opowiadania czyta się szybko i przyjemnie, wypełnione są ciekawymi dialogami i postaciami, zaskakującymi i niekiedy zabawnymi wydarzeniami, nie brakuje też oryginalnych pomysłów na opowiadanie, np. jedno traktuje o rozmawiających ze sobą prezentach, ozdobach choinkowych i potrawach świątecznych. Poznawanie raz urzekających, innymi razy absurdalnych i zdumiewających, ale zawsze intrygujących tradycji oraz wierzeń ludzi z całego świata nie pozwala czytelnikowi się nudzić i przejść obojętnie obok wielokulturowej, zróżnicowanej świątecznej atmosfery tej książki.  

Świąteczna podróż to godna polecenia pozycja, obfitująca w ciekawe historie różnorodnych bohaterów oraz fascynującą wiedzę na temat pochodzących z różnych krajów wierzeń i tradycji, związanych oczywiście z magicznym świętem Bożego Narodzenia.