czwartek, 28 listopada 2019

Książki na Boże Narodzenie dla dzieci

Książki na Boże Narodzenie dla dzieci, to wspaniałe uzupełnienie magii świąt Bożego Narodzenia. Dzięki nim już od początku grudnia możemy wprowadzać świąteczny nastrój, przekazywać dzieciom wartości, którymi powinni się kierować, nie tylko w święta, ale w tym czasie często sobie o nich przypominamy. To dobry czas na pogłębianie ciepłych relacji rodzinnych a czytanie wspólnie książek to jeden z ulubionych moich na to sposobów, dlatego dzisiaj przedstawiam wam książki świąteczne dla dzieci.


Książki na Boże Narodzenie dla dzieci


Pierwsza gwiazdka nad Świerkową Polaną wyd WilgaPierwsza gwiazdka nad  Świerkową Polaną to seria ciepłych opowiadań świątecznych, które rozgrywają się w lesie a ich głównymi bohaterami są zwierzątka z Leśnego Przedszkola. Pierwsze opowiadanie zaczyna się miesiąc przed świętami. Przedszkolanka pani Borsukowa proponuje zorganizowanie przedstawienia świątecznego - Jasełek. Wszystkie przedszkolaki są zachwycone a najbardziej Jeżyk, który uwielbia być aktorem, niestety jest małym zwierzątkiem i nie dostaje żadnej solowej roli, natomiast Rysio otrzymuje rolę diabła. Niestety Rysio bardzo wstydzi się występów publicznych. Jego przyjaciel Jeżyk proponuje mu pomoc. Rysio jest zaskoczony talentem aktorskim swojego przyjaciela i proponuje pani przedszkolance, żeby to właśnie mały Jeżyk zagrał jego rolę. Gdy Jeżyk pokazał jak gra strasznego diabła, wszystkie przedszkolaki oraz pani są zachwyceni. Tak oto Jeżyk spełnia swoje marzenie o byciu aktorem, natomiast Rysio świetnie się czuje śpiewając w chórku. Puenta tego opowiadania jest taka, że gdy robimy to co lubimy jesteśmy szczęśliwi.Takich opowiadań w tematyce świątecznej znajdziecie w książce jeszcze 9, czyli jest ich w sumie 10. Każde z nich można czytać oddzielnie, ale w sumie tworzą spójną całość od przygotowań do jasełek, poprzez pisanie listu do Mikołaja, pieczenie pierników, robienie łańcuchów, zapraszania na przedstawienie, aż do ostatniego rozdziału w którym odbywa się świąteczne przedstawienie.


Pierwsza gwiazdka nad Świerkową Polaną to wspaniała propozycja szczególnie dla dzieci przedszkolnych. 

Ekspres Polarny wyd. Tekturka


Szczęśliwe dzieciństwo trwa dotąd, dokąd wierzymy w Świętego Mikołaja. W tych słowach jest ziarno prawdy. Autor Ekspresu polarnego, Chris Van Allsburg nawiązuje w swojej książce do tej myśli. Opisuje wieczór wigilijny, gdy pewien mały chłopiec, jak inne dzieci, czeka na Mikołaja. Zamiast Mikołaja przyjeżdża pociąg, ekspres polarny, który zabiera go na biegun do krainy Mikołaja i elfów. Nie będę wam opisywała treści książki, bo najprawdopodobniej nie raz obejrzeliście film animowany oparty na niej, pod tym samym tytułem. Więc o czym warto wspomnieć opisując tą książkę?Ekspres polarny to wspaniała opowieść o prawdziwej, dziecięcej wierze w święta, Mikołaja, w magię świąt, która mają tylko dzieci, którym jeszcze nie odebrano wiary w magicznego pana z długą brodą i czerwonym ubraniu z workiem prezentów.  Warto ją czytać dzieciom, zanim obejrzycie film.Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie. wyd Tekturka


Celestynka jest zapałką, ale nie taką zwykłą, to wyjątkowa zapałka. Dlaczego? Ponieważ nie jest to jakaś tam zapałka, tylko ta którą zapaliła główna bohaterka bajki Dziewczynka z zapałkami.

Nasza Celestynka mieszkając w pudełku marzy, żeby zostać gwiazdą, chce być ważna, wyjątkowa i marzy, żeby uratować komuś życie. Czy uda się to naszej bohaterce? 

Pewnego dnia Celestynkę wyciąga i zapala Dziewczynka z zapałkami i przez chwilę nasza bohaterka staje się najważniejsza. Ta chwila trwa moment, ale po tym wydarzeniu nasza zapałka zmienia się w gwiazdkę na niebie i zaczyna nam z niego świecić. Spełniło się marzenie Celestynki, żeby stać się ważną dla kogoś. 

Każdy z nas ma marzenia i warto się nie poddawać i dążyć do ich realizacji. Musimy również zrozumieć, że stanie się gwiazdą nie koniecznie dla wszystkich będzie oznaczało to samo. Nie musimy stawać się celebrytami, czynić heroiczne rzeczy. Często jesteśmy gwiazdami dla naszych bliskich, przyjaciół których kochamy, którym pomagamy. Dla nich zawsze będziemy błyszczeć jak ta gwiazdka na niebie.

Wzruszającą, piękną treść dopełniają cudowne, wyjątkowo piękne  ilustracje. Jeżeli jeszcze nie macie tej książki, to koniecznie po nią sięgnijcie.
TOP