poniedziałek, 6 sierpnia 2018

W ogrodzie św. Doroty. Ucieczka Bratka.

W wieku dziecięcym, młody człowiek dopiero poznaje emocje, które nim targają, uczy się relacji społecznych. Dowiaduje się jak powinno się zachowywać, żeby nie sprawiać innym przykrości. Nie dzieje się to samoistnie. Dziecko bez pomocy dorosłego nie jest w stanie zrozumieć, że jego zachowanie, słowa czy też czyny mogą nie podobać się innym dzieciom, mogą sprawiać  przykrość a co za tym idzie wywoływać negatywne reakcje na dane zachowanie. Co zrobić, żeby w sposób przystępny i łagodny wytłumaczyć młodemu człowiekowi jak powinno się postępować i dlaczego inne dzieci reagują tak a nie inaczej na jego niewłaściwe postępowanie, którego on sam nie widzi i nie rozumie. Najlepszym na to sposobem są odpowiednie książeczki, które poruszają te trudne tematy. Jedną z nich jest książka W ogrodzie św. Doroty. Ucieczka Bratka -  Wydawnictwa PaulinianumAkcja książki W ogrodzie św. Doroty. Ucieczka Bratka rozgrywa się w pełnym kwiatów ogrodzie Św. Doroty. Nie jest to zwykły ogród, lecz magiczny. Gdy Św. Dorota nakłada na siebie specjalną pelerynę zmniejsza się i może rozmawiać ze swoimi kwiatkami, które zmieniają się w kwiatki-dzieci. Tak jak w każdej grupie dzieci i tutaj pojawiają się problemy. W opowiadaniu Ucieczka Bratka zastajemy głównego bohatera, gdy zagubiony we mgle spowijającej ogród, martwi się, że już nigdy nie odnajdzie drogi do swoich przyjaciół i do św. Doroty. 

Jak to się stało, że Bratek sam wyruszył do domu św. Doroty i o czym chciał jej opowiedzieć, tego dowiadujemy się w dalszej części opowiadania.


Tego dnia, kwiaty postanowiły wyprawić przyjęcie św. Dorocie z okazji jej wspomnienia. Każdy z kwiatków miał swoje zadanie, jedni malowali plakat, ktoś inny wieszał lampiony, robił dekoracje z bibuły, a jeszcze inny kwiatek przygotowywał poczęstunek. Natomiast Bratek miał w każdym temacie lepszy pomysł i starał się narzucić swoją wolę innym kwiatkom, przy okazji krytykując ich pracę. Kwiatkom to się nie podobało i każdy do kogo Bratek przychodził przeganiał go, wysyłając do innej pracy. Bratkowi zrobiło się smutno, że nikt nie chce słuchać jego wspaniałych pomysłów i postanowił pójść na rozmowę do św. Doroty, po drodze niestety się gubiąc we mgle. Oczywiście św. Dorota go odnalazła i wyjaśniła dlaczego jego zachowanie wywołało taką a nie inną reakcję innych kwiatków i wyjaśniła mu jak powinien się zachować.


Jeżeli wasze dziecko,lub dzieci w grupie przedszkolnej, szkolnej postępują tak jak Bratek, ta książeczka będzie idealna do wyjaśnienia im i pomówienia o takim zachowaniu na przykładzie Bratka. Dużo prościej jest zrozumieć dziecku problem, gdy nie krytykujemy go bezpośrednio, lecz pokazujemy to na przykładzie np. takiego kwiatka.

Dla nauczycieli autorka książki Agata Giełczyńska stworzyła na podstawie książki scenariusz zajęć, który pomoże nauczycielom poruszyć ten ważny temat wśród dzieci. Scenariusz można pobrać, bezpłatnie TUTAJ 

Dla najmłodszych przygotowano do tej książeczki kolorowanki, które przy okazji malowania, mogą również być dobrym pretekstem do rozmowy o książce i o występującym w nim problemie. Kolorowanki znajdziecie TUTAJ


Książka W ogrodzie św. Doroty. Ucieczka Bratka to przyjemne do czytania opowiadanie dla młodych czytelników, które dzięki poruszanej tematyce pomoże nie jednemu dziecku zrozumieć i uporać się z nieodpowiednim zachowaniem, cechującym "mądralińskie" dzieci, które wszystko wiedzą i robią najlepiej oraz krytykują innych myśląc, że im tylko dobrze doradzają. 
TOP