środa, 12 sierpnia 2020

Jak przygotować się do wakacji z dzieckiem

Jednego dnia słońce, drugiego deszcz. Polska leży w takim klimacie, że nie jesteśmy w stanie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zaplanować sobie wakacji w Polsce, tak aby dopisała nam pogoda. Jest to wyjątkowo ważne, gdy planujemy wypoczynek z dziećmi, które w brzydką pogodę nudzą się. Co się dzieje, gdy dziecko się nudzi? Oczywiście marudzi a przecież takich wakacji nikt nie chce. Z tego powodu warto zaplanować sobie wakacje z dzieckiem za granicą, ale zanim wyjedziemy na nie, należy się do tego odpowiednio przygotować.
Jednym z podstawowych pytań jest kierunek naszej podróży i sposób w jaki chcemy je spędzić. Są osoby, które uwielbiają wylegiwać się na plaży, natomiast są rodziny takie jak my, które uwielbiają zwiedzać, poznawać nowe miejsca, nową kulturę. 

Od razu nasuwa się kolejne pytanie czy organizujemy wakacje we własnym zakresie, czy wolimy bezpieczniejszą i wygodniejszą wersję wykupienia wakacji w biurze podróży.
Doświadczeni podróżnicy na pewno zdecydują się na wakacje na własną rękę. Ma to swoje zalety jak niezależność, własne tępo zwiedzania, możliwość odwiedzenia miejsc do których nie docierają turyści, poznawanie lokalnej społeczności, lokalnej kultury.
Oczywiście zwiedzanie na własną rękę ma również minusy. Żeby wszystko poszło sprawnie, trzeba być bardzo zorganizowanym, zdobyć niezbędne informacje o Państwie, który chcemy odwiedzić, zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, jeżeli będziemy jechali własnym transportem, albo liczyć na dobrze działającą komunikację w danym kraju. Musimy również zapoznać się ze zwyczajami, jakie panują na danym terenie, żeby nie wpaść w kłopoty. Najważniejsza sprawa, to sami musimy zorganizować sobie noclegi. Nie zawsze oferta, którą widzimy w internecie, pokrywa się z rzeczywistością. Oczywiście trzeba się również liczyć z barierą językową.

Mało doświadczony podróżnik lub osoba która nie lubi planowania albo lubi wygodę, wybierze ofertę wypoczynku w  sprawdzonym biurze podróży takie jak Itaka, w którym praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Mi osobiście marzy się wycieczka do Grecji.


Oczywiście i ta wersja podróżowania ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym plusem jest gotowa oferta wycieczki, która nie wymaga od nas żadnego planowania. Nie musimy martwić się o nocleg, transport, wyżywienie. Zwiedzając zabytki mamy zagwarantowanego przewodnika, który opowie nam o danym miejscu. Minusem będzie zwiedzania w licznym gronie obcych nam osób. Ten typ spędzenia wakacji, nie będzie odpowiedni dla rodzin z małymi dziećmi.


Wybierając formę wypoczynku jaką są wczasy mamy gwarancję, że zostaniemy dostarczeni do hotelu a rezydent zaopiekuje się nami podczas naszego pobytu. Ważne, aby rezerwować pobyt przez sprawdzone biuro podróży, żeby po przyjeździe nie okazało się, że zdjęcia a rzeczywistość bardzo się od siebie różnią.
Jadąc z dziećmi warto zwrócić uwagę, czy dany hotel z oferty proponuje nam ciekawe zajęcia dla najmłodszych wczasowiczów, czy jest tam basen, najlepiej ze zjeżdżalniami, czy jest plac zabaw, sala zabaw i czy oferują tam menu dla dzieci. Jeżeli tak, to taka oferta jest idealna dla rodziny z dziećmi.
Gdy już znamy miejsce w które chcemy pojechać należy pomyśleć co koniecznie trzeba zabrać na wyjazd zagraniczny.

1. Dowód tożsamości.

Dzieci nie zawsze posiadają dowód osobisty lub paszport, który jest niezbędny przy podróżach za granicę, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej przed planowanym wyjazdem, tak aby był gotowy na czas. Wniosek o dowód osobisty składa się w urzędzie miasta lub gminy, natomiast wniosek o paszport należy złożyć w urzędzie wojewódzkim, lub w terenowych punktach paszportowych. Podczas składania wniosków muszą być oboje rodzice.

2. Karta EKUZ.

EKUZ to nic innego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do skorzystania z  pomocy medycznej na koszt NFZ. Taką kartę można bezpłatnie i od ręki uzyskać w oddziałach NFZ, lub wypełnić wniosek przez internet, wówczas karta zostanie przysłana do nas pocztą w przeciągu około, tygodnia.

3. Szczepienia.

Jeżeli wybieracie się poza Europę należy sprawdzić, czy nie należy zaszczepić dziecka. Jeżeli nie wiecie jakie szczepienia są potrzebne znajdziecie takie informacje np. w sanepidzie.Niezbędne rzeczy do spakowania dla dziecka

Rzeczy, które musimy zapakować dla dziecka w dużej mierze zależą od jego wieku. Inne przedmioty będą niezbędne dla maluchów poniżej 2 roku życia a inne dla dzieci starszych. Najmłodsze pociechy potrzebują najwięcej rzeczy, dlatego wybierając ofertę wypoczynku warto zwrócić uwagę, czy dany hotel oferuje udogodnienia dla naszych pociech takie jak łóżeczko, przewijak, wanienka, itd. Im więcej udogodnień oferuje nam dane miejsce, tym mniej musimy wziąć ze sobą. Jednak nie wszystko znajdziemy w hotelu. Są rzeczy, o których musimy pamiętać sami.

Do samolotu warto zabrać:

1. Pieluchy, chusteczki nawilżane, żel antybakteryjny.

2. Ubranie na zmianę + bluzę

3. Przytulanka i kocyk do spania

4. Prowiant (picie i drobną przekąskę)

5. Czasoumilacze czyli ulubioną zabawkę, książeczkę, tablet dla starszaka

Na wakacje warto zabrać:

1. Lekką spacerówkę,  nosidło, nakładkę na sedes

2. Ulubiona podusia, przytulanka

3. Pieluchy, chusteczki nawilżane, żel antybakteryjny, niezbędne środki higieniczne takie jak szampon, szczoteczka do zębów, pasta do zębów itd.

4. Zestaw na słońce, czyli kapelusik, krem z filtrem, krem na poparzenia słoneczne, klapki na basen, strój kąpielowy, zabawki do piasku, ręcznik jeżeli w hotelu ich nie oferują

5. Kilka ulubionych zabawek, tablet, gry podróżne

6. Kurtka przeciwdeszczowe na niepogodę i odpowiednie buty

7. Apteczkę z plastrami, środkiem dezynfekującym, czymś na alergię, lekarstwo na rozwolnienie, wymioty, łagodzącą maść na ukąszenia owadów, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.Jeżeli o wszystkim pomyślimy wakacje za granicą  powinny być relaksem w przepięknym miejscu z fantastyczną pogodą.

Źródło zdjęć: Pixabay.com
Artykuł sponsorowany
TOP