środa, 25 lipca 2018

Wakacje z dzieckiem za granicą.

Mam wrażenie, że gdy tylko nastają wakacje pogoda w Polsce również robi sobie urlop, a zaplanowanie sobie wyjazdu w Polsce to jedna, wielka loteria. Z tego powodu warto zaplanować sobie wakacje z dzieckiem za granicą, ale zanim wyjedziemy na nie należy się do tego odpowiednio przygotować.
Jednym z podstawowych pytań jest kierunek naszej podróży i sposób w jaki chcemy je spędzić. Są osoby, które uwielbiają wylegiwać się na plaży w jednym miejscu, natomiast są podróżnicy tacy jak my, którzy uwielbiają zwiedzać. 

Od razu nasuwa się kolejne pytanie czy organizujemy wakacje we własnym zakresie, czy wolimy bezpieczniejszą i wygodniejszą wersję wykupienia wakacji w biurze podróży.
Doświadczeni podróżnicy na pewno zdecydują się na wakacje na własną rękę. Ma to swoje zalety jak niezależność, własne tępo zwiedzania, możliwość odwiedzenia miejsc do których nie docierają turyści, poznawanie lokalnej społeczności. Oczywiście zwiedzanie na własną rękę ma również minusy. Żeby wszystko poszło sprawnie, trzeba mieć smykałkę do planowania, zdobyć informacje o terenie na który chcemy jechać, zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, jeżeli będziemy jechali własnym transportem, albo liczyć na dobrze działającą komunikację w danym kraju.

Oczywiście trzeba się również liczyć z barierą językową, dlatego takie niedoświadczone osoby jak my zdecydowanie wolą sprawdzone biuro podróży takie jak Itaka, w którym praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Mi osobiście marzy się połączenie wczasów i wycieczki do Grecji, tak żeby po intensywnym zwiedzaniu odpocząć kilka dni na przepięknych piaszczystych i słonecznych plażach. Oczywiście i ta wersja podróżowania ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym plusem jest gotowa oferta wycieczki, która nie wymaga od nas żadnego planowania. Nie musimy martwić się o nocleg, transport, wyżywienie. Zwiedzając zabytki mamy zagwarantowanego przewodnika, który opowie nam o danym miejscu. Minusem będzie duże tempo zwiedzania w licznym gronie obcych nam osób.


Wybierając wczasy mamy gwarancję, że zostaniemy dostarczeni do hotelu a rezydent zaopiekuje się nami podczas naszego pobytu. Ważne, aby rezerwować pobyt przez sprawdzone biuro podróży, żeby po przyjeździe nie okazało się, że zdjęcia a rzeczywistość bardzo się od siebie różnią.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodzin z dziećmi, biuro podróży Itaka, przygotowało specjalną ofertę w której znajdziemy miejsca przyjazne dzieciom z placami zabaw, basenami, polskimi animatorami. W takiej ofercie znajdziemy również specjalne menu dla dzieci.


Gdy już znamy miejsce w które chcemy pojechać należy pomyśleć co koniecznie trzeba zabrać na wyjazd zagraniczny.

1. Dowód tożsamości.

Dzieci nie zawsze posiadają dowód osobisty lub paszport, który jest niezbędny przy podróżach za granicę, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej przed planowanym wyjazdem, tak aby był gotowy na czas. Wniosek o dowód osobisty składa się w urzędzie miasta lub gminy, natomiast wniosek o paszport należy złożyć w urzędzie wojewódzkim, lub w terenowych punktach paszportowych. Podczas składania wniosków muszą być oboje rodzice.

2. Karta EKUZ.

EKUZ to nic innego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do skorzystania z  pomocy medycznej na koszt NFZ. Taką kartę można bezpłatnie i od ręki uzyskać w oddziałach NFZ, lub wypełnić wniosek przez internet, wówczas karta zostanie przysłąna do nas pocztą w przeciągu około, tygodnia.

3. Szczepienia.

Jeżeli wybieracie się poza Europę należy sprawdzić, czy nie należy zaszczepić dziecka. Jeżeli nie wiecie jakie szczepienia są potrzebne znajdziecie takie informacje np. w sanepidzie.

4. Zabezpieczenie przed biegunką.

Podróże za granicę, często wiążą się ze zmianą flory bakteryjnej panującej w danym kraju. Takie zmiany mogą doprowadzić do biegunki, dlatego warto podawać dziecku probiotyki i mieć odpowiednie leki przy sobie.

Jeżeli o wszystkim pomyślimy wakacje za granicą  powinny być relaksem w przepięknym miejscu z fantastyczną pogodą.

Źródło zdjęć: Pixabay.com*Post powstał we współpracy z marką Itaka.

16 komentarzy

 1. Fajny i prZydatny wpis.My jeszcze nigdy nie byliśmy na zagraniczych wakacjach ..mam nadzieje zw wszystko przed nami

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja byłam w Grecji, Niemczech, Francji i Szwajcarii. Słowacji nawet nie liczę bo blisko, a Węgry były swietne

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja uwielbiam w ogóle to biuro podróży i mam do niego sentyment :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomocny wpis dla rodziców, którzy z dzieckiem wyruszają w taką podróż po raz pierwszy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwykle podróżujemy samodzielnie, ale jeśli ktoś decyduje się na wyjazd z biurem podróży, to rzeczywiście warto wybrać duże, znane biuro. Najważniejsze są opinie klientów. Warto poczytać i wybrać to z największa liczbą pozytywnych.
  Ile dni spędziliście w Grecji?

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, ze piszecie o takich rzeczach. niby oczywiste, a jednak przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Itaka to pewne, sprawdzi e biuro podróży. Miałam okazję korzystać i w sumie śledzę oferty last minute 😉

  OdpowiedzUsuń
 8. A my jeszcze nigdy nie wyjeżdżaliśmy przez biuro podróży. Zawsze wszystko organizujemy sami. Tak nam było wygodniej i zawsze wychodziło taniej niż przez biuro.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią wybrałabym takie wakacje za jakiś czas

  OdpowiedzUsuń
 10. Cenne wskazówki, koniecznie trzeba o tych wszystkich punktach pamiętać. M organizujemy wakacje raczej we własnym zakresie - ale niewykluczone, że i na biuro się kiedyś zdecydujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. My stawiamy raczej na samodzielne wyjazdy. Grecję mamy jako miejsce na żagle :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Warto wybierać duże i sprawdzone biura podróży ponieważ ma sie gwarancje ze wakacje beda udane

  OdpowiedzUsuń
 13. Kilka razy byliśmy z dziećmi za granicą, zawsze z Itaki. Było super, owszem, ale takie wyjazdy mnie strresują,zawsze mam wrażenie, że czegoś zapomniałam. Teraz mamy zamiary wybrac się zimą sami, chyba na Jamajkę, a dzieci zostaną z dziadkami :D To się dopiero nazywa urlop :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Wakacje z dziećmi to cos wspaniałego, byliśmy w Grecji, Włoszech i Hiszpanii. A teraz postanowiłam zaufać mojej Justynie i wysyłam ją samą do Bułgarii z BUT-em. Ma już swoje 17 lat, jest odpowiedzialna, nie boję się o nią :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nas jakoś w ogóle za granicę nie ciągnie, no chyba że na Słowacje, ale tam to mamy spacerkiem ;)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP